Zánět dásní a paradentóza: příčiny a léčba

Zuby krásně bílé jako perličky a zdravé dásně by si snad přál každý. Bohužel vlivem působení zubního plaku a mikroorganismů v něm usazených dochází často ke vzniku nejrůznějších zdravotních problémů. Mezi ty nejčastější patří zánět dásní, který se typicky projevuje krvácením při čištění zubů. Co ho způsobuje, jak ho lze léčit a vyhnout se tak paradentóze?

Pomocníci na zánět dásní

pilulka

Co je to zánět dásní?

Zánět dásní neboli gingivitida (od gingiva = dáseň) patří k nejčastějším onemocněním ústní dutiny. Vzniká většinou z nedostatečné hygieny. Prvotním příznakem je nepříjemný zápach z úst a krvácivost dásní. To by pro vás mělo být varováním, že se v ústech děje něco nekalého.

 

Ne nadarmo zubní lékaři nabádají k tomu, aby si lidé zuby čistili alespoň dvakrát za den, a to ráno a večer. Nestačí si ovšem zuby jen vyčistit zubním kartáčkem, ale záleží i na metodě čištění a použitých čisticích prostředcích. Určitě by měly být součástí ústní hygieny také mezizubní kartáčky nebo dentální nit.

Co způsobuje zánět dásní?

K zánětu dásní dochází tehdy, když se vlivem nedostatečné hygieny začne tvořit na zubech zubní plak. Ten přilne k povrchu zubů i dásní, a není-li odstraněný, tak postupně tvrdne a stává se z něho zubní kámen, který začne dráždit dáseň.  

 

Odtud už je jen malý krůček k tomu, aby se v podrážděné gingivě, tedy dásni, utvořilo infekční ložisko a vytvořil se v něm chronický zánět. Dásně zrudnou, postupně narůstají na svém objemu, jak se v nich hromadí vazivová tkáň, a dochází k vzniku tzv. nepravých dásňových chobotů.

 

Některé osoby jsou ke vzniku zánětu dásní náchylnější. Jedná se zejména o kuřáky, diabetiky, uživatele orální hormonální antikoncepce nebo léčiv s obsahem kortikoidů. Určitou míru sehrává genetika, vyšší věk, dlouhodobý stres a konzumace nevhodných jídel.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Prevence zánětu dásní a paradentóze zahrnuje pravidelné čištění zubů, používání zubní nit pro odstranění zbytků jídla mezi zuby, případně masírování dásní, což podporuje jejich zdraví. Navštěvujte svého zubaře pravidelně pro kontrolu a profesionální čištění. V případě potřeby neváhejte požádat o radu ohledně správné techniky čištění nebo výběru správných prostředků ohledně ústní hygieny."

Příznaky zánětu dásní

Vedle již zmiňovaného zápachu z úst a krvácivosti dásní při čištění zubů nebo při jídle je typickým příznakem zánětu dásní:

 

  • Otok dásní
  • Dásně jsou měkké a snadno se poraní.
  • Dásně ustupují a odhalují se zubní krčky.
  • Chronický zánět dásní nebolí.

Akutní vs. chronický zánět dásní

Kromě chronického zánětu dásní existuje ještě jeho akutní forma. Její příčinou bývají mechanické vlivy – jako například poranění při nevhodném způsobu čištění zubů. Tento bolestivý zánět dásní odezní obvykle do 10 dnů, jestliže i přes bolest si pacient zuby dostatečně čistí. Jestliže ale čištění zubů podcení, přechází zánět v chronickou formu.

Zánět dásní v těhotenství (těhotenská gingivitida)

Těhotenská gingivitida je způsobena změnou složením zubního plaku. Zvyšuje se množství estrogenu a progesteronu, což způsobuje zduření a zvětšení dásní. Ty jsou bolestivé a objevuje se u nich silná krvácivost. Problémy začínají obvykle od 2. měsíce těhotenství a trvají až do porodu, než hormony klesnou opět na původní hodnoty.

 

Důležité je věnovat pozornost péči o zuby, samozřejmostí je preventivní prohlídka u zubního lékaře. Zuby by si nastávající maminka měla čistit nejlépe po každém jídle, a to s použitím měkkého zubního kartáčku. Po ruce by měla mít také dentální nit, mezizubní kartáček a ústní vodu s antibakteriálním účinkem.

zanetdasni

Léčba zánětu dásní a prevence

Chronický zánět dásní vzniká jako následek zanedbané hygieny ústní dutiny. Kdo si pravidelně zuby nečistí, nemůže se pak divit, že se u něho postupem času objeví problémy s krvácivostí dásní. Tímto celý problém začíná. Jestliže se postižená osoba nadále nebude o své zuby nijak starat, dopracuje se takovým nezájmem až k parodontitidě. 

 

V takovém případě se může objevit i hnisavý zánět dásní, kdy na zaníceném závěsném aparátu zubu vzniká hnis, vytékající po zatlačení na dáseň u zubního krčku.

Jak na správné čištění zubů?

K čištění zubů je vhodné používat tak akorát měkký kartáček, který nebude dráždit dásně. Pravidelně by měl být měněný každé tři měsíce, protože se jeho čisticí účinky zmenšují. Štětiny ztrácejí svůj pevný tvar a otupují. Na čištění zubů si najděte čas vždy ráno a večer. Obětujte ústní hygieně dvě minuty, po které budete zuby čistit. Nosíte-li pevná rovnátka, tak se samozřejmostí si zuby čistit po každém jídle. 

 

Zubní kartáček je lépe volit menší, aby se pohodlně dostal na každé čištěné místo v ústech, s rovnými vlákny. Kartáček se nasadí na dáseň pod úhlem asi 45° a malými krouživými pohyby se čistí jednotlivé zuby.  Nemusíte na zubní kartáček příliš tlačit. Zubní pasty stačí dát množství o velikosti hrášku. Zuby čištěte tak dlouho, dokud nejsou hladké.

 

Mezizubní prostory se čistí 1× denně, obvykle večer před spaním, a to mezizubním kartáčkem s odpovídající tloušťkou. Máte-li zuby příliš u sebe, pak je vhodnější je dočistit zubní nití. Oplatí se mít po ruce navíc ještě jednosvazkový zubní kartáček, který se používá k dočišťování míst, kam se běžným kartáčkem hůře dostává.

Co je to paradentóza?

Paradentóza (parodontóza, odborně parodontitida) je nemoc tkáně obklopující zuby. Tu tvoří dásně, zubní cement, kostěné lůžko, ozubice, dásňový žlábek. Onemocnění může skončit až ztrátou zubu a nutností pořídit zubní implantát nebo zubní náhradu. Při parodontitidě dochází k bakteriálnímu zánětu parodontu, čemuž často předchází zánět dásní.

 

Postižené dásně krvácí, tvoří se parodontální choboty, obnažují se zubní krčky a dásně začínají ustupovat. Zuby se mohou viklat a putovat. Na infekci organismus reaguje rozkladem kostěného lůžka zubu, který se vlivem toho uvolní a může vypadnout.

 

Nepříjemné u paradentózy je zejména to, že je zpočátku nebolestivá. Pokud se bolest objeví, je to vždy až v pozdější fázi onemocnění, kdy se již začaly tvořit abscesy. Mnoho lidí ani žádné příznaky nezaznamená a jejich problémy odhalí až zubní lékař vyšetřením speciální sondou nebo rentgenovým snímkem, který ukáže úbytek kosti zubního lůžka.

zanetdasni

Léčba paradentózy

Léčba paradentózy záleží na jejím stádiu:

 

  • Je-li mírné, pak postačí odstraňování plaku a zubního kamene, aby neměly bakterie šanci na zubech ulpívat.
  • Ve středním stádiu už je zapotřebí odstranit naddásňový a poddásňový zubní kámen.
  • V kritickém stádiu se pacient neobejde bez chirurgické léčby a často dochází ke ztrátě zubů.

Zubní náhrady a implantáty po paradentóze

Paradentóza v mnoha případech končí vypadnutím postižených zubů. Za této situace je pak řešením pořízení zubní náhrady nebo zubního implantátu.

 

Zubní implantát se napojuje na kost čelisti. Jeho výhodou je, že nahradí chybějící zub, aniž by bylo nutné zasahovat do zbylého chrupu. Takto lze nahradit pouze jeden zub i celý zubní oblouk. 

 

Zubní implantáty mohou sloužit i k přidržování snímatelných zubních náhrad, a to hlavně v dolní čelisti. Kromě této varianty existují snímatelné zubní náhrady, které v ústech drží na principu podtlaku. 

 

Zubní náhrady mohou být i fixní, kdy jsou pevně fixované na zubech nebo zubních implantátech. Pevné zubní náhrady se dělí na částečné korunky, korunky a můstky.

 

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.