Zánět zubů

Zánět zubu je veřejně známé označení pro zánět zubní dřeně nebo zánět v okolí kořene zubu a dožene do zubní ordinace i ty, kteří se jí jinak obloukem vyhýbají. Faktorů, jak poznat zánět zubu, je několik. Charakteristická je silná pulzující bolest, která může vystřelovat do ucha, oka, čela či ramene. Toto onemocnění je poměrně časté a je potřeba mu věnovat oprávněnou váhu, protože v případě neléčeného zánětu může dojít až k vypadnutí zubu nebo ovlivnění sousedních zubů či tkání.

Příčiny zánětu zubu

Mezi příčiny zánětu zubu patří především neléčený zubní kaz, který se postupně přes tvrdou zubní sklovinu dostane až do hloubky zubu, kde infikuje nervy a cévy. Zubní kaz vznikne narušením zubní skloviny vlivem kyselin a bakterií, které osidlují dutinu ústní při trávení zbytků potravin. Zubnímu kazu lze tedy předejít kromě pravidelné návštěvy zubního lékaře také správnou technikou čištění zubů. Zubní kaz má několik stádií.

V prvním stádiu se na povrchu zubu objevují bílé skvrny, vlivem nedostatku vápníku a nahromaděného zubního plaku. V této fázi lze proti zubnímu kazu ještě bojovat prostřednictvím pravidelného a důkladného čištění zubů. Ve druhém stádiu se zubní kaz dostává do skloviny, která se pod povrchem zubu začne rozpadat. Nyní už je potřeba vyhledat zubního lékaře, který zubní kaz odstraní. Při třetí fázi se zubní kaz dostává až k zubovině, při které už dochází k větší bolestivosti postiženého zubu a k obnovení zubu je potřeba výplň. Ve čtvrtém stádiu dochází k napadení dřeně a produkci hnisu, který ničí nervy a cévy uvnitř zubu. Člověk pociťuje stálou neustupující bolest a často v této fázi dochází k ošetření kořenových kanálků zubu.

Další fází je vznik abscesu, kdy se infekce dostane až ke kořeni zubu a hrozí rozšíření i na přilehlé kosti. V tomto případě dochází často k otoku dásní a je nutný dentální chirurgický zákrok. Šestá a zároveň poslední fáze je vypadnutí zubu nebo je potřeba zub vytrhnout, protože dojde k jeho uhynutí. Hromaděním zubního plaku může mimo jiné vzniknout také zánět dásní. Pokud se zubní plak důkladně neodstraňuje, bakterie začnou dráždit dáseň a vznikne zánět. Mnohdy je těžké zánět dásní odhalit, nemusí se totiž vůbec projevovat bolestí.

Zaručeně ho dokáže poznat zubní lékař, proto je důležité chodit na pravidelné prohlídky. Pro zánět dásní jsou typické načervenalé dásně, které snadno krvácejí, otok dásně a postupné odhalování zubních krčků. V případě akutního zánětu dásní lze toto onemocnění zcela vyléčit prostřednictvím vhodných opatření. Pokud však zánět dásní dojde do chronického stavu, mluvíme o paradentóze, která je nejčastější příčinou ztráty zubů.

Klinické příznaky a diagnóza

Mezi hlavní příznaky zánětu zubu patří:

  • bolest zubu
  • zánět v daném místě
  • citlivost na horké a studené nápoje/jídla
  • zápach z úst
  • nepříjemná chuť v ústech
  • horečka
  • zduřelé lymfatické uzliny

 

Diagnostiku provádí zubní lékař, který učiní základní vyšetření a může udělat také rentgenový snímek, aby zjistil rozsah problému. Provést lze také test citlivosti prostřednictvím kontaktu se studenými, teplými či sladkými podněty. Reakce je pro zubního lékaře stěžejní k určení rozsahu problému a tomu, jestli byla ovlivněna celá kostní dřeň nebo jen její část. To dokáže odhalit také přístroj na měření zubní dřeně.

Komplikace zánětu zubu

Zánět zubu určitě není radno přecházet a oddalovat návštěvu zubního lékaře. Nejběžnější komplikací je rozšíření zánětu ke kořeni zubu. Pokud zánět pronikne až do čelistní kosti a skrz ni pod sliznici, nahromadí se tam hnis. Na povrchu dásně se pak vytvoří absces obsahující hnis. Tato situace se řeší endodontickým ošetřením, kdy dojde k vypuštění hnisu prostřednictvím malého řezu a drénu. Další komplikací, která může nastat, je prasknutí zubu. Při čištění kanálků, je totiž vyvíjen silný tlak na stěny a v případě slabých zubů to stěna nemusí vydržet a praskne. V tomto případě je potřeba zub vytrhnout. Výjimkou není ani ovlivnění sousedních zubů nebo rozšíření infekce na okolní tkáně.

Záněty v ústní dutině mají totiž vliv na celkové zdraví organismu. Krví se může infekce šířit do okolních tkání v bezprostřední blízkosti zubu a může vzniknout kolemčelistní zánět. Vzácný není ani vzniklý zánět po vytržení zubu, kdy příznaky jsou infekce, neustupující silná bolest, horečka, pocit tlaku nebo otok. V tomto případě je potřeba kontaktovat ošetřujícího zubního lékaře, který extrakci vykonával.

Možnosti léčby zánětu zubu

Zánět zubu léčí zubní lékař, a to buď chirurgickým odstraněním celého zubu a nebo odstraněním zubní dřeně. Záleží na tom, zda dotčený zub již odumřel nebo ne. Při odstranění zubní dřeně se provádí tzv endodontické ošetření, při kterém jsou ošetřeny zubní kanálky a zbytek zubu zůstává neporušen. V tomto případě může v ústech nadále fungovat i jinak mrtvý zub. Po odstranění zubní dřeně je oblast uvnitř vydenzifikována, naplněna výplní a utěsněna. K extrakci zubu se přistupuje pokud zub již nelze zachránit. V případě mírnějších zánětů lze přistoupit k antibiotické nebo podpůrné léčbě, která spočívá v podávání léků a analgetik k tišení bolesti.

Léky proti akutní bolesti zubu obsahují látky jako ibuprofen nebo paracetamol. Důležité je si však uvědomit, že léky pouze tiší bolest a neodstraňují příčinu problému. Nejlepším řešením je tedy návštěva stomatologa a po analgeticích sáhnout pouze v případě, že se k zubnímu lékaři dostanete až za pár dní. Lze si pomoc také bylinkami, příznivě působí například heřmánek, šalvěj nebo hřebíček.

Pilulka odborník Mgr. Dominika Zourková říká:

„Zánět zubu je nepříjemné onemocnění, při kterém by se určitě neměla odkládat návštěva zubaře. Výsledkem může být pulzující neustupující bolest v místě zánětu, která nakonec dožene do ordinace zubního lékaře každého z nás. Prevencí je čištění zubů správnou technikou, pravidelné kontroly u zubního lékaře a úprava životního stylu, která spočívá především v omezení kyselých a sladkých potravin, alkoholu a kouření.“

Prevence zánětu zubu

Prevencí zánětu zubu je především správná ústní hygiena, aby docházelo k pravidelnému odstranění zubního plaku a bakterií, které by při rozšíření stály za vznikem zubního kazu. Vhodné je měnit zubní kartáček alespoň každé 3 měsíce a zaměřit se také na čištění mezizubních prostor prostřednictvím zubní nitě nebo mezizubního kartáčku. Kartáček je vhodný spíše měkčí nebo středně tvrdý, aby neporanil dásně, a zároveň dokázal spolehlivě odstranit zubní plak.

Lze také používat ústní vody, které rovněž působí proti tvorbě zubního plaku, růstu bakterií, proti paradentóze a zánětu v ústní dutině. Kromě zubní hygieny jsou rovněž důležité pravidelné kontroly u zubního lékaře a to i přesto, že nepociťujete žádné problémy se zuby. V počátku zubního kazu nebo onemocnění dásní nemusíte mít žádné příznaky, ale váš zubní lékař je dokáže spolehlivě rozpoznat. Navíc léčba v počátečním stádiu bývá mnohdy méně bolestivá.

Životní styl a opatření pro snížení rizika zánětu zubu

V případě zdravého chrupu je potřeba dodržovat určitá opatření a životní styl, který spočívá v omezení konzumace kyselých a sladkých potravin. Patří sem hlavně citrusy, které při pravidelné konzumaci mohou poškodit zubní sklovinu. Stejně je tomu také například v případě kyselých okurek, kdy škodlivá je hlavně kyselina obsažená v octě, která je však nezbytná k zavaření okurek.

Nikoho nepřekvapí, že zubům neprospívá konzumace sladkých potravin, a to především jde-li o žvýkací sladké bonbóny, karamel, turecký med nebo čokoládu, která se v zubech drží dlouho a umožňuje tak množení bakterií. Vhodné není ani víno, sladké limonády nebo káva, která může zanechávat skvrny na zubech. Životní styl, který spočívá v omezení konzumace alkoholu a kouření je v případě zdravého chrupu stěžejní. Při konzumaci alkoholu se na zubech vytváří mnohem více zubního plaku. Navíc alkohol snižuje množství slin a vytváří v ústech kyselé prostředí, které působí negativně na zubní sklovinu.

V případě kouření způsobují dehtové látky na sklovině neestetický žlutý povlak, který vytváří prospěšné prostředí pro rozvoj bakterií a zánětu. Tabákový kouř navíc narušuje rovnováhu kyselin a mění složení slin. Jako nežádoucí důsledek kouření se může objevit například žlutý povlak na zubech, nepříjemný zápach z úst, bolest při žvýkání, ztráta chuti k jídlu, tvorba zubního kamene, krvácející dásně nebo dokonce ztráta zubů. Prevencí je pravidelné čištění zubů nejlépe po každém kouření.

Správná technika čištění zubů spočívá v pohybu od dásně směrem k zubu. Používat by se měly jemné krouživé pohyby a na kartáček by se nemělo příliš tlačit, protože při větším tlaku by docházelo k obrušování zubní skloviny. Kousací plochy zubů lze čistit horizontálním způsobem. Často opomíjené jsou zuby uložené úplně vzadu a vnitřní strana zubů, na které by se určitě nemělo zapomínat.

Tento článek má pouze edukativní charakter a neslouží jako náhrada návštěvy či konzultace se zubním lékařem.

 

Zdroje

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/tooth-abscess/symptoms-causes/syc-20350901

https://www.he­althdirect.gov­.au/toothache-and-swelling

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/32027199/

pilulka

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.