Zpět do poradny
Dotaz z 31. 5. 2024

Hleny a krev ve stolici

LékyZažívání
Dobrý den ,cca v 5 ráno mě strašně bolelo břicho ,chtělo se mi i zvrace návaly horka a pocit na omdlení .Pak sem se vyprázdnila a nakonec průjem,Pak mi bylo dobře,ale teď cca co půl hodiny bolest pod břichem a pak jduna WC ,mám takové hleny a v tom žilky krve i skrvi ,co je to asi , děkuji
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

nejspíše se bude jednat o střevní chřipku, která mohla být vyvolána špatnou stravou a následnou otravou, anebo bakteriální či virovou infekcí. Nejčastějším původcem jsou rotaviry, které vedou někdy až k hospitalizaci, případně jiné střevní patogeny.

Nejčastěji je střevní chřipka provázena zvracením, zvýšenou teplotou anebo horečkami až ke 40 stupňům. Ty jsou zhoršeny dehydratací kvůli průjmům. Bolesti břicha až křeče s hlenovitou stolici a v nejhorším případě s výskytem krve.

Nejdůležitější je správná a častá hydratace. Pokud je příjem tekutin ztížen zvracením, podáváme po doušcích a velmi často vodu a černý čaj. Dobré jsou rehydratační roztoky například Enhydrol a pro děti Kulíšek .

Potrava se vynechá na několik hodit. Jako kontrola hydratace nám může orientačně posloužit moč. Jestliže je světlá, hydratace je dostatečná. Čím světlejší, tím lepší.

Ve většině případů chřipka samovolně odezní. Obecně je doporučována návštěva lékaře pokud máte více jak 8 vodnatých stolic za den, vyskytují se silné křeče břicha a zejména pokud je přítomnost krve ve stolici. Dále ještě pokud trvá silné zvracení déle než dva dny.

Zda se jedná o střevní chřipku, či zda by se mohlo jednat o nějakou formu střevního zánětu by měl rozhodnout lékař.

Děkuji za dotaz

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaMenstruaceAlergieMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémErekceCholesterol a krevní tlakHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy