milan hořinek
 

Co je to PCOS a jaký vliv má na (ne)plodnost? | Indiánky

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se v současnosti potýká s neplodností každý šestý člověk. Jednou ze zdravotních příčin, které brání početí dítěte u žen, je diagnóza PCOS. Jak se vyhnout ,,pseudoradám” a zachovat si zdravý rozum? Na otázky nám odpovídala Anna Sedláková a Karolína Krejčová z projektu Indiánky.

V Česku hormonální poruchou PCOS oficiálně trpí cca 10 % žen, v USA dokonce 15 %. Ve skutečnosti jsou tato čísla ale ještě vyšší.

Neplodnost v číslech

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se v současnosti potýká s neplodností každý šestý člověk, což je v 8 miliardové populaci enormně vysoké absolutní číslo. Reprodukční potíže se pak vyskytují rovnoměrně mezi muži i ženami. Jednou z nejčastějších zdravotních příčin, které brání početí dítěte, je u žen diagnóza PCOS (syndrom polycystických vaječníků). K dalším pak patří endometrióza (dochází k růstu endometria, což jsou částečky dutiny děložní, mimo dělohu), předčasná menopauza či hormonální nerovnováha.

Možné příznaky PCOS

V Česku hormonální poruchou PCOS oficiálně trpí cca 10 % žen, v USA dokonce 15 %. Ve skutečnosti jsou tato čísla ale ještě vyšší. Projevy PCOS jsou fyzicky spojené třeba s vypadáváním vlasů, nebo naopak se zvýšeným růstem ochlupení, akné, vynecháváním menstruace či ovulace. Psychicky se mohou projevovat formou depresí, nespavostí a dalšími symptomy.

Nevyžádané otázky

Pro drtivou většinu žen, které touží po dítěti, mají však problémy s otěhotněním, je samozřejmě neplodnost spojená s jakoukoli diagnózou těžkým traumatem. Tyto ženy jsou velmi citlivé na reakce okolí včetně svých nejbližších. Proto je dobré vědět, proč se neptat žen, kdy plánují mít děti.

Jak už to totiž bývá, tak ani v 21. století o těchto intimních věcech s citem a empatií mluvit většinou nedokážeme. Vlastně ani v nejbližší rodině (čest výjimkám). Pseudorady, jak odjet na dovolenou nebo vyměnit partnera, spíše zabolí, než pomohou. Jde pořád o společenské tabu, jež potřebuje osvětu.

Anna Sedláková a Karolína Krejčová, obě s diagnostikovanou PCOS, se proto na konci roku 2019, rozhodli „něco“ udělat. Čtyři roky poskytují podporu řádově deseti tisícům žen v rámci projektu Indiánky. A radost jim určitě dělá i to, že řada z nich se už stala maminkami. Indiánky, jak ostatně avizují ve svém krédu na webu indianky.cz, spolu otevřeně mluví „o (ne)plodnosti bez strašení a studu“.

Jak Indiánky pomáhají

„Pojmenování indiánky má vzbuzovat archetyp silných žen, které nechtějí, aby je někdo litoval. Svoji diagnosu chápou jako výzvu, něco s ní udělat. Nežijeme v týpí, jak si možná někteří gynekologové myslí,“ říkají Anna s Karolínou. Mimo vzájemná setkání za účasti psychologa, propojují ženy i s dalšími odborníky (gynekology, dalšími lékaři, terapeuty a fyzioterapeuty), kterých je v Česku v této profesní oblasti opravdu poskrovnu.

Obě české indiánky A. Sedláková a K. Krejčová plánují, že by se v blízké budoucnosti rády uplatnily také na Slovensku. Vzhledem k tomu, že neplodnost se většinou řeší v rámci partnerského vztahu, tak se chystají více rozšířit pomoc i pro muže mající s ní potíže. Hlavně co se týká zajištění jejich hormonální rovnováhy, (ne)dostatku testosteronu a (ne)chuti na sex. Více si poslechněte v novém podcastu Životozprávy při povídání Lucie Petrákové s oběma dámami.

životozprávy

Video rozhovor

Milan Hořínek
Co je to PCOS a jaký vliv má na (ne)plodnost? | Indiánky

Rovnou do uší

Pusťte si Životozprávy na oblíbených podcastových platformách nebo na Youtube.

životozprávy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.