Hlava plná vší neboli pedikulóza potrápila a stále trápí mnoho dětí a maminek. Stačí zmínka o vších a už se drbete na hlavě. Ne vždy se jim dá úplně předcházet, proto je dobré mít v zásobě několik tipů, jak se jich rychle a účinně zbavit. Co jsou hnidy a jak dlouho veš přežije mimo hlavu?
Vši jsou malí parazité, kteří žijí na lidském těle a živí se krví. Existují tři hlavní zástupci:
Každý typ má své unikátní charakteristiky a specifické místo na těle, kde se vyskytuje. Přítomnost vší ve vlasech se odborně nazývá pedikulóza.
Život vší prochází několika fázemi: vajíčko, nymfa a dospělec.
Fáze života se může lišit v závislosti na typu vší. Z vajíček se líhnou larvy, vývoj vší z vajíček přes larvální stadia až k dospělému jedinci trvá průměrně 20 dní, jeho délka závisí na teplotě. Vajíčka (hnidy) zůstávají na vlasech i po vylíhnutí vší. Hnidy na vlasech odrostou za několik měsíců. Pokud jsou vzdáleny více než 1 cm od pokožky hlavy, je to již jen prázdný obal. Čerstvě vylíhlé larvy vší – živé hnidy jsou žlutobílé, o velikosti 0,8×0,3 mm. Po sedmi až devíti dnech se vylíhne nymfa – druhé vývojové stadium vši. Jsou menší než dospělé vši, průsvitné, a proto se snadno přehlédnou. Aby se mohly dožít dospělosti, potřebují zdroj krve.
Veš tvarem připomíná sezamové semínko, může být světlejší i tmavší. Příznaky zahrnují svědění, viditelná vajíčka nebo vši ve vlasech či na těle a malé červené skvrny na pokožce způsobené kousnutím. Důležité je pravidelně kontrolovat hlavu nejen dětí, a to zejména v období, kdy je výskyt vší nejčastější, např. během školního roku.
Hnidy (vajíčka vší) od lupů rozpoznáte tím, že jdou mnohem hůř vytáhnout z vlasů. Živé hnidy navíc poznáte tak, že je vezmete mezi dva nehty, stlačíte a oni prasknou. V tu chvíli víte, že ještě nemáte úplně vyhráno.
K přenosu vší dochází při těsném kontaktu s napadenou osobou, nejčastěji mezi příslušníky rodiny, mezi sourozenci, spolužáky ve škole nebo při letních a zimních rekreačních pobytech dětí. Abyste předešli vším, je důležité pravidelně kontrolovat vlasy a pokožku, zejména u dětí. Rovněž je dobré vyvarovat se sdílení osobních věcí jako jsou hřebeny, čepice nebo sluchátka. Při návštěvě veřejných míst, jako jsou bazény nebo kino, je dobré být opatrný a dbát na osobní hygienu. Vši mohou do 24 hodin pobýt mimo hlavu, třeba na povlacích sedaček v autobusu či jiném dopravním prostředku (poté umírají hlady).
Existuje řada produktů určených k léčbě všivosti, včetně šamponů, sprejů a krémů. Důležité je následovat pokyny na obalu a používat produkt správně. Někdo nedá dopustit na šetrné spreje pro zvířata, původně určená proti blechám a podobnému hmyzu. Další možností je nastříkání alpy a zabalení vlasů do igelitového sáčku. V případě, že se vši vyskytují i po léčbě, měli byste navštívit lékaře. Spolehlivým (jen zdlouhavým) způsobem odstranění vší je mechanické odstranění a vyčesávání hustým hřebenem – tzv. všiváčkem.
Dále je potřeba vyprat ložní prádlo, čepice a oblečení na 60 °C.
„Vši jsou drobný hmyz, který parazituje na savcích a ptácích, včetně člověka. Člověka napadají tři druhy vší (věš dětská, veš šatní a veš muňka). Vši se přenášejí přímým kontaktem (hlava na hlavu), sdílením hřebenů, čepic, polštářů nebo ručníků. Je důležitá pravidelná kontrola vlasů, pokožky hlavy, zejména u dětí v dětských kolektivech.
V léčbě pomáhá mechanické odstranění hnid hustým hřebenem (tzv. všiváček), použití speciálních šampónů a přípravků proti vším. U vši dětské je riziko přenosu nemocí minimální, ale veš šatní může přenášet například skvrnitý tyfus. Pokud máte podezření na výskyt vší, je důležité jednat rychle a důsledně provést léčbu a hygienická opatření.“
Mnoho lidí věří v účinnost různých domácích prostředků na vši, například výplachy z octa, teplý olej nebo aplikaci tea-tree oleje. Ačkoliv některé z těchto prostředků mohou být účinné, je důležité být opatrný a vždy konzultovat možnou léčbu s lékařem. Někomu se osvědčilo i obarvení vlasů (chemické látky z barvy zahubí vši) nebo kulmování či žehlení vlasů (vysoké teploty se vším také nelíbí).
Pravda: Vši nemají křídla, tudíž nemusíte mít strach, že na vás odněkud přiletí. Pohybují se pouze lezením.
Pravda: Ačkoliv je větší pravděpodobnost výskytu vší u osob se špatnou hygienou, můžou vlézt úplně na všechny (s výjimkou plešatých hlav).
Pravda: Dětské vši žádné nemoci nepřenáší, to ale neznamená, že nedokážou pořádně potrápit.
Veš je drobný hmyz, který má několik stádií a ke svému životu potřebuje krev. Nejčastěji se vyskytují v dětských kolektivech, popřípadě na dětských táborech. K jejich odstranění lze použít některý z šamponů nebo sprejů nebo vyzkoušet domácí babské rady. Spolehlivé je vybírání vší tzv. všiváčkem, který je vyčeše z vlasů. Prevence vší zahrnuje opatrnost, nesdílení osobních předmětů a prohlížení pokožky hlavy. Nebojte, to, že jste v hlavě našli veš, neznamená, že zanedbáváte svou hygienu, veš se totiž nevyhýbá nikomu (kromě osob bez vlasů).
https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2012/03/14.pdf
https://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/pedikuloza-5
https://www.khsova.cz/docs/01_aktuality/files/detska_ves_2015.pdf
https://www.cpzp.cz/clanek/4809–0-Na-vsi-plati-duslednost.html
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.