Zánět mandlí: Příčiny, příznaky a léčba

Zánět mandlí neboli tonzilitida je akutní zánět krčních mandlí. Ve společnosti je toto onemocnění známé také jako angína a nejčastějším původcem jsou bakterie, konkrétně streptokoky. Typické pro toto onemocnění je zarudnutí a zduření mandlí, které mohou být pokryté bílými povlaky, obtížné polykání a horečka.

pilulka

Role mandlí v těle

Krční mandle jsou součástí tzv. Waldeyrova okruhu. Jde o okruh spojující dýchací a polykací cesty. Při narození jsou krční mandle malé, postupně se zvětšují a největší bývají kolem desátého roku života, poté se postupně znovu zmenšují.

Mandle fungují jako takový filtr proti bakteriím a virům. Jsou součástí imunitního systému člověka a jsou prvním místem, kde se zachytí antigeny, které vniknou do těla ústní nebo nosní dutinou. Často jde tedy o první orgán, ve kterém dochází k přemnožení bakterií. Pokud dojde k odstranění krčních mandlí, jejich funkci nahradí další části lymfatického okruhu.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Zánět krčních mandlí, tonsilitida, ale i angína je označení pro infekční onemocnění, nejčastěji bakteriálního původu. Zánět se projevuje silnou bolestí v krku, zvětšenými mandlemi s bělavým povlakem a teplotou.

Toto onemocnění častěji postihuje děti. Je velmi důležité nepodcenit dostatečnou léčbu a klidový režim, aby se předešlo budoucím zdravotním komplikacím."

Příčiny zánětu mandlí

Zánět mandlí představuje běžné onemocnění, které se šíří kapénkami. Přenašečem může být i osoba, u které nejsou zjevné žádné příznaky nemoci. Inkubační doba je 1–⁠3 dny a nemoc většinou vypukne u jedinců s oslabeným imunitním systémem.

Záněty mandlí jsou časté především v zimních měsících, avšak v létě se mohou objevit také – na vině bývá v obou případech prudký rozdíl teplot. Angína může během teplých měsíců propuknout následkem přechodu ze silně klimatizované místnosti ven do horka. Naopak v zimě zase hrozí při přechodu z přetopené místnosti do mrazu.

Konkrétní příčinou mohou být viry, bakterie nebo plísně:

Bakteriální zánět mandlí

Příčinou je většinou streptokok nebo stafylokok. Streptokok se přitom na našem těle a sliznicích vyskytuje zcela běžně, některé typy ale mohou vyvolat zánět mandlí, např. Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae.

Virový zánět mandlí

 Nejčastěji bývá způsoben herpetickými viry.

Mykotický zánět mandlí

Nejedná se o častou příčinu. Objevuje se spíše u pacientů s HIV onemocněním nebo u onkologicky nemocných pacientů, kteří mají oslabenou imunitu vlivem užívaných léků.
 

Příznaky zánětu mandlí

Onemocnění se většinou jako první projeví škrábáním v krku, potížemi s polykáním a následně horečkou, která může dosahovat i vyšší hodnoty než 38 °C. Mandle bývají prvně zarudlé a postupně se na nich tvoří bílý povlak, ten se pak může objevit také na jazyku. K typickým příznakům patří i zvětšené podčelistní lymfatické uzliny.

Mezi jednotlivé symptomy tedy patří:

 

Diagnostika

Diagnostiku stanoví lékař po pečlivém vyšetření ústní dutiny. Konkrétně provede výtěr z krku, dále se podívá na stav mandlí, zda jsou zarudlé nebo jestli se na nich objevují čepy. V neposlední řadě prohmatá mízní lymfatické uzliny a zkontroluje, zda jsou zduřelé.

Také mohou být provedeny odběry krve, na základě kterých může lékař stanovit, v jaké míře je organismus napaden zánětem.

Léčba a domácí péče

Léčba se odvíjí od původce zánětu mandlí. Pokud je angína způsobena bakteriemi, velmi dobře reaguje na antibiotika (penicilin). Pokud jsou původcem onemocnění viry, není antibiotická léčba nutná a podávají se pouze léky k tišení příznaků. Dále se doporučuje podpůrná léčba:

 

Řádně doléčit

Zánět mandlí má tendenci se vracet, proto je potřeba dodržet klidovou rekonvalescenci ještě dva týdny po prodělání nemoci, aby nedocházelo k recidivě.
 

Odstranění mandlí

Pokud se zánět pravidelně opakuje a onemocnění přechází do chronického stavu, může lékař doporučit odstranění mandlí, které se provádí chirurgicky v úplné anestezii. K odstranění se přistupuje i pokud na mandlích vznikají hnisavá ložiska, nádory nebo v případě vrozených vad.

Komplikace neléčeného zánětu mandlí

Zánět mandlí se určitě nevyplácí přecházet, vždy je potřeba zánět pořádně vyléčit doma v klidu. Přecházení nemoci může způsobit různé komplikace:

 

  • celková sepse
  • onemocnění srdce
  • postižení ledvin
  • revmatická horečka

 

V případě revmatické horečky mluvíme o zánětlivém onemocnění různých tkání, převážně mohou být napadeny klouby, srdce, cévy nebo nervový systém a vést tak k trvalému poškození. Zánět se může také rozšířit do hlubších tkání a vytvořit tak bolestivý absces, který je potřeba odstranit chirurgicky.

Prevence tonzilitidy

Nejlepší prevencí proti zánětu mandlí je především posílení imunity a dodržování hygienických návyků. Vhodné je dodržovat zdravý životní styl, dbát na dostatek vitamínů, fyzickou aktivitu, pravidelnou hygienu a snížit stresové faktory v životě. Inspiraci můžete nalézt třeba v podcastu Životozprávy:

 

 

Určitě je vhodné se vyhnout kontaktu s nemocnými jedinci, protože nákaza se šíří kapénkově. Zánět mandlí se vyskytuje spíše v zimních měsících, proto je na místě se dostatečně oblékat a minimalizovat velké teplotní rozdíly.

Zvětšené mandle

zvětšené mandle

Závěr

Zánět mandlí prodělá v životě téměř každý. Nejčastěji zánět mandlí postihne děti do 15 let, po pubertě se mandle postupně zmenšují. Nemoc se určitě nedoporučuje přecházet, jelikož by mohlo docházet k recidivě. Původcem je nejčastěji streptokok, k propuknutí nemoci dochází v případě snížené imunity jednotlivce. Proto je nejlepší prevencí posilování imunity a dodržování hygienických návyků.
 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK544342/

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/ton­sillitis/symptoms-causes/syc-20378479

https://www.web­md.com/oral-health/tonsillitis-symptoms-causes-and-treatments

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/21146-tonsillitis

https://www.ftn­.cz/tonsillitis-717/

https://www.he­althdirect.gov­.au/tonsillitis

https://www.he­althline.com/he­alth/tonsilli­tis

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/156497

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.