Zpět do poradny
Dotaz z 7. 11. 2024
Dobrý den, už několik měsíců se potýkám s velkým diskomfortem v ústech....... Pocit hořkosti, trpkosti, kovová pachuť...... s přibývajícím dnem se to zhoršuje, až bych řekla pocity jsou jakoby slanost.... mírně podrážděný jazyk, jako bych si ho spálila horkým čajem. Cítím to na zubech, zevnitř na lících, někdy i na rtech. Od kořene jazyka silnější bílý povlak. Mám pocit jako bych si nasypala do úst pytlík kypřícího prášku. Nepomůže čištění zubů, nejde to zajíst, zapít, nic..... Je mi 39 let, 16 let mám refluxní chorobu jícnu, poslední 2 roky pravidelně užívám Nolpazu. (když nebyla v nedávné době na trhu tak Pantomyl)... Četla jsem, že dlouhodobé užívání těchto léků ubírá hořčík v těle, a z toho může být ta hořkost .... může to být tím? Pokud ano, doporučili by jste mi prosím konkrétní typ hořčíku k užívání? Zkoušela jsem sypký od Dr. Max, chvíli to pomohlo, ale pak byla hořkost zpět. Moc Vám děkuji za odpověď.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

vaše přetrvávající zdravotní problémy budete muset konzultovat s ošetřujícím lékařem. Může se jednat o banální problém, kdy bude stačit doplnit chybějící vitamíny a minerály. Anebo se jedná o zhoršení vaší refluxní choroby.

Popisované příznaky v dutině ústní mohou být způsobeny nedostatkem hořčíku a bylo by vhodné nasadit vysoké dávky a hlavně dobře vstřebatelného hořčíku (Magnerot). Ovšem důležité je nejdříve odhalit, z čeho vaše potíže pramení. Další možností je nedostatek vitamínů ze skupiny B a to převážně nízká hladina vitamínu B12 (lze doplnit - B12 Extra nebo Vitaharmony B12), ale i jiných. Některé léky způsobují kovovou pachuť v ústech a to převážně antibiotika. V neposlední řadě bude nutné opět zvážit možnost nedostatečné kompenzované léčby refluxní choroby. Případně onemocnění jater či žlučníku. Už jen kvůli zmíněnému povlaku na kořenu jazyka, je třeba navštívit lékaře. Povlak může také značit mykotickou infekci, ta může také způsobit dané čitelné nepříjemné příznaky.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy