Endokarditida: zánět vnitřní srdeční blány

Endokarditida je zánětlivé onemocnění tenké vnitřní výstelky srdce zvané endokard. Onemocnění většinou postihuje srdeční chlopně a bývá způsobeno bakteriemi. Infekční endokarditida vzniká nejčastěji na poškozené chlopni nebo u pacientů se sníženou imunitou.

 

Obsah článku

  1. Příčiny endokarditidy
  2. Příznaky
  3. Diagnostika
  4. Léčba endokarditidy
  5. Prevence
  6. Možné komplikace
  7. Závěr
  8. Zdroje
pilulka

Příčiny endokarditidy

Endokarditida může mít několik příčin, ale nejčastějším spouštěčem je infekce bakteriemi. Ty se však do srdce nedostanou samy od sebe. Proto lze za příčinu endokarditidy považovat způsob, jakým se dostaly do krevního oběhu. Jde například o:
 

  • Zubní procedury – zejména trhání zubů
  • Chirurgické zákroky – např. implantace umělé srdeční chlopně
  • Probíhající infekce jinde v těle – např. záněty močového traktu.
  • Katétry – popř. další lékařské nástroje zavedené do těla.
  • Intravenózní užívání drog

 

Vedle toho existují i případy neinfekční endokarditidy. Za ní stojí většinou komplikace spojené s některými typy rakoviny.

U dětí se může endokarditida objevit jako komplikace revmatické horečky, která může přijít po tonzilitidě či faryngitidě streptokokového původu.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka upřesňuje:

„Endokarditida je zánětlivé onemocnění vnitřní výstelky srdce infekčního původu. Infekční endokarditida vzniká nejčastěji na primárně poškozené chlopni nebo u pacientů se sníženou imunitou.

Mezi vyvolávající agens patří bakterie (Staphylococcus aureus, streptokoky, enterokoky, Ha­emophilus, Actinobacillus, Cardiobacterium aj.), houby (Candida, Aspergillus) a vzácně chlamydie.“

Příznaky

Symptomy endokarditidy se mohou lišit v závislosti na typu patogenu a celkovém zdravotním stavu pacienta. Obecné příznaky nicméně zahrnují:
 

Zmíněné příznaky jsou typické i pro další potíže spojené se srdečními vrstvami. Kromě vnitřní vrstvy endokardu se to týká zejména nejsilnější vrstvy zvané myokard (srdeční sval) nebo vnější srdeční vrstvy známé jako perikard (osrdečník). Pokud jsou postihnuty všechny tři vrstvy srdce souběžně, pak se jedná o tzv. pankarditidu.

Diagnostika

Endokarditida bývá diagnostikována pomocí kombinace anamnézy, fyzikálního vyšetření, laboratorních testů a dalších metod. Zejména je přínosné mikrobiologické kultivační vyšetření krve na přítomnost bakterií.

Užitečná je také specializované vyšetření zvané echokardiografie, které v principu staví na ultrazvuku. Dokáže zobrazit srdeční struktury a pomoci identifikovat abnormality na srdečních chlopních.

Léčba endokarditidy

Léčba endokarditidy obvykle zahrnuje antibiotika podávaná intravenózně, často v nemocničním prostředí, aby bylo možné pacienta monitorovat. Antibiotika se podávají nejméně 4 týdny. Léčba antibiotiky musí být cílená, proto se pravidelně vyšetřuje krev.

V závažných případech může být nutný chirurgický zákrok k odstranění postižených částí srdce, jedná se především o náhradu chlopně protézou nebo její plastiku.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka dodává:

„Léčba by měla probíhat na specializovaném pracovišti v nemocnici, podávají se nitrožilně antibiotika 4–6 týdnů. Musí se dbát na to, aby léčba antibiotiky byla cílená na správného původce onemocnění.

Pokud dojde k postižení části srdce je nutný chirurgický zákrok. Jedná se o závažné onemocnění, úmrtnost neléčené endokarditidy je vysoká.“

Prevence

Prevence endokarditidy zahrnuje řadu opatření zaměřených na snížení rizika infekce. Tato opatření mohou zahrnovat:
 

  • Antibiotická profylaxe: Rizikovým pacientům, například těm s umělými srdečními chlopněmi nebo předchozí historií endokarditidy, může být doporučeno užívání antibiotik před určitými lékařskými nebo dentálními procedurami.
  • Pečlivá ústní hygiena: Zabraňuje infekcím v ústní dutině, které by mohly vstoupit do krevního oběhu.
  • Vyvarování se rizikovému chování: Zejména jde o injekčnímu užívání drog, nečisté jehly a nechráněný sex s infikovanými partnery.
  • Konzultace s lékařem: Diskutování o svém riziku endokarditidy a potřebě preventivní péče.

Možné komplikace

Pokud není endokarditida léčena včas a správně, může vést k řadě komplikací, které mohou být potenciálně smrtelné:
 

  • Poškození srdečních chlopní: Může vést k srdečnímu selhání.
  • Embolie: Infikované části se mohou krevním oběhem dostat do mozku nebo do jiných orgánů, což může způsobit mrtvici nebo další komplikace.
  • Abscesy: Kapsy plné hnisu mohou vzniknout v srdci nebo v okolních tkáních.
  • Nepravidelný srdeční rytmus: Poruchy srdečního rytmu nebo arytmie.

Závěr

Endokarditida je vážné onemocnění, které může mít fatální následky, pokud není včas rozpoznáno a léčeno. I přes moderní lékařské postupy a léky může endokarditida způsobit trvalé poškození srdce a jiných orgánů. Prevence, rychlá diagnóza a adekvátní léčba jsou klíčové pro snížení rizika smrtelných komplikací.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.so­len.cz/pdfs/kar­/2007/04/04.pdf

https://is.mu­ni.cz/www/7200­2/4253036/4365127/85_In­fekcni_endokar­ditida2.pdf

https://www.i­kem.cz/cs/infek­cni-endokarditida/a-433/

https://www.kardio-cz.cz/data/uplo­ad/Infekcni_en­dokarditida_do­porucene_postu­py_diagnostiky_lec­by_dispenzari­zace_a_profyla­xe.pdf

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Ne­infek%C4%8Dn%C­3%AD_endokardi­tida

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/en­docarditis/sym­ptoms-causes/syc-20352576

https://www.he­althline.com/he­alth/infectious-endocarditis

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.