Zpět do poradny
Dotaz z 27. 3. 2024

Isoprinosine

ImunitaLéky
Dobrý den. Lék Isoprinosine podporuje obecně imunitu a tím pomáhá při jakékoli chronické
infekci a působí tedy i na infekce bakteriálního původu ? Nebo působí pouze při potížích virového původu ? V příbalovém letáku je napsáno:
"Lék Isoprinosine zvyšuje obranyschopnost organismu a posiluje imunitní odpověď vůči virovým infekcím". Je to myšleno tak, že celkově zvyšuje obranyschopnost organismu proti jakékoli (tedy i bakteriální) infekci a k tomu ještě navíc posiluje imunitní odpověď vůči virovým infekcí ? Nebo je to myšleno tak, že působí jen proti virovým infekcím ?
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

léčivo Isoprinosine má schválené indikace na léčbu imunodeficientních stavů (zejména poruchy buněčné imunity provázené protrahovanými nebo

opakovanými virovými infekcemi), recidivující herpes labialis a progenitalis, herpes zoster, cytomegalovirové infekce a EB virózy, infekce vyvolané human papilloma virem postihující sliznici děložního hrdla a další. Dále byl hojně využívaný lékaři při covidové pandemii. O jeho účinnosti proti bakteriálním onemocnění není dostatek důkazů a ani v praxi se pro tyto účely nepoužívá. Někdy mohou být virová onemocnění předstupněm bakteriálních, tedy dalo by se říci, že nepřímý vliv pak na bakteriální onemocnění částečně má.

Na časté a opakované bakteriální infekce se používají jiná léčiva, např. léčivo Broncho-Vaxom v případě infekcí dýchacích cest. V případě častých infekcí močových cest pak Uro-Vaxom. Obě léčiva jsou imunostimulancia (zvyšují imunitu) a ta na bakteriální onemocnění fungovat budou.

Neméně důležité je posilování imunity doplňky stravy, např. Vitamín D3 2000 IU a dále pak Zinek selen echinacea. Zinek a selen přispívají ke správné funkci imunitního systému a navíc jsou důležité pro udržení normálního stavu vlasů a nehtů. Echinacea pomáhá podporovat normální funkci dýchacího systému.

Imunitu je dále vhodné posilovat pravidelnou fyzickou aktivitou, vyváženou stravou a redukcí stresu.

S pozdravem,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiNervový systémPéče o těloMočové cestyMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyVitamin DOmega 3-6-9DiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportOběhový systémDotaz na lékárnyDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy