Zánět dutin: příznaky, léčba a prevence

Zánět dutin neboli sinusitida je zánět vedlejších dutin nosních. Ty se nachází za tvářemi a obočím. Jedná se o běžné onemocnění znepříjemňující vaše fungování, s vhodnou léčbou však nepřináší žádné dlouhotrvající problémy. Akutní formy, která je většinou pokračováním infekce dýchacích cest, se zbavíte do tří týdnů, pokud onemocnění přetrvává, je něco špatně a není od věci to začít ihned řešit. Co se ale ve vašem těle vlastně děje a jak můžete nemoci předcházet?

pilulka

Příznaky zánětu dutin

Kvůli nahromaděnému hlenu zvyšující tlak způsobují ucpané dutiny bolest hlavy. Zánět dutin a bolest hlavy k sobě bohužel neodmyslitelně patří a je to příznak, který je společný pro všechny nakažené. Stejně se může vyskytnout i bolest čelistí, tváří a zubů vzhledem k umístění dutin a jejich otoku.
 

Bolest hlavy při zánětu dutin se zhoršuje při prudkých pohybech nebo třeba při kašli. Nejhorší stavy pocítíte ráno, během dne se váš stav zlepší. Bezesporu jsou rýma a ucpané dutiny příznaky sinusitidy.

 

Vlivem rýmy dochází ke ztrátě nebo poruše čichu a chuti, po odeznění nejsilnějších příznaků se ale obojí vrátí. Dost pravděpodobně také pocítíte zvýšenou citlivost v oblasti dutin na dotek.

 

U výskytu jakéhokoliv zánětu je jedním z příznaků i zvýšená tělesná teplota, při které tělo neúprosně bojuje s onemocněním. Jinak tomu není ani v tomto případě.

 

Zajímá vás jak lékař odhalí sinusitidu? Zprvu podle bolestivosti dotyku v oblasti dutin, diagnózu pak podpoří nebo vyvrátí rentgenové vyšetření. Podrobnější snímek poskytne výpočetní tomografie (známá jako CT).

 

Má chronický zánět dutin příznaky stejné jako ten akutní? Ano, příčiny však mohou být jiné. Převážně se jedná o případy s anatomickými odchylkami v oblasti nosu a dutin, dále potom neléčený akutní zánět dutin.

priznaky-bolesti, ryma

Příčiny zánětu dutin

Sinusitida je způsobena převážně viry, popř. i bakteriemi. Obecně platí, že virové infekce se zbavíte rychleji, zato s bakteriemi to bude běh na delší trať.

Častými příčinami kromě nákazy bývají různé alergie, úrazy, anatomické odchylky nebo zánět zubního lůžka, který se přesune i do dutin.

 

Co se vlastně děje při zánětu dutin pod povrchem?

 

  • ve vývodech do nosní dutiny se vytvoří překážka (otok sliznice při alergii nebo rýmě)
  • hleny se hromadí, je to ideální místo pro množení bakterií
  • drážděné buňky tvoří více hlenu, který nemůže ven
  • kvůli zvýšenému tlaku v oblasti dutin způsobuje zánět dutin bolest hlavy

Nakažlivost zánětu dutin

Jakou má zánět dutin nakažlivost? Přenos onemocnění je buď přímý nebo pomocí kapének. Je tedy infekční a nebezpečný hlavně pro lidi se sníženou imunitou nebo nedodržující základní hygienické návyky. Nakažliví můžete být přibližně po dobu dvou týdnů a virus předat i před projevem prvních příznaků.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Jako doplňkovou léčbu zánětu dutin lze doporučit aplikaci vodných minerálních roztoků (např. Vincentka) na nosní sliznici ve formě výplachů buď prostým nasátím tekutiny nosem a jejím vysmrkáním nebo výplachy velmi populární nosní konvičkou, či formou inhalací nebo sprejů. Jak konkrétně připravit výplach nosu?


Na výplach nosu použijte tedy mírně slanou vodu, která je ohřátá zhruba na tělesnou teplotu. Tělní tekutiny obsahují 0,9% soli, to odpovídá 2,7 g kuchyňské soli (1 odměrka) na 3 dl vody v nosní konvičce Rhino Horn. Pokud si nejste jisti kvalitou teplé vody z kohoutku, doporučujeme používat vodu převařenou.


Roztok naléváme pomocí nosní  konvičky do jedné nosní dírky a druhou dírkou necháme vytékat ven, přičemž dochází k čištění vnitřní části nosu. Postup se opakuje ještě u druhé nosní dírky. Výplachem nosu dojde k odplavení prachu, bakterií i alergenů.“

Léčba zánětu dutin

Nemusíte se ničeho bát, jelikož pro diagnózu zánět dutin léčba spočívá v následujících bodech a při jejich dodržování budete brzy zase jako rybky.

 

  • Základem v léčbě je klidový režim, při kterém má tělo dostatek spánku a energie bojovat se zánětem. Léčba zánětu dutin, který je bakteriálního původu, je zahájená předepsáním antibiotik, jež je nutné dobrat až do konce, aby byl výsledek zaručený. K tomu lze užívat kapky nebo sprej do nosu na uvolnění dutin a zklidnění sliznice.
  • Co na zánět dutin zabírá, to záleží na jeho původu a rozsahu onemocnění. Léčba zánětu dutin bez antibiotik je vhodná pro onemocnění vzniklé virovou infekcí 
  • Pro ucpané dutiny léčba spočívá v odstranění nahromaděného hlenu a uvolnění průchodu. Ve vážnějších případech situaci vyřeší až punkce (odebrání hlenu injekční jehlou) nebo chirurgický zákrok.
  • Platí obecné principy podporující imunitu jako dodání vitamínu C, zinku a selenu (buď v potravinách nebo jako doplněk stravy) a dostatečný pitný režim.
  • Sinusitida způsobená alergií se léčí antihistaminiky, které potlačují alergické reakce a zmírňují zánět.
  • Určitě vás zajímá, zda je na zánět dutin léčba doma dostačující. Jestli nemáte zrovna možnost dojít k lékaři, existuje na zánět dutin alternativní léčba, nenahrazuje ale předepsané léky a její výsledky nejsou zaručené. Na chronický zánět dutin léčba musí probíhat vždy pod dozorem lékaře.

Přírodní léčba zánětu dutin

Pokud není váš stav velmi omezující, nechcete brát antibiotika nebo je z nějakého důvodu brát nemůžete, je i na zánět dutin domácí léčba možností. Neřeší však příčiny, jen příznaky, proto není tak účinná.

 

Doporučená je na zánět dutin přírodní léčba v podobě čajů podporujících zdraví dýchacích cest nebo esenciálních olejů jako je eukalyptus (zlepšení cirkulace krve díky rozšíření cév vede k rychlejšímu ústupu zánětu) a peprmint (antibakteriální a protizánětlivé účinky, uvolňuje ucpaný nos a dutiny). Vzhledem k uvolnění ucpaného nosu zmírňuje zánět dutin napařování neboli inhalace buď čisté vody nebo vody s esenciálními oleji. Použijte nahřívací polštářek, protože aplikace suchého tepla zmírní příznaky a pomůže vám se uvolnit. Je důležité, abyste nikde neprochladli, dbejte proto na to, ať hned po zahřátí nejdete ven do zimy. Na chronický zánět dutin přírodní léčba není vhodná, jelikož se jedná o dlouhotrvající problémy. Lze jí ale podpořit léčbu klasickou.

prevence

Prevence zánětu dutin

Tipy, jak předejít sinusitidě:

 

  • dostatečná hygiena, omezení kontaktu s nakaženými
  • přiměřené oblečení (důležité především v zimě při přechodech mezi vytopenými budovami a chladným venkem)
  • strava bohatá na vitamíny a minerály
  • dodržování pitného režimu
  • posilování obranyschopnosti organismu otužováním (postupné zvykání si na chlad)

Zánět dutin u dětí

Vzhledem ke stejnému mechanismu onemocnění má zánět dutin příznaky u dětí stejné jako u dospělých. Liší se jen délkou nemoci. Zánět dutin u malých dětí do 2 let věku trvá kratší dobu než u starších dětí a dospělých. Obecně se s ním děti nepotýkají déle než 10 dní. Na první pohled je u dítěte kromě bolesti hlavy, rýmy, kašle a popř. teploty poznat únava a nedostatek energie. Pro diagnózu a výběr léků určených pro děti se obraťte na lékaře. Ucpané dutiny u dětí totiž nemusí rovnou znamenat zánět dutin. Léčbu podpoříte i inhalací nebo zvlhčením vzduchu v domácnosti. Na snížení teploty a zmírnění bolesti hlavy jsou vhodné běžně používané léky obsahující paracetamol a ibuprofen.

Zánět dutin v těhotenství

Zánět dutin v těhotenství není závažným onemocněním, je ale třeba ho léčit, aby nedošlo ke komplikacím a zhoršení zdravotního stavu. Jak léčit zánět v dutin v těhotenství vám poradí gynekolog, který zajistí aby léčba neměla na plod negativní vliv. Místo antibiotik jsou doporučené mírnější léky, dostatek odpočinku a zvýšený příjem vitamínů.

Příznaky sinusitidy

Příznaky sinusitidy bolest hlavy

Bolest hlavy

Příznaky sinusitidy rýma

Rýma

Příznaky sinusitidy zvýšená teplota

Zvýšená teplota

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.