Cestování v těhotenství

Cestovat v těhotenství, či nikoliv? A kdy je to nejvhodnější? Zde najdete několik obecných tipů, jak pro vás i dítě zajistit pohodlí.

Cestovat v těhotenství, či nikoliv? A kdy je to nejvhodnější? Zde najdete několik obecných tipů, jak pro vás i dítě zajistit pohodlí.

Některé ženy preferují v prvních 12 týdnech těhotenství necestovat kvůli nevolnosti, zvracení a pocitu velké únavy. Cestování v posledních měsících těhotenství může být únavné a nepříjemné. Mnoho žen tedy považuje za nejlepší čas na cestování nebo dovolenou prostřední část těhotenství, tedy mezi 4. a 6. měsícem.

Pokud však vaše těhotenství nemá žádné komplikace, pak není důvod, proč byste nemohla bezpečně cestovat.

Cestování letadlem v těhotenství

Létání neškodí vám ani zdraví vašeho dítěte. Před odletem však proberte jakékoli zdravotní problémy nebo těhotenské komplikace se svým lékařem. Pravděpodobnost porodu je přirozeně vyšší po 37. týdnu (kolem 32. týdne, pokud nosíte dvojčata) a některé letecké společnosti vám ke konci těhotenství nedovolí letět. Ověřte si u letecké společnosti jejich pravidla. Po 28. týdnu těhotenství může letecká společnost požadovat potvrzení ohledně termínu porodu a že vám nehrozí žádné komplikace.

Cestování na dlouhé vzdálenosti (delší než 4 hodiny) s sebou nese malé riziko krevních sraženin (hluboká žilní trombóza (DVT)). Pokud létáte, pijte hodně vody a pravidelně se pohybujte – každých 30 minut. V lékárně si můžete koupit pár kompresních nebo podpůrných punčoch, které pomohou snížit otoky nohou.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

"Pokud se cítíte dobře a lékař vám to dovolí, není žádný důvod proč byste nemohla v těhotenství cestovat. Otázkou však může být cestování během prvního trimestru, jelikož se jedná o nejrizikovější období a jsou časté nevolnosti a následně cestování na konci těhotenství, abyste se vyhnula porodu na neočekávaném mís­tě.

 

U cestování letadlem a lodí je potřeba si dopředu zjistit podmínky přepravní společnosti, dokdy umožňují cestovat těhotným ženám a mít s sebou těhotenskou průkazku ideálně s doporučením od lékaře, že můžete cestu podstoupit. Rizikový je u dlouhých letů vznik krevních sraženin, v tomto případě se doporučuje nosit kompresní punčochy a pravidelný pohyb."

Cestování autem v těhotenství

Cestování autem je ideální volbou, ale je třeba se vyhnout dlouhým cestám. Pokud to nejde, ujistěte se, že pravidelně zastavujte a vystupujte z auta, abyste se protáhly a prošly. Některá cvičení můžete dělat i v autě (když neřídíte), jako je ohýbání a rotace nohou. Díky tomu bude krev proudit nohama a sníží se jakákoliv ztuhlost a nepohodlí. Nošení kompresních punčoch při dlouhých cestách autem (více než 4 hodiny) může také zvýšit průtok krve v nohách a pomáhá předcházet krevním sraženinám.

Únava a závratě jsou během těhotenství běžné, takže je při cestách autem důležité pravidelně pít a jíst přírodní, energii dodávající potraviny, jako je ovoce a ořechy. Také nezapomínejte udržovat v autě cirkulaci vzduchu a noste bezpečnostní pás. Pro těhotné ženy existuje na trhu speciální těhotenský bezpečností pás, který nevede přes břicho.

Plavba lodí v těhotenství

Trajektové společnosti mají svá vlastní omezení a mohou odmítnout přepravu těhotných žen (často po 32. týdnu). Před rezervací zkontrolujte zásady trajektové společnosti. V případě delších výletů lodí, jako jsou okružní plavby, si zjistěte, zda jsou na palubě zařízení pro těhotné a patřičné lékařské služby v přístavech.

Proti únavě

Terezia B-Komplex Super Forte+ 100 tablet

Můžete mít za 2 dny v pondělí 2. 9.

Femibion 1 Plánování a první týdny těhotenství 28 tablet

Můžete mít za 2 dny v pondělí 2. 9.

Femibion 1 Plánování a první týdny těhotenství 28 tablet

Můžete mít za 2 dny v pondělí 2. 9.

Generica Active Folic 30 tablet

Můžete mít za 2 dny v pondělí 2. 9.

Závěr

Cestování v těhotenství vnímá každá žena jinak. Obecně platí, že v prvním trimestru, kdy bývají časté nevolnosti, může být obtížné k tomu ještě podnikat delší cesty. S blížícím se datem porodu vás zase některé letecké nebo lodní společnosti nemusí vpustit na palubu, proto je třeba si před cestou přečíst jejich podmínky k přepravě. Pokud cestujete delší dobu, dělejte pravidelné zastávky, abyste si mohla protáhnout nohy a předešla tak nepříjemným otokům. Dodržujte pitný režim a dodávejte tělu stravu bohatou na vitaminy a minerály.

tehotenstvi

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.