Carebot
 

Jak vzniká závislost na alkoholu a kdy zpozornět? | Mgr. Rastislav Žemlička

Adiktolog Mgr. Rastislav Žemlička v novém díle podcastu ŽIVO­TOZPRÁVY hovoří nejen o různých typech závislostí, kódování chuti, společenských rituálech či osobním postoji k alkoholu, ale i tom, proč si k alkoholu děti mohou snadno kódovat vztah již v raném období skrz jejich nejbližší. Pokud máte chuť a téma vás zajímá, pusťte si celý díl podcastu hned teď!

životozprávy

Když přijde na přetřes téma alkoholu a závislosti, často si připomínáme, že Češi a Slováci stojí na předních příčkách evropských statistik. Přesto však tento problém dosud přehlížíme, neboť alkohol má v našem nastavení stále ještě nezastupitelné mís­to.

Od pivní pěny po láhev

Jak slovenský adiktolog připomíná, pití je u nás úzce provázáno se vším možným od svateb, přes rodinné oslavy a jubilea až po „obyčejné“ upuštění páry po práci. Mnoha těmto situacím jsou přítomny i naše děti, které jsou samozřejmě všímavé a už od mala si kódují, co vše je spojeno s alkoholem – radost, spřízněnost, uvolněnost.

Mnohdy navíc děti v takových situacích dostanou symbolicky do štamprle nějaké to nealko, někdy mohou mít i celý radler a jindy jsou zase vyzvány si usrknout pivní pěnu.

Možná to nepůsobí jako nic hrozného, avšak podle Žemličky si i tímto způsobem kódujeme chuť, která k alkoholu úzce patří. Spojujeme si ji se zmiňovanými situacemi, zážitky a společenskými rituály. Tudíž i u zdánlivě nevinných náhražek alkoholu je právě ta chuť riziková pro možný rozvoj budoucí závislosti.

Alkohol a my

mezinárodního průzkumu lékárenské skupiny Pilulka a výzkumné agentury Behavio vyplynulo, že několikrát do týdne pije alkohol:
 

  • 24 % českých mužů
  • 17% slovenských mužů
  • 12 % českých žen
  • 6 % slovenských žen
     

Velice rizikovému každodennímu pití alkoholu pak podléhá 1 % Slovenek, 2 % Češek, 4 % Slováků a 5 % Čechů.

Z generace na generaci

Alkohol však má i svou stinnou stránku, obzvláště ve fázi závislosti. Velmi často vytváří v rodině nepříjemné situace, které opět nejvíce vnímají děti.

Ze statistiky víme, že pokud má jeden z rodičů problém se závislostí, tak je 50 % šance, že ji bude mít i jeho dítě. To si k tomu na jednu stranu může vytvořit odpor, protože má s pitím spojeny samé negativní zážitky. A nemusí jít nutně jen o agresivitu. Na dětskou vnímavost působí třeba už jen rodičova emoční odtažitost způsobená drogou, a to navíc v citlivém období vývoje, kdy je pro dítě emoční blízkost a jistá předvídatelnost zásadní.

Přesto si ale každé druhé dítě alkoholika později v životě k rizikovému pití nakonec najde cestu.

Adiktolog Rastislav Žemlička o rodinách alkoholiků:

„K nám chodí klienti, kteří si s tím nedokážou pomoct, anebo rodinní příslušníci. Nejvíc trpí rodina než ten, kdo s tím má problém, neboť ten má v podstatě v té droze jistý pokoj. A proto častokrát to velmi ovlivňuje v negativním smyslu ty nejbližší.“

Mladé popíjení

Ať už dítě mělo nebo nemělo zkušenost s alkoholismem v rodině, takovým dalším velkým rizikovým časem je pochopitelně období dospívání, kdy nezřídka přichází vliv party. Mladý člověk častokrát nemá definovaný životní postoj, chce zkrátka zapadnout, takže se nechá ovlivnit. 

I u tohoto tématu se lze ve společnosti setkat s mnoha benevolentními hla­sy, které něco takového nepovažují za problém – vždyť jsme nebyli jiní. Avšak podle adiktologa se už i tady jedná o značně rizikové chování, a to i z hlediska fyzického zdraví.

Adiktolog Rastislav Žemlička k rizikům pití u mladých:

„Člověk si to neuvědomuje, ale tam dochází k vážným poškozením. A bohužel, moje zkušenost je, že i u velmi mladých lidí došlo nebo dochází k trvalému poškození jater. A to to už jsou takové stavy, které jsou nezvratné a tam ta prognóza kvality života je, já bych řekl až tragická.“

Co by adiktolog doporučil rodičům adolescentů? Co je v rodině alkoholika „syndrom spoluzávislého“ a jaký k tomu zaujmout postoj? Jak nás k závislostnímu chování svádí konzumní společnost jako taková?

Pusťte si celý rozhovor na videu níže, nebo si jej poslechněte na své oblíbené streamovací platformě.

životozprávy

Video rozhovor

Mgr. Rastislav Žemlička
Jak vzniká závislost na alkoholu a kdy zpozornět?

Rovnou do uší

Pusťte si Životozprávy na oblíbených podcastových platformách nebo na Youtube.

životozprávy

Autor článku

David Ruth

Psaní jako takovému se s přestávkami věnuji již od dětství, kdy vznikaly mé první pokusy o povídky, přičemž tvůrčí psaní patří mezi mé volnočasové aktivity dodnes. Kromě toho občas edituji českou Wikipedii a odreagování v dnešním rychlém a stresujícím světě pak nacházím především v četbě, přírodě a tvorbě asembláží. Psaním článků se zabývám už několik let, přitom právě duševní i fyzické zdraví, a s ním také úzce související lifestyle, patří mezi mé hlavní oblasti profesního zájmu. Další takovou lehce nevšední oblastí je pak i podivuhodný svět světelných technologií, jež koneckonců nemají od přímého vlivu na naše zdraví příliš daleko.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.