Váček u zubu je způsobený zánětem v oblasti dásně nebo zubu. Když ho podceníte, infekce se může rozšířit dál a způsobit nevratné škody. Pokud máte podezření, že se vám klube váček u zubu, je třeba ihned navštívit zubaře, abyste zánět zachytily co nejdříve. I když se bolest zmírní, problém nemusí být vyřešen. Ignorování váčku může vést k vážným komplikacím!
Váček u zubu je vlastně infekční ložisko, buď v oblasti zubu nebo dásně. Zánět v zubu se dostane do kosti a pod sliznicí vznikne boulička. Nejčastějšími příčinami jsou:
Váček se může nacházet na různých místech, podle toho, jaká příčina za tím stojí. Váček u zubu vzniká buď zánětem v dásni nebo po úrazu. Váček na dásni objevíte u neprořezaného zubu nebo kvůli podráždění kartáčkem či jídlem. Váček u kořene zubu způsobují bakterie, které prostoupí do zubní dřeně a dráždí kořen zubu, u kterého nakonec vznikne váček.
Příčiny vzniku už vám jsou jasné, jak ale poznat váček u zubu a být si jistý, že se nejedná o něco jiného? Typickým příznakem je otok dásně nebo tváře, ke kterému se přidá začervenání. Podle stádia a závažnosti bulky můžete pociťovat vystřelující nebo pulzující bolest a váček může začít hnisat. Vzhledem k tomu, že váček u zubu je zánětlivým ložiskem, zvyšuje se citlivost na teplé a studené, ke kterému se může přidat nepříjemná chuť v ústech.
Jak odstranit váček u zubu? Jediným trvalým řešením je návštěva lékaře. Jednou z možností je otevření váčku a provedení drenáže, aby hnis mohl odtéct. Pokud je to infekce rozšířená, na bakterie se nasazují antibiotika, aby zánět co nejrychleji odešel. Když je problém v kořenových kanálcích, na řadu přichází endodontické ošetření, které má za cíl předejít trhání poškozeného zubu. K tomu dochází až v krajních případech, kdy už jsou všechna další řešení vyčerpaná.
Domácí léčba váčku u zubu slouží spíše jako podpora profesionální léčby, než že by sama vyřešila celý problém. Ústa proplachujte slanou vodou, která působí antibakteriálně, na místo aplikujte heřmánkový nebo šalvějový odvar či hřebíčkový olej. To všechno jsou metody, které používaly naše babičky, které neměly přístup k dnešním lékům. Pro zmírnění otoku sáhněte po studených obkladech.
Důležité upozornění: Domácí léčba může zmírnit příznaky, ale neodstraní infekci!
Váčky se často tvoří u zubů moudrosti nebo u jiných neprořezaných zubů, které tlačí na dáseň. Ne vždy musí být naplněné hnisem, když ale jsou, je třeba navštívit lékaře a jednat. Prevencí komplikací je dostatečná zubní hygiena, případně používání antibakteriálních prostředků.
Infekci po extrakci zubu můžete zabránit dodržováním doporučení vašeho zubaře, správnou hygienou a vynecháním kouření, které může hojící proces zpomalit. Jak rozpoznat komplikace? Místo vytrženého zubu je bolestivé, otéká, můžete pozorovat vytékání hnisu i celotělové symptomy jako je horečka nebo zimnice.
Váček u mléčného zubu vzniká ze stejných důvodů, jako u zubu stálého. Nejčastěji jsou na vině zubní kazy, z nichž se bakterie dostanou do zubního kanálku. Vytržením se řeší, když nezabírají jiné metody. Výhodou je, že místo mléčného zubu pak vyroste nový. Jakmile si všimnete váčku u zubu vašeho dítěte, ihned navštivte lékaře, aby se předešlo rozšíření infekce. Dítěti od bolesti ulevíte studenými obklady, kloktadly ze slané vody nebo heřmánkového čaje, případně léky proti bolesti.
Prevence vzniku váčku u zubu se skládá ze 3 kroků:
Za jak dlouho váček u zubu zmizí závisí na spoustu faktorech. Při správné léčbě by měl zmizet do několika týdnů.
Ne. Zubní váček je vždy potřeba řešit s lékařem, a to co nejříve.
Váček u kořene zubu nejčastěji způsobují bakterie v zubní dřeni, které se dostanou až ke kořeni, který podráždí. Váček na dásni oproti tomu vzniká kvůli poškození dásně, ať už nesprávným čištěním zubů nebo potravinami.
Že se váček rozšířil do čelisti pravděpodobně poznáte podle zhoršených symptomů jako je silná bolest, otok, hnisavý výtok z váčku, potíže s polykáním a otvíráním úst, horečka nebo zimnice. V tu chvíli rozhodně není na co čekat a je třeba urychleně navštívit lékaře.
Váček u zubu je infekční ložisko vznikající v důsledku neléčeného zubního kazu, infekce zubní dřeně, parodontitidy či poranění zubu nebo dásně. Projevuje se otokem, zarudnutím a pulzující bolestí v postižené oblasti. Včasná návštěva zubního lékaře je nezbytná pro správnou diagnostiku a léčbu, která může zahrnovat čištění zubních kanálků, podání antibiotik nebo v krajních případech extrakci zubu. Pro prevenci vzniku váčků je klíčová důsledná ústní hygiena, pravidelné zubní prohlídky a zdravý životní styl. Ignorování těchto příznaků může vést k vážným komplikacím, proto je důležité nepodceňovat žádné signály vašeho těla.
Tento článek je pouze informativní. Nenahrazuje lékařskou konzultaci ani vyšetření.
https://wowdental.in/dental-abscess-or-tooth-abscess/
https://www.nhs.uk/conditions/dental-abscess/
https://ada.com/conditions/dental-abscess/
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/mouth/dental-abscess/
https://neodentalcare.in/blog/abscess-months-after-tooth-extraction/
Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.