Tejpování zápěstí je technika široce využívaná v léčbě a prevenci problémů se zápěstím. Tato metoda je populární jak u sportovců, tak u lidí pracujících na počítači, kteří mají syndrom karpálního tunelu. Jaké jsou pravidla používání tejpů a jak pomáhají k rychlejšímu hojení nebo úlevě od bolesti?
Problémy se zápěstím jsou v populaci velmi časté. Mohou být způsobeny řadou faktorů. Kromě akutních poranění zápěstí, vzniklých například při sportu nebo následkem pádu, je častým moderním problémem také dlouhodobě špatné postavení ruky při práci na počítači či při jiné manuální práci, jež může vést k přetěžování či k rozvoji tzv. karpálního tunelu.
Tyto akutní i chronické problémy se zápěstím mohou vést k bolestem, omezení hybnosti zápěstí a poškození svalů a šlach na ruce. Tyto problémy mohou mít významný dopad na každodenní život a práci.
Díky své schopnosti podporovat správné držení ruky a distribuovat zátěž rovnoměrněji, je tejpování efektivním řešením pro řadu problémů zápěstí. Tato metoda je využívaná i u lidí trpících chronickými bolestmi zápěstí nebo u těch, kteří se zotavují z akutního zranění.
Mezi hlavní účely tejpování zápěstí tedy
patří:
„Tejpování zápěstí je metoda, která poskytuje podporu,
stabilizaci a úlevu při bolestech zápěstí. Používá se u stavů jako je
vyvrtnutí, syndrom karpálního tunelu nebo při nadměrném zatěžování
zápěstí. Dále může tejpování podpořit rehabilitaci po zranění,
například při natažení šlach nebo jejich zánětu.
Tejp by neměl omezovat pohyb, pouze jej stabilizovat a tím poskytovat podporu
a stimulaci krevního oběhu. Pokud máte problémy se zápěstím, můžete se
obrátit na fyzioterapeuta či na osobu vyškolenou na
kinesiotaping.“
Existuje několik typů tejpovacích pásek, každá s různými vlastnostmi a účely použití. Kineziologický tejp je elastický a samolepící, což umožňuje pohyb, zatímco pevný tejp poskytuje větší podporu a stabilitu. U zápěstí se nicméně většinou používá onen první typ.
Existuje hned několik technik tejpování zápěstí, které jsou zvoleny na základě specifických potřeb a odborné diagnózy. Ideální je se při prvním tejpování poradit s fyzioterapeutem, který nás může naučit správný postup pro náš konkrétní stav.
Zde jsou některé z nejčastěji používaných metod:
Ať už používáme jakoukoli techniku, je třeba se držet
obecných zásad tejpování:
Správná aplikace zajistí maximální podporu a zároveň umožní přirozený rozsah pohybu. Pro první aplikaci navštivte fyzioterapeuta, který vybere metodu ušitou přímo vám na míru.
Tejpování zápěstí je účinným nástrojem pro podporu a ochranu
zápěstí v různých situacích. Ať už se jedná o prevenci zranění,
léčbu existujících problémů nebo podporu při sportovních aktivitách,
správná technika tejpování může přinést významné úlevy od bolesti a
zlepšení funkčnosti. Je však důležité konzultovat použití tejpu
s odborníkem, aby byla zajištěna správná aplikace.
Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0894113016300266
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0894113020300417
https://edisciplinas.usp.br/pluginfile.php/4685304/mod_folder/content/0/bandagens%20%20rev%20-%20Kalron%202013.pdf
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.