Tetanus

Tetanus je vážný, ale vzácný stav způsobený bakteriemi, které se dostaly do rány. Většina lidí, kteří se nakazí tetanem, nebyla očkována nebo nedokončila celý očkovací program.

Tetanus: nebezpečná bakterie

Tetanus, známý také pod názvem trismus nebo záškuby, je vážné onemocnění, které se vyvíjí v důsledku infekce bakterií Clostridium tetani. Tato bakterie produkuje jed, který může způsobit silné svalové křeče, záchvaty a potenciálně ohrozit život postiženého jedince. Je důležité si uvědomit, že tetanus je potenciálně smrtelnou nemocí, ale s včasnou léčbou a prevencí lze riziko nakažení snížit.

 

Příčiny tetanu

Výskyt tetanu je rizikem hlavně v rozvojových zemích kvůli zhoršeným hygienickým podmínkám. Bakterie Clostridium tetani se přirozeně nachází v trávicím traktu člověka a zvířat (dobytku, koní apod.) a do těla se obvykle dostává při kontaktu s otevřenými ranami nebo popáleninami.

 

Příznaky tetanu

Inkubační doba tetanu je od 3 dnů do tří týdnů, příznaky mohou být velmi vážné a zahrnují:

  • Bolest v ráně
  • Svalové křeče, zejména v obličeji a krku
  • Nadměrné svalové napětí
  • Zvýšená citlivost na světlo a hluk

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Tetanus (neboli strnutí šíje) je vážná choroba, kterou způsobují toxiny (jedy) vytvářené bakterií Clos­tridium tetani. Spory bakterie způsobující tetanus se nacházejí především v obdělávané půdě (hnojené hnojem) a jsou běžně přítomny ve stolici různých zvířat (zvláště koní), ale i člověka. Vstupní bránou infekce jsou drobná i větší poranění kontaminovaná zemí (půdou). V rozvojových zemích je častou formou tzv. novorozenecký tetanus, kdy k nákaze dochází přes pupeční pahýl.

 

Tetanus se nepřenáší z člověka na člověka. Zvýšené riziko nákazy tetanem hrozí každému, kdo není proti tetanu chráněn očkováním, včetně novorozenců. Očkování proti tetanu je v České republice součástí povinného očkování a je plně hrazeno. Děti jsou proti tetanu očkovány spolu s dalšími onemocněními v rámci kombinovaných vakcín. V dospělosti je povinné pravidelné přeočkování každých 10–15 let. U neočkovaných osob je nezbytné u každého podezřelého poranění podávat tetanické sérum (antitoxin).”

 

Diagnostika tetanu

Diagnostika tetanu se provádí na základě klinických příznaků a anamnézy pacienta. Lékař také provádí krevní testy k potvrzení přítomnosti bakterie Clostridium tetani, ty však nejsou příliš průkazné.

 

Léčba tetanu

Léčba tetanu je nezbytná pro uzdravení. Možnosti léčby jsou následující:

  • Antibiotika: Antibiotická léčba je zásadní pro potlačení bakteriální infekce. Často se používá penicilin nebo metronidazol.
  • Imunoglobuliny: Podání lidských imunoglobulinů pomáhá neutralizovat jed tetanu a zlepšit imunitní reakci pacienta.
  • Podpůrná péče: Pacienti s tetanem mohou vyžadovat intenzivní péči kvůli silným svalovým křečím a záchvatům. Cílem je předejít poškození dýchacího systému, v některých případech může být nutná mechanická ventilace pro udržení dýchání.

 

Prevence tetanu

Prevence tetanu je klíčovým krokem a poskytne vám jistotu, že jste udělali maximum, abyste se před touto nemocí ochránili. Hlavním preventivním opatřením je očkování:

Tetanová vakcína

Tetanová vakcína je součástí běžného očkovacího programu a doporučuje se pro všechny věkové skupiny. Dospělí by měli podstoupit revakcinaci každých 10–15 let.

Ošetření ran

Důkladné ošetření jakékoli rány nebo popáleniny je důležité k prevenci infekce tetanem. To zahrnuje čištění rány dezinfekcí a podání tetanového vakcinačního osvěžení, pokud je to potřeba.

Komplikace tetanu

Komplikace tetanu mohou být vážné a zahrnovat dlouhodobé svalové poškození, respirační a neurologické problémy. Riziko komplikací je minimalizováno díky včasnému léčení a prevenci. Naopak při nepodstoupení léčby hrozí až smrt.

Závěr

Tetanus je závažným onemocněním, které vyžaduje okamžitou léčbu a péči. V České republice je naštěstí jeho výskyt ojedinělý, přesto však nezapomínejte na preventivní opatření v podobě očkování a důkladného ošetření ran. Pokud máte podezření na tetanus, kontaktujte svého lékaře.

Zdroje

https://www.oc­kovacicentrum­.cz/cz/tetanus

https://www.nzip­.cz/clanek/39-tetanus

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.