Zánět vaječníků: příčiny, příznaky a léčba

Zánět vaječníků je významným a často se vyskytujícím zdravotním problémem v gynekologii, který může mít, stejně jako zánět pochvy, rozsáhlé důsledky na ženské zdraví. Tento článek poskytuje komplexní přehled o tomto onemocnění, jeho příznacích, příčinách, diagnostice a možnostech léčby.

Základní informace o zánětu vaječníků

Zánět vaječníků, známý také jako hluboký pánevní zánět, je gynekologickým stavem charakterizovaným infekcí v oblasti vaječníků. Zánět vaječníků obvykle nepostihuje pouze vaječníky, ale i další orgány pohlavního ústrojí, nejčastěji vejcovody a dělohu. Onemocnění mívá různé příčiny a projevy a může vést k vážným zdravotním komplikacím, pokud není řádně diagnostikováno a léčeno.

Příznaky zánětu vaječníků

Příznaky zánětu vaječníků mohou být různorodé, stejně jako ostatní záněty ženských pohlavních orgánů. Typicky se jedná o:

U některých žen bývají příznaky mírné nebo dokonce žádné, což ztěžuje včasnou diagnostiku.

Příčiny zánětu vaječníků

Zánět vaječníků je nejčastěji způsoben infekcí, přičemž mezi nejčastější původce patří bakterie jako Chlamydia trachomatisNeisseria gonorrhoeae. Tyto bakterie se šíří sexuálním stykem. Dalšími příčinami mohou být fyzikální, chemické, nebo imunitní faktory.

Mezi rizikové faktory vzniku zánětu vaječníků patří promiskuita a nechráněný pohlavní styk. K přenosu bakterií však může dojít i při porodu, po­tratu, zavedení děložního tělíska nebo při poškození dělohy.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Zánět vaječníků, vhodněji označeno jako zánětlivá pánevní nemoc (PID) je onemocnění infekčního původu. Původcem zánětu jsou ve většině případů pohlavně přenosné bakterie Chlamydia trachomatis a Ne­isseria gonorrhoeae. Mezi rizikové faktory přenosu tohoto onemocnění patří velké množství sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk. Pokud máte podezření na zánětlivou nemoc pohlavních orgánů navštivte lékaře, včasná léčba zabrání pozdějším vážným důsledkům, jako je například problém s otěhotněním.“

Diagnostika zánětu vaječníků

Gynekolog odebere základní anamnézu, provede pohmat, aby zjistil, zda je děložní hrdlo bolestivé a odběry krve. Zánět se projevuje rychlou sedimentací a vyšším počtem bílých krvinek. Kromě toho se mohou provést stěry z pochvy a dě­lohy k určení vyvolávající bakterie.

Dále se provádí ultrazvukové vyšetření, CT vyšetření, magnetická rezonance či laparoskopické vyšetření při vážnějších problémech. 

Léčba zánětu vaječníků

Nejčastěji lékař volí jako základní léčbu antibiotika. Dále se doporučuje klidovější režim, dostatečná hydratace, případně léky proti bolesti. Pokud se u vás toto onemocnění objeví, je vhodné zahájit léčbu i u sexuálního partnera. Pokud je infekce vážnější, je nutné podávat antibiotika během hospitalizace intravenózně. 

Může zánět vaječníků ovlivnit plodnost ženy?

Krátká odpověď je ano. V některých případech vede k neplodnosti v důsledku poškození vaječníků nebo vejcovodů. Mezi další komplikace patří mimoděložní těhotenství. Je důležité zdůraznit, že včasná diagnostika a efektivní léčba tato rizika minimalizují.

Závěr

Zánět vaječníků je onemocněním, které vyžaduje adekvátní lékařskou pozornost. Při příznacích naznačujících tento problém je důležité vyhledat odbornou pomoc. Preventivní prohlídky, včasná diagnostika a správná léčba jsou klíčové pro zachování dobrého zdraví a plodnosti.

Tento článek je pouze informativní. Nenahrazuje lékařskou konzultaci ani vyšetření.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/622-zanet-vajecniku-a-zanet-vejcovodu-diagnostika-a-lecba

https://www.ste­fajir.cz/zanet-vajecniku

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/he­althyliving/pel­vic-inflammatory-disease-pid

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.