Zinek: vše, co potřebujete vědět

Zinek je jedním z pro tělo nezbytných minerálních látek, bez jehož pravidelného příjmu bychom se neobešli. Podíváme se nyní na možnosti doplňování, význam zinku v lidském těle i na praktické tipy ohledně jeho užívání.

pilulka

Základní fakta o zinku – zdroje a dávkování

Zinek hraje klíčovou roli v mnoha důležitých funkcích těla. Jedná se o esenciální minerální látku, což znamená, že ho tělo nemůže produkovat samo a musí být získáván z potravy nebo doplňků stravy. Běžné zdroje zinku jsou:

 

  • Mořské plody: ústřice jsou jedním z nejbohatších zdrojů zinku mezi potravinami. Obsahují ho ale i například kraby nebo krevety či různé druhy mušlí.
  • Červené maso: Pro nás dostupnější zdroj zinku se stále velmi vysokým obsahem. Mezi nejlepší zdroje zde patří hovězí maso. V o něco menším množství je zinek obsažený ale i ve vepřovém nebo kuřecím mase.
  • Vnitřnosti: Především játra. Obsahují stejně jako hovězí maso vysoké koncentrace.
  • Semena a ořechy: Např. dýňová semínka, slunečnicová semínka a kromě všech druhů ořechů také mandle.
  • Luštěniny: Např. čočka, fazole nebo cizrna. Jedná se o nejoblíbenější veganský zdroj zinku.
  • Mléčné výrobky: Např. jogurt, sýry, mléko nebo kysané výrobky.

 

Zinek v potravinách se vyskytuje běžně a není problém ho přijímat přirozenou cestou. V případě náhlé potřeby zvýšení dávky je však pro mnoho lidí praktičtější volit doplňky stravy, u kterých máte kontrolu nad přijatým množstvím. V nabídce najdete, jak zinek tablety samostatně nebo například společné doplňky stravy pro zinek a selen. Oblíbenou volbou je pak také kombinace minerálních látek vápník, hořčík a zinek. A jak poznat, kdy potřebujete větší množství? Pojďte se podívat, jaké má zinek účinky v lidském těle a jaká je jeho role pro správné fungování organizmu.

Role zinku v lidském těle

Podpora imunitního systému

Zinek je známý svou schopností posilovat imunitní systém a pomáhat v boji proti infekcím. Ačkoliv sám přímo obranyschopnost nezajišťuje, pomáhá tělu s procesy, které jsou pro imunitní systém zásadní. Má pozitivní vliv na produkci bílých krvinek, které jsou klíčové pro imunitní odpověď a schopnost těla bojovat proti infekcím. Zinek také působí jako antioxidant, což znamená, že pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály, které mohou mimo jiné způsobovat chronická onemocnění. Pokud tedy hledáte k vitamínu C nějakou alternativu pro posílení imunitního systému je zinek skvělým kandidátem. Tato kombinace je vhodná také pro děti.  Dále je zinek nezbytný pro syntézu DNA, což je důležité pro rychlý růst a obnovu buněk; včetně buněk imunitního systému.

 

Vývoj a růst

Zinek je nezbytný pro normální růst a vývoj těla, zejména u dětí, těhotných žen a kojenců. Má pozitivní vliv na růst kostí, dělení buněk a další důležité procesy v těle. Také má funkci hormonální regulace, tudíž udržuje v optimální míře produkce některé hormony včetně růstového hormonu. Také má pozitivní vliv na regeneraci tkání i na rozvoj nervové soustavy a pomáhá udržovat naše kognitivní funkce.

 

Hojení ran

Zinek je klíčový pro udržení zdravé pokožky. Hraje roli v hojení ran. Pomáhá kontrolovat zánět v místě poranění, což je klíčové pro úspěšnou regeneraci. Také je důležitý pro syntézu kolagenu, což je protein, ze kterého jsou složené různé tkáně včetně kůže. Jak již bylo zmíněno, podporuje imunitní systém, který v případě poranění mobilizuje buňky, a chrání tělo před volnými radikály, jež by mohly zpomalit hojení ran a zvyšovat riziko infekce. Navíc má zinek antimikrobiální účinky, což znamená, že dokáže pomoci v boji proti bakteriím a dalším mikroorganismům, které se mohou do těla dostat přes poranění.

 

Zdraví pokožky

Všechny mechanismy, které pomáhají s hojením ran, také dokáží zlepšit stav naší pokožky. Zinek tak slouží k prevenci akné a používá se pro udržení optimální struktury kůže. Také má uplatnění jako doplněk stravy pro zlepšení stavu vlasů a nehtů.

 

Podpora duševního zdraví

Některé studie naznačují, že nízké hladiny zinku mohou být spojeny s vyšším rizikem vzniku deprese nebo úzkostí. Zinek tudíž najde uplatnění jako doplněk stravy při boji s negativními emočními stavy.

Nedostatek a přebytek zinku

Zajímá vás, jak se projevuje nedostatek zinku v těle? Nízké množství zinku v organizmu může mít různé projevy a ovlivňovat různé části těla. Kromě již zmíněné oslabené imunity, horšího stavu vlasů, nehtů a pokožky jak jsou ekzémy či suchá kůže, obtížnějšího hojení ran a zvýšenému riziku ke vzniku různých onemocnění mohou extrémně nízké dávky zinku v těle způsobovat další potíže. Vývojové vady jsou rizikové především u nejmenších dětí včetně období těhotenství. U dospělých se pak může objevit i špatná kondice sliznice, na které vznikají vředy, únava, potíže se zrakem, chutí a čichem a u mužů s produkcí spermií a jejich funkcí.

 

Stejně jako nedostatek, i přebytek tohoto minerálu není pro tělo vhodný. Tento stav nazývaný zinková toxicita má v mnoha případech podobné projevy, jako když nám zinek chybí. Může způsobit problémy s imunitou a ve vyšších dávkách i poruchy chuti a čichu. Dále se také projevuje zažívacími potížemi, jako jsou nevolnost, zvracení, průjem nebo bolesti břicha. Přidat se mohou také bolesti hlavy. Máme-li v těle zinku větší množství, ovlivní to pak také schopnost přijímání ostatních minerálů, konkrétně železa a mědi.

 

Doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí 8 – 15 mg v závislosti na pohlaví a věku. U jedinců se stresovým zaměstnáním nebo vysokou fyzickou zátěží se doporučuje dávka dokonce 15 až 30 mg. Při nemoci a oslabené imunitě krátkodobě až 50 mg. Zvýšit množství přijímaného zinku také můžete v případě potíží se zdravím pokožky, vlasů nebo nehtů.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Pokud patříte do skupiny veganů nebo vegetariánů měli byste si dát větší pozor na správný příjem zinku ze stravy. Hlavním problémem tohoto elementu v potravinách rostlinného původu je jeho vstřebatelnost. V některých rostlinách se nacházejí organické látky zvané fytáty, které potlačují vstřebávání důležitých makroprvků, jako je například zinek, železo, vápník nebo fosfor. Vstřebávání zinku může být sníženo až o 15 %. Pro omezení této nežádoucí reakce se osvědčilo namáčení semínek a ořechů nebo vystavení surovin procesu fermentace.“

 

Zinek a prevence onemocnění

Jak jsme již zmínili, zinek podporuje imunitu a tím nás chrání před běžným nachlazením a také pomáhat s hojením poranění. Svou roli má ale také v prevenci před závažnějšími zdravotními problémy. Níže zmíněná onemocnění samozřejmě souvisejí s celou řadou dalších faktorů, avšak nedostatek zinku je jednou z možných příčin jejich rozvoje.

 

Některé výzkumy naznačují, že dostatečný příjem zinku může pomoci snížit riziko neurodegenera­tivních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Také má vliv na snížení rizika rozvoje srdečních chorob a cukrovky. Svou roli má v tomto ohledu zejména u rizikových skupin, jako jsou senioři, u kterých může být absorpce zinku snížena, což zvyšuje riziko jeho nedostatku, nebo naopak děti ve vývoji či těhotné ženy, kdy je zinek nezbytný nejen pro matku, ale také pro plod. Nedostatek zinku také ohrožuje osoby se srpkovitou anémií, chronickým onemocněním ledvin, s trávicími zdravotními problémy jako je Crohnova choroba nebo ty, kteří nadměrně konzumují alkohol.

Zinek a interakce s léčivy

Ačkoliv je zinek pro naše tělo nezbytný, dokáže interagovat s některými léky. Při jejich užívání byste měli příjem zinku konzultovat se svým lékařem a vědět, zda je zapotřebí ho vysadit nebo naopak zvýšit jeho příjem.

 

  • Antibiotika: Některá antibiotika mohou ovlivnit absorpci zinku v těle. Na druhou stranu také zinek dokáže ovlivnit účinek některých antibiotik. Je proto důležité dodržovat pokyny lékaře ohledně času podávání zinku a antibiotik. Popřípadě se v době léčby suplementaci zinku vyhněte úplně a nasaďte ho pro podporu imunitního systému, až nebudete brát antibiotické léky.
  • Diuretika: Diuretika jsou léky, které podporují močení a odstranění přebytečné tekutiny z těla. Tyto léky mohou zvyšovat ztráty zinku močí. Osoby užívající diuretika by měly zvážit dostatečný příjem zinku pomocí doplňků stravy, aby nedošlo k jeho nedostatku.
  • Chelátory: Chelátory používané k odstranění těžkých kovů z těla, mohou také ovlivnit dostupnost zinku. Opět platí, že v takovém případě byste měli vše konzultovat s lékařem a zvážit dodatečné doplňování zinku.
  • Antikoncepce: Hormonální antikoncepce může ovlivnit hladiny zinku v těle. Ženy, které užívají perorální antikoncepci, by měly být lékařem informovány o možném dopadu na hladinu zinku (a popřípadě jiných látek) v těle.

Závěr

Zinek se nachází v mnoha potravinách. Při dodržování vyvážené a pestré stravy není problém jej získávat v odpovídajících dávkách. Senioři, děti a těhotné ženy i ostatní lidé v rizikové skupině jej však mohou užívat jako doplněk stravy. Pomůže vám s imunitou, stavem pokožky, vlasů a nehtů, urychlí hojení ran a pomůže předcházet mnoha nemocem, které jsou s jeho nedostatkem spojené. Užívání by však mělo být v odpovídajících dávkách, protože ani příliš vysoké hodnoty nejsou prospěšné.

 

Zdroje:

cs.wikipedia.or­g/wiki/Zinek

healthline.com/nu­trition/zinc

https://www.nzip­.cz/clanek/1152-zinek

 

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.