Duhringova choroba

Pokud po jídle nebo pití obsahující lepek cítíte na kůži extrémní svědění nebo začnou vznikat puchýře, můžete trpět Duhringovou chorobou, což je chronické kožní onemocnění. Příčinou je obvykle celiakie, imunitní onemocnění, při kterém požití lepku poškozuje tenké střevo.

Úvod

Duhringova choroba, známá také jako dermatitis herpetiformis, je vzácné autoimunitní onemocnění kůže, které úzce souvisí s celiakií. Celiakie je způsobena celoživotní nesnášenlivostí lepku. Toto onemocnění, i když méně známé než celiakie, představuje významnou oblast zájmu pro lékaře, dermatology a pacienty trpící kožními problémy.

 

Definice a přehled

Duhringova choroba je chronické onemocnění kůže, které se projevuje ve formě ekzémů nebo silně svědivých puchýřků. Tyto projevy jsou obvykle lokalizovány v oblasti velkých kloubů, jako jsou lokty nebo kolena, a mohou být doprovázeny celkovými příznaky, jako je únava nebo horečka. Onemocnění je charakterizováno jako autoimunitní reakce organismu, která je často vyvolána nesnášenlivostí na lepek.

Přesná příčina Duhringovy choroby není plně pochopena, ale je známo, že je silně spojena s celiakií, což je další autoimunitní onemocnění, které postihuje trávicí systém. Výskyt Duhringovy choroby je relativně vzácný, s odhady, že postihuje mezi 5 až 10 % pacientů s celiakií. Někdy je považována za kožní manifestaci celiakie.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Duhringova choroba je vzácné autoimunitní onemocnění, které se spojuje s celiakií, což je nesnášenlivost lepku. Mezi typické projevy patří vyrážka, která velmi svědí a pálí. Kromě kožních projevů se objevují i příznaky typické pro celiakii (průjmy, nevolnost, nadýmání či zvracení). Diagnostika tohoto onemocnění je velmi složitá, jelikož jsou příznaky podobné mnoha jiným onemocněním. V případě podezření může kožní lékař nebo alergolog zvolit k diagnostice kolonoskopické a bioptické vyšetření, které dokáže tuto nemoc odhalit. Léčba je dlouhodobá a vyžaduje vyřazení lepku z jídelníčku.“ 

Příznaky

Typickým projevem Duhringovy choroby jsou puchýřky a vyrážky na kůži, které jsou obvykle velmi svědivé. Tyto puchýřky se často objevují symetricky na obou stranách těla, zejména na loktech, kolenou, zadní části hlavy, hýždích a zádech. Vyrážka může mít podobu malých, jasně ohraničených puchýřků, eventuálně naplněných tekutinou. Kromě kožních projevů mohou pacienti pociťovat i další symptomy spojované s celiakií, jako jsou průjmy, nadýmání, nevolnost, zvracení a úbytek hmotnosti.

Mezi méně časté příznaky patří únava, úzkost a dokonce deprese.

 

Příčiny a vznik

Primární příčinou Duhringovy choroby se zdá být autoimunitní reakce vzniklá důsledkem celiakie. Dále je toto onemocnění často spojeno s genetickými faktory, zejména s určitými typy HLA genů, které zvyšují predispozici k celiakii a souvisejícím stavům. Ačkoliv Duhringova choroba je autoimunitní, ještě nebyla plně objasněna její přesná patogeneze, a výzkum v této oblasti pokračuje.

 

Diagnostika

Diagnostika Duhringovy choroby zahrnuje kombinaci klinického vyšetření, kolonoskopické vyšetřeníkož­ních testů a laboratorních vyšetření. Klinické vyšetření se zaměřuje na charakteristické kožní projevy. Kožní biopsie, při které se odeberou vzorky postižené kůže k histologickému vyšetření, je klíčová pro potvrzení diagnózy.  La­boratorní testy mohou zahrnovat vyšetření na protilátky související s celiakií.

 

Léčba

Léčba Duhringovy choroby se zaměřuje na zmírnění příznaků a prevenci exacerbací (vzplanutí chronické choroby). Důležitou roli hraje bezlepková dieta, která může významně pomoci v redukci kožních projevů a zlepšení celkového zdraví pacienta. Kromě dietních opatření mohou být předepsány léky, které pomáhají zmírňovat zánět a svědění. Je důležité podotknout, že léčba Duhringovy choroby je často dlouhodobá a vyžaduje pravidelnou péči a sledování ze strany lékaře.

 

Prevence a management

Prevence Duhringovy choroby zahrnuje identifikaci a řízení rizikových faktorů, zejména u jedinců s genetickou predispozicí k celiakii. Klíčovým prvkem v managementu onemocnění je dodržování bezlepkové diety, která může významně snížit projevy choroby a zlepšit kvalitu života pacienta. Pacienti by měli být také informováni o potřebě pravidelného sledování a kontroly u dermatologa či gastroenterologa, aby se předešlo komplikacím spojeným s Duhringovou chorobou a celiakií.

 

Závěr

Duhringova choroba je vzácný, ale významný kožní projev autoimunitní reakce organismu na lepek. I přes svou vzácnost, má významný dopad na kvalitu života postižených. Díky moderním diagnostickým metodám a efektivní léčbě, včetně dietních změn, mají pacienti s Duhringovou chorobou šanci na výrazné zlepšení svých příznaků a celkového zdravotního stavu. S pokračujícím výzkumem a lepším porozuměním tohoto onemocnění můžete očekávat další pokroky v jeho léčbě a managementu.

 

Zdroje

https://www.ce­liaci.cz/duhrin­gova-choroba-celiakie/

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/4998

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/ab­s/pii/S030050892­1003564

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.