Zlomená žebra

Ke zlomení jednoho nebo více žeber dochází při prasknutí dlouhých, plochých kostí. Žebra tvoří hrudní koš a chrání životně důležité orgány v hrudníku. Kvůli své poloze a funkci však jsou žebra náchylná ke zlomení nebo naražení, zejména při pádech nebo úderech na hrudník.

 

Obsah článku

 

Příčiny zlomení žeber

Zlomení žebra může být způsobeno mnoha různými faktory. Mezi nejčastější příčiny patří přímé nárazy do hrudníku, pády z výšky, dopravní nehody, sportovní úrazy a někdy i opakované namáhání konkrétní oblasti hrudníku. Lidé trpící osteoporózou, což je stav, kdy kosti stávají křehčí a náchylnější ke zlomení, mohou mít zlomené žebro i po menším úrazu, který by běžně způsobil pouze naražení nebo pohmoždění.

 

Příznaky zlomeného žebra

  • Bolest v místě zlomení: Bolest se obvykle zhoršuje při hlubokém dýchání, kašlání nebo pohybu.
  • Otok a modřiny: Oblast kolem zlomeného žebra může být značně oteklá.
  • Ztížené dýchání: Vážnější zlomeniny mohou vést k omezenému dýchání kvůli bolesti nebo kvůli poškození plíce.

Diagnostika zlomeného žebra

Diagnostika zlomeného žebra začíná fyzickým vyšetřením, během kterého se zjišťuje lokalizace bolesti, míra otoku a přítomnost modřin. Lékař také provádí poslech hrudníku stetoskopem, aby se ujistil, že plíce nejsou poškozeny. K definitivnímu potvrzení zlomení je nejčastěji využíváno rentgenové vyšetření hrudníku, které odhalí zlomeninu žebra a poskytne informace o její lokalizaci a závažnosti.

 

Léčba zlomeného žebra

Léčba zlomeného žebra je v první řadě zaměřena na zmírnění bolesti a prevenci komplikací spojených s poraněním hrudního koše. Zlomená žebra se obvykle sama zahojí během několika týdnů, je však důležité následovat lékařské doporučení. Léky proti bolesti, například paracetamol nebo ibuprofen, mohou pomoci pacientům lépe se vyrovnat s bolestí. V těžších případech může lékař předepsat i silnější léky.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Při rizikových sportech používejte ochranné vybavení, v domácnosti se vyvarujte pádu například na mokré podlaze nebo na koberečku bez protiskluzové podložky apod.

Svým kostem pravidelně dopřávejte vápník a vitamin D. Pokud jste si při úrazu poranili hrudník a cítíte zpravidla při nádechu bolest, popř. kašlete krev, máte horečku nebo zimnici, okamžitě navštivte chirurgickou pohotovost. Zlomenina žeber může znamenat závažnější zranění, které je třeba urgentně řešit.“

Je důležité vyvarovat se fyzické aktivity, která by mohla dále poškodit nebo namáhat postiženou oblast. Klid a odpočinek jsou klíčovými složkami léčby zlomeného žebra.  V některých případech může být doporučena také fyzikální terapie k posílení svalů hrudníku a podpoře správného hojení. Je důležité zdůraznit, že pokud dojde k vážnému zranění, například prasknutí plíce nebo poškození vnitřních orgánů v důsledku zlomeného žebra, může být nutná hospitalizace a specializovaná léčba. Pokud máte podezření na zlomené žebro, měli byste vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.

 

Možné komplikace

Zlomené žebro může mít řadu komplikací, pokud není správně léčeno. K nejzávažnějším patří poškození plíce způsobené ostrým koncem zlomeného žebra. Toto může vést k pneumotoraxu, což je stav, kdy dojde k úniku vzduchu mezi plící a hrudní stěnou, což může vést až ke kolapsu plíce. Další možnou komplikací je infekce, pokud při úrazu dojde k otevřené zlomenině, u které je porušena kůže.

 

Prevence zlomení žeber

Prevence je klíčová pro snížení rizika zlomení žeber. Je důležité při sportovních aktivitách nosit ochranné vybavení, zejména při kontaktních sportech. Kromě toho je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny při provádění fyzických aktivit a být opatrný při pádech nebo nárazech. Posi­lování svalů hrudníku může také pomoci chránit žebra před zraněním. Pravidelné cvičení, vyvážená strava a správný životní styl mohou pomoci posílit kosti a snížit riziko zlomenin.

 

Často kladené dotazy

otazka

Jak dlouho trvá, než se zlomené žebro zhojí?

Odpověď na tuto otázku je individuální a závisí na závažnosti zlomeniny a celkovém zdravotním stavu pacienta. Obvykle se může zlomené žebro zhojit během 6–8 týdnů. V některých případech léčba trvá déle, zejména pokud dojde k dalším komplikacím.

Je potřeba nosit obvaz nebo korzet při zlomeném žebru?

V minulosti bylo běžné používat obvaz nebo korzet pro stabilizaci zlomeného žebra. Dnes je tato metoda méně častá, protože se ukázalo, že omezení pohybu může způsobit komplikace, jako je zápal plic. Vždy byste měli konzultovat léčbu se svým lékařem.

otazka
otazka

Může zlomené žebro způsobit další komplikace?

Ano, pokud není správně léčeno, zlomené žebro může způsobit několik komplikací, včetně zápalu plic, pneumotoraxu (vzduch v hrudní dutině) nebo dokonce poškození vnitřních orgánů. Je důležité dbát na správnou léčbu a sledovat příznaky, které by mohly naznačovat vážnější problém.

Závěr

Zlomená žebra mohou být bolestivou záležitostí, ale s vhodnou léčbou a postupem se většina pacientů plně uzdraví. Je důležité dbát na pokyny lékaře a dodržovat doporučení ohledně léčby a rehabilitace. Přestože některé zlomeniny žebrové klenby vyžadují pouze klid a čas k uzdravení, mohou nastat jisté komplikace a je tak důležité být na ně připraven a vědět, kdy vyhledat lékařskou pomoc.

 

Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

Zdroje

https://www.y­alemedicine.or­g/conditions/rib-fracture

https://www.ou­h.nhs.uk/pati­ent-guide/leaflet­s/files/32029Pch­est.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/broken-ribs/symptoms-causes/syc-20350763

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/17434-rib-fracture-broken-rib

https://www.web­md.com/a-to-z-guides/do-i-have-a-broken-rib

https://www.ve­rywellhealth.com/bro­ken-ribs-symptoms-1298895

https://www.ve­rywellhealth.com/bru­ised-broken-or-fractured-ribs-4582241

https://www.physio-pedia.com/Rib_Frac­ture

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/326109

https://www.he­althline.com/he­alth/broken-rib

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.