Zpět do poradny
Dotaz z 4. 4. 2024

bolest hlavy

Bolest
Dobrý den, bolí mě často hlava. Co mi doporučíte za volně prodejný lék?
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

Bolest hlavy je častým příznakem, který se vyskytuje napříč věkových kategorií. Primární bolesti hlavy (migréna, tenzní typ bolesti hlavy, cluster headache) se vyskytuje především v nižším věku, výskyt sekundárních bolestí hlavy (související s organickým nebo metabolickým onemocněním) je možné nalézt spíše ve vyšším věku. Některé typy bolestí hlavy se vyskytují téměř výlučně ve vyšším věku.

Od toho se následně odvíjí samotná léčba. Nejčastější ze všech bolestí hlavy je migréna. Léčba migrény se standardně rozděluje na léčbu akutní, zaměřenou na zvládnutí záchvatu, a léčbu preventivní, zaměřující se na snížení frekvence a často i intenzity záchvatů migrény. V počátečních fázích nemoci nebo u slabších a středních záchvatů je možno nasadit volně prodejná léčiva prosti bolesti (jednosložkové nebo kombinované). Asi nejobvyklejším léčivem je Ibalgin, případně jeho jiná sůl s rychlejším nástupem účinku Ibalgin Rapidcaps. Dávkování těchto přípravků je 3x denně 1 tableta, většinou s 8 hodinovými rozestupy.

Pokud by se jednalo spíše o tenzní bolest hlavy, pak dobré reference jsou od pacientů na přípravek Ataralgin. Obvyklá dávka je pro dospělé a dospívající ve věku 15 let a starší 1-2 tablety užívané až 3 krát denně s odstupem alespoň 4 hodin.

Na bolesti hlavy se hojně využívají přípravky s hořčíkem, např. Magne B6.

Z dalších léčiv, používaných v léčbě akutní migrény lze zmínit na recept vázaný nimesulid (Aulin, Coxtral, Nimesil), někdy je vhodnější parenterální či rektální forma podání. U záchvatů střední a silné intenzity jsou lékem volby triptany, rovněž vázané na lékařský předpis.

Migrénu lze tlumit i bez použití léčiv. Účinná je psychoterapie a relaxační cvičení. Relaxační cvičení mohou zahrnovat autogenní trénink, autorelaxace a aplikaci tepla. Při léčbě tenzní bolesti hlavy je velmi vhodné kombinovat farmakoterapii a nefarmakologické postupy za postupného vysazovaní léčiv. Výrazným vyvolávacím faktorem může být stres a úzkost, které je možné zmírnit pomocí psychoterapie (nejčastěji kognitivně behaviorální terapie).

S pozdravem,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiNervový systémPéče o těloMočové cestyMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyVitamin DOmega 3-6-9DiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportOběhový systémDotaz na lékárnyDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy