Vyrážka u dětí: druhy, příznaky a léčba

Vyrážky u dětí jsou jedním z nejčastějších problémů, se kterými se rodiče obrací na lékaře. Jejich vzhled může být znepokojivý, ale mnohé z nich jsou neškodné a zmizí samy. Avšak některé vyrážky mohou signalizovat vážnější problémy, proto je důležité je rozpoznat a adekvátně léčit.

pilulka
pilulka

Dětské nemoci provázené vyrážkou

Někdy může být vyrážka reakcí na něco, s čím přišla citlivá dětská kůže do kontaktu (např. nový typ mýdla), zatímco v jiných případech může být signálem infekčního či neinfekčního onemocnění. V době nástupu dítěte do školky je například častá spála, neštovice nebo pátá nemoc, pro kojence a batolata je zase typická šestá dětská infekční nemoc.

Vyrážky u dětí zkrátka mohou mít různé příčiny s různou mírou závažnosti. Zde jsou některé z nejběžnějších:
 

  • Atopický ekzém: Neinfekční svědivá vyrážka s častým výskytem u miminek. Většinou se objeví na tvářích, čele a bradě, pak na trupu a končetinách v podobě červených pupínků s malými puchýřky. Postupně mohou splývat ve větší plochu a mokvat. U starších dětí již kůže nebývá tak zarudlá a vyrážka méně mokvá. Převažuje suchá zhrublá kůže, která se brzy odlupuje v šupinkách.
  • Spalničky: Jedná se o vysoce nakažlivou nemoc, která začíná malými skvrnami a může vést k komplikacím, pokud není řádně léčena. V ústech se objevují bílé pupínky. Po zhruba čtyřech dnech se objeví vyrážka v podobě malých skvrnek, které se postupně mění z červené na hnědočervenou. Nejprve se vyrážka vyskytne na obličeji a za ušima, postupně přechází na celé tělo včetně končetin.
  • Zarděnky: Virové infekční onemocnění přenášené kapénkami a projevující se červenou tečkovitou vyrážkou. Kromě drobných vyvýšených načervenalých flíčků jsou příznakem boule za ušima. Vyrážka je světlejší než u spalniček. Vyrážka nesvědí. Proti zarděnkám jsou děti očkované.
  • Pátá nemoc: Známá také jako infekční erytém, je doprovázena charakteristickou vyrážkou, která začíná na tvářích a může se šířit na další části těla. Je rudá a ve středu bledší, slévá se do velkých ploch ve tvaru prstenců. 
  • Šestá nemoc: Též třídenní horečka. Již název napovídá, že prvními příznaky jsou vysoká horečka 39 až 40°C, která trvá 3–4 dny. Když dojde k poklesu horečky, objeví se u dětí vyrážka na hrudi a na břiše. Má podobu drobných červených flíčků. Nesvědí a většinou ustoupí za jeden až dva dny.
  • Sedmá nemoc: Zvaná také „syndrom ruka noha ústa“, poznáte ji podle vyrážky právě na těchto místech. Mohou se jí nakazit i dospělí.
  • Impetigo: Rychle se šířící bakteriální onemocnění s charakteristickou vyrážkou připomínající stroupky.
  • Plané neštovice: Virem způsobené pupínky, na které si ale vytvoříte celoživotní imunitu. Onemocnění se šíří kapénkovou cestou a často se dítě nakazí v dětském kolektivu. Puchýřky nejčastěji najdeme na krku, za ušima, na obličeji, ve vlasech a postupně se přelévají na celé tělo. Někdy se objeví i v ústní dutině. 
  • Pásový opar: Nepříjemné infekční onemocnění, vyžadující klid a léčbu antivirotiky.
  • SpálaSpálu se šíří kapénkami. Dítě má horečku a na hrudníku se objevují pupínky velikosti špendlíkové hlavičky. Následně se pupínky rozšíří po celém těle kromě úst. Typická je malinová barva jazyka.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Vyrážka u dětí může být na první pohled velmi znepokojivá. Jedná se o signál častých nemocí dětí infekčního i neinfekčního původu nebo se může objevit pouze jako podráždění kůže novou kosmetikou. Mezi časté nemoci projevující se mimo jiné vyrážkou patří ekzém, kopřivka, spalničky, pátá nemoc, sedmá nemoc, plané neštovice nebo spála.

 

Pokud vyrážka nezmizí do pár dní nebo se k ní přidají další příznaky jako zvýšená teplota, bolesti hlavy nebo dýchací potíže, neváhejte a vyhledejte lékaře.“

 

Alergické reakce jako příčina vyrážky

Dětský imunitní systém se stále vyvíjí a může nepřiměřeně reagovat na různé alergeny, což vede k vyrážkám, které obvykle velmi svědí. Takové reakci se říká kopřivka. U dětí se projevuje jako krupičkovitá vyrážka nebo puklice na kůži.

Často se jedná o reakci na potraviny, jako jsou mléko, vejce, ořechy, ale také na kosmetiku, prach, domácí mazlíčky nebo pyl. Alergické reakce mohou zahrnovat i další příznaky jako svědění, otok nebo dýchací potíže.

Péče o dítě s vyrážkou

Pokud má vaše dítě vyrážku, je důležité udržovat postiženou oblast v čistotě a suchu. Zabraňte tomu, aby si dítě vyrážku rozškrábalo, což by mohlo vést k sekundární bakteriální infekci.

V případě svědivé vyrážky můžete zmírnit svědění zklidňujícím krémem. Pokud se jedná o ekzémy, je důležité zvolit kvalitní kosmetiku a prací prášky bez dráždivých látek.

Prevence vyrážek

Podstatné je pravidelné mytí rukou a udržování hygieny, čímž snížíte riziko šíření infekcí. Tím, že se nemoci hojně vyskytují v dětských kolektivech, hrozí přenos ještě o to víc.

Proti zarděnkám, pásovému oparu, planým neštovicím a spalničkám jsou v současnosti dostupná očkování, díky kterým se vám buď nemoc úplně vyhne obloukem, nebo se alespoň zmírní její projevy.

Kdy vyrazit k lékaři?

Pokud vyrážka nezmizí během několika dní, nebo pokud je doprovázena dalšími příznaky, jako jsou:
 

  • horečka
  • bolesti hlavy
  • dýchací potíže
  • vyrážka je intenzivní nebo uspořádaná do kruhu okolo červeného prostředka (příznak boreliózy)

Závěr

Vyrážky u dětí mohou být pro rodiče děsivé, ale mnoho z nich je neškodných. Je důležité znát rozdíly mezi jednotlivými typy vyrážek a při jakýchkoliv pochybách vyhledat lékařskou pomoc. Dodržováním správných hygienických návyků a kontrolou pokožky vašeho dítěte můžete předejít mnoha problémům.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://pharma­ceutical-journal.com/ar­ticle/ld/rashes-in-children

https://www.he­althline.com/he­alth/childrens-health/20-common-skin-rashes-in-children-and-how-to-identify-them

https://www.ni­direct.gov.uk/con­ditions/skin-rashes-children

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/6951-skin-conditions-in-children

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptom-checker/skin-rashes-in-children-child/related-factors/itt-20009075

https://www.chil­drens.health.qld­.gov.au/__data/as­sets/pdf_file/0035/1796­93/Rashes-in-Children-nursing-skill-sheet.pdf

https://lloyd­spharmacy.com/blog­s/skin/childrens-skin-rashes-and-eczema

https://www.web­md.com/children/skin-rashes-in-children-treatment

https://www.preg­nancybirthbaby­.org.au/serious-childhood-rashes

https://www.ve­rywellhealth.com/skin-rash-causes-4020286

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.