Zpět do poradny
Dotaz z 17. 12. 2024

Dobrý večer nemohu spát když usnu probudím se ve dvě hodiny ráno a už neusnu jsem unavená pak celý den děkuji za odpoved

Dobrý večer nemohu spát když usnu tak se denně probouzíme ve dvě ráno a už neusnu
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Jana Krejcarová

Dobrý večer,

potíže se spánkem, ať už jde o usínání, udržení spánku a brzké buzení, trápí více než polovinu populace ve vyspělých zemích. Může jít o několik faktorů jako je stres, úzkost, nepravidelný spánkový režim, nebo i vnější vlivy jako je světlo, hluk nebo teplota v místnosti.

Mohu vám doporučit zkusit se zaměřit na tzv. spánkovou hygienu a a přípravky  s extrakty z rostlin, které jsou volně prodejné (Lavekan,   Persen forte ). Opatrně na preparáty s obsahem třezalky, které mohou ovlivnit případně další léky, které užíváte (vhodná konzultace s lékařem či lékárníkem).

Vytvořte si pravidelný spánkový režim (usínat a vstávat pravidelně i o víkendu), což napomůže tvorbě spánkového cyklu. Omezte stimulující činnosti večer, včetně konzumace těžkého jídla, kofeinu nebo alkoholu několik hodin před spaním. Modré světlo (televize, mobil) může narušovat produkci spánkového hormonu melatoninu. Místnost, ve které spíte by měla být tichá, tmavá, dobře vyvětraná (optimum 18-20 stupňů). 

Na lůžko uléhejte přiměřeně unavení, pokud možno bez stresu, rozrušení a znepokojení. Pokud Vás něco trápí, zkuste nad potížemi přemýšlet během dne a nenechat si těmito myšlenkami narušit spánek. Před usnutím můžete vyzkoušet relaxační techniky jako je hluboké dýchání, meditace nebo poslech uklidňující hudby.

V případě probuzení se snažte zůstat v klidu, stres z neschopnosti opět usnout může situaci ještě zhoršit. Pokud to nepomůže, zkuste vstát a dělat něco klidného (např. číst knihu) a vrátit se do postele, až se bude cítit opět unavení.

Pokud se problémy se spánkem zhoršují nebo přetrvávají dlouhodobě, doporučuji se poradit s lékařem, který vám může doporučit další postup nebo terapii.

Hezký den,

S pozdravem 

Jana Krejcarová 

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaMenstruaceAlergieMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémErekceCholesterol a krevní tlakHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy