Zpět do poradny
Dotaz z 22. 5. 2024

Trombóza a úraz kolene.

Nemoci a příznaky
Dobrý den,
mám úraz kolene, zatím nemám diagnózu v jakým stavu jsou vazy, nicméně téměř oka.zite po úrazu se objevila trombóza v lýtku, kterou mám potvrzenou a mam leky na ředění krve. Má otázka zní,měl by h dát přednost léčbě trombózy a snažit se na lýtko doslapovat případně dělat například vypony, abych podpořil krevní oběh i za cenu, že nemusí být vhodné pro koleno, nebo by měla být noha v klidu kuli koleni, což dle meho názoru jde proti zbavení se trombózy. Doktor s kolenem řekl, že mám by úplně v klidu a nevydávat nohu vůbec z ortézy, což mi přijde zcestne, neudělal mi mág.rezonanci, jediné co víno koleni jež že je v něm krev a celodenní ortéza jen zaškrtí nohu a jde zcela proti léčbě trombózy. Je v pořádku již během trombózy cvičit a případně se snažit chodit, nebo pohyb má přijít až po vyléčení? Což navíc nevím, jak poznám? Kontrolu žíly mám až za tři měsíce. Děkuji. Michal
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

určitě rady lékaře jsou v tomto případě logické a měly by být dodržovány. Obecně prevencí trombózy je to co píšete, tedy pohyb, sport, při dlouhém cestování používat kompresní pomůcky a další doporučení, nicméně pokud už se trombóza vytvořila, pak je třeba léčit trombózu. Terapie zahrnuje použití antikoagulačních léků (injekcí a/nebo tablet), použití kompresních punčoch, a ve vzácných případech i rozpouštění sraženin takzvanými fibrinolytiky.

Pokud tedy máte nastavenou od lékaře léčbu trombózy jako takové, dodržujte ji a časem dojde ke zlepšení. Právě díky tomu, že po léčbě je krev již naředěná, tak nehrozí, že by se nedostatkem pohybu vytvořila další trombóza kvůli ortéze.

Určitý, nenáročný pohyb se obecně při léčbě trombózy doporučuje, nicméně nechte raději dobře zahojit vazy, stejně v tomto stavu nemá cenu s postiženou nohou cokoliv dělat, vazy se nejprve musí zacelit a byl byste omezovaný bolestí a navíc by se zhoršovalo samotné zranění. Profesionální sportovci, pokud se jim vyskytne trombóza, jsou nuceni na čas přerušit trénink, dokud nedojde k zaléčení.

Rozhodně by ale ortéza měla být nasazena šetrně, výrazné zaškrcování nohy také nebude dobré.

S pozdravem,

Pavel Horký

Užitečné?
(1) (1)
(1)

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiPéče o těloMočové cestyNervový systémMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyOmega 3-6-9Vitamin DDiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportDotaz na lékárnyOběhový systémDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy