Zpět do poradny
Dotaz z 17. 3. 2024

Boule v zápěstí

KloubyZdraví a prevence
Co to znamená
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

stanovení diagnózy u jakékoliv rezistence na těle přes internet není vždy možné nebo vhodné, ale vzhledem k typické lokalizaci (na zápěstí) by se dalo usuzovat, že se jedná o ganglion.

Objevuje se v oblastech těla, kde dochází k vyššímu tření. Kromě nadměrného přetěžovaní vazů a šlach lze však za možnou příčinu označit také jakýkoliv úraz nebo infekci v daném místě, stejně jako onemocnění samotných kloubů a šlach.

Nejčastěji ganglionem trpí sportovci nebo fyzicky pracující jedinci, u kterých dochází k nadměrnému namáhání zápěstí a dalších míst.

Ganglion obecně je spíše obtěžující než nebezpečný, někdy dosahuje větších rozměrů a omezuje pohyb zápěstí. Rovněž je jeho výskyt velmi nápadný, což může mít dopad na psychiku postiženého.

Málokdy se objevuje bolestivost, pouze pokud se ganglion nachází v místě dráhy nervů.

Co se týče léčby - Jestli ganglion dotyčného nijak neomezuje ani nebolí, doporučují lékaři jej ponechat bez léčby. Stejně rychle, jako se výrůstek objevil, může rovněž zmizet. Zároveň se ale může stát, že se po nějakém čase opět vrátí. Je možné využít protizánětlivou a analgetickou mast, krém nebo gel, např. Ibalgin krém, Voltaren forte nebo Emoxen gel. Většinou se aplikují 2x denně, ráno a večer a mírně se jimi postižená oblast masíruje. Doporučuje se dále nevystavovat namazanou kůži slunečnímu žáření. Určitou práci může rovněž udělat přípravek Aescin Teva, který v dávkování 3x denně 2 tablety působí proti otokům.

Zda se jedná o ganglion nebo o jiný útvar by měl v ideálním případě rozhodnout lékař.

S pozdravem,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiNervový systémPéče o těloMočové cestyMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyVitamin DOmega 3-6-9DiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportOběhový systémDotaz na lékárnyDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy