Bezlepková dieta

Bezlepková dieta se stává stále populárnějším trendem ve výživě, a to nejen mezi těmi, kteří trpí nesnášenlivostí lepku. Charakterizuje ji eliminace všech potravin, které obsahují lepek, protein obsažený v pšenici, ječmeni, žitu a odrůdách těchto obilovin. Závažnost porušení této diety záleží na stanovené diagnóze, kvůli které byla dieta předepsaná.

cara

Pro koho je bezlepková dieta?

Bezlepková dieta je nezbytná pro osoby s celiakií, autoimunitním onemocněním, při kterém konzumace lepku vede k poškození střevní sliznice. Lidé s neceliakální nesnášenlivostí lepku (například alergie na lepek) mohou trpět akutní alergickou reakcí po konzumaci lepku, ale nemají stejné chronické střevní poškození jako ti s celiakií. Bezlepkovou dietu můžou dodržovat i ti, kteří vypozorovali, že jim je po lepku špatně. Pokud jste zdraví, rozhodně ale není žádoucí lepek úplně vynechávat kvůli tomu, že je to moderní a někde na internetu to doporučují. Přišli byste o zdroj proteinu a navíc by vám přibyly starosti ohledně nákupu jiných potravin a složitějšího vaření a pečení.

Potraviny obsahující lepek

Obilniny, které obsahují lepek jsou:

  • Pšenice
  • Ječmen
  • Žito

Nejedná se pouze o pečivo nebo klasické těstoviny, ale i oblíbené přílohy jako je kuskus nebo bulgur, které jsou z pšenice. Stejně jak „zdravější“ alternativa špalda také obsahuje lepek, protože se jedná o odrůdu pšenice. Dále je třeba číst etikety potravin, ve kterých byste lepek vůbec nehledali. Jsou to třeba uzeniny, sladkosti, zmrzliny, hranolky a krokety…

Potraviny bez lepku

Naštěstí pro ty, kteří se potřebují vyhýbat lepku, existuje mnoho potravin, které lepek neobsahují. Mezi ně patří:

  • Kukuřice: velké množství bezlepkových potravin je vyrobeno právě z ní, kvůli nízké ceně
  • Rýže: vhodná když hledáte náhražku pšenice a nemáte rádi typickou chuť a nažloutlou barvu kukuřice
  • Quinoa: potravina obsahující velké množství bílkovin a vlákniny
  • Amarant: česky laskavec, je pseudoobilovina obsahující cenné bílkoviny
  • Pohanka: obilo­vina charakteristická oříškovou chutí, skvělá třeba na slané palačinky
  • Oves: pozor, měl by být označený jako bezlepkový, protože může být kontaminován lepkem
  • Deproteinovaná pšenice: pšenice speciálně upravená tak, aby nedělala celiakům potíže, s chutí podobnou lepkovým potravinám

Mnoho potravin, které jsou přirozeně bez lepku, může být kontaminováno lepkem během zpracování nebo výroby, proto je důležité pečlivě číst etikety a hledat certifikaci, že produkt je skutečně bezlepkový.

Výzvy spojené s bezlepkovou dietou

I když se může zdát, že dodržování bezlepkové diety je v dnešní době snadné, přináší řadu výzev. Mnoho běžných potravin, které konzumujete na denní bázi, obsahuje lepek, a někdy může být skrytý v nečekaných potravinách nebo aditivech. Je důležité se vyvarovat potravinám, které byly zpracovány na stejném zařízení jako potraviny obsahující lepek, protože i malé množství lepku může vyvolat reakci u těch s alergií či celiakií. Když jíte doma a jídlo si sami připravujete, většinou problémy mít nebudete, ale v některých restauracích bude výzva najít jídlo bez lepku nebo kontaminace.

Pilulka odborník Simona Tučková říká:

„Bezlepková dieta je speciální stravovací režim, který vylučuje lepek (gluten), bílkovinu obsaženou v pšenici, ječmeni, žitu a některých dalších obilninách. Tento typ diety je nezbytný pro lidi s celiakií, neceliakální glutenovou senzitivitu nebo alergií na pšenici. Bezpečně gluten není obsažen (gluten free) v mase, vejcích, ovoci, zelenině a mléčných výrobcích. Bezlepková dieta vyžaduje určité úsilí a změny v stravovacích návycích, ale s dostupností mnoha bezlepkových produktů a informací je její dodržování stále snadnější.“

Bezlepkové vaření a pečení

S rostoucím počtem lidí dodržujících bezlepkovou dietu se zlepšuje dostupnost vhodných bezlepkových potravin.

  • Bezlepkový chléb: Z kukuřičné mouky, rýžové mouky a dalších alternativních moučných směsí.
  • Pečení: Používejte kokosovou nebo mandlovou mouku či různé směsy na pečení, aby z pečiva nebyla výrazně cítit chuť jedné mouky.
  • Rýžové těstoviny: Nabízí podobný zážitek jako běžné těstoviny, ale bez přítomnosti lepku a výrazných rušivých chutí.
  • Guma guar:bezlepkových mouk se hůř vaří a peče, protože tam schází lepek, který vše hezky spojí. Proto se využívá guma guar, která práci s těstem usnadní.
  • Různé luštěniny a obilovinyVy­užijte neschopnost trávení lepku pro svůj prospěch a experimentujte s jinými přílohami, které jsou často méně zpracované a obsahují více bílkovin a vlákniny.

Když začnete vařit bezlepkově, může to vyžadovat nějaký čas na zvyknutí a experimentování, ale brzy zjistíte, že mnoho vašich oblíbených pokrmů může být upraveno tak, aby byly bezlepkové.

Závěr a doporučení

Bezlepková dieta je nezbytná pro ty s celiakií, ale může také pomoci mnoha lidem s citlivostí na lepek. Klíčem k úspěchu na bezlepkové dietě je vzdělání a důsledná příprava. Vždy čtěte etikety, plánujte jídla a hledejte nové a zajímavé způsoby, jak vařit a jíst bez lepku. Až nasbíráte nějaké zkušenosti, jistě vám to půjde jedna báseň.

 

Zdroje

https://www.mdpi­.com/2072–6643/2/1/16

https://www.mdpi­.com/2072–6643/11/1/170

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S1521691805000053

https://www.nzip­.cz/clanek/520-dieta-pri-celiakii-bezlepkova-dieta

https://www.vy­zivaspol.cz/ce­liakie-a-bezlepkova-dieta/

Autor článku

Simona Tučková

Vystudovala jsem obor zdravotnické lyceum na Mendelově střední škole v Novém Jičíně. Ráda ve volném čase chodím s kamarády ven, sportuji. Baví mě učit se novým věcem a mám velmi blízko ke zdravotnictví.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.