Tejpování lokte: vše, co potřebujete vědět

Tejpování lokte je efektivním nástrojem, který se využívá v širokém spektru léčebných a preventivních metod. Sportovcům i osobám trpícím chronickými bolestmi nabízí tejpování podporu a úlevu v oblasti lokte. Jak se tejpy používají, v jakých situacích je vhodné po nich sáhnout a jakým způsobem zmírňují bolest v loketním kloubu?

 

Obsah

  1. Příčiny bolesti lokte a tejpování
  2. Tenisový loket
  3. Typy tejpovacích pásek
  4. Techniky tejpování lokte
  5. Zásady správného tejpování lokte
  6. Závěr
  7. Zdroje
pilulka
pilulka

Příčiny bolesti lokte a tejpování

Bolest lokte může mít mnoho příčin:
 

  • akutní zranění při sportu nebo nehodě
  • opotřebení kloubů
  • chronické stavy jako je tenisový loket nebo záněty šlach
  • přetěžování kloubu způsobené opakovanými pohyby
  • nesprávná ergonomie při práci
     

Ve spoustě případů bolesti lokte může pomoci právě tejpování. Mezi účely tejpování lokte patří:
 

  • zmírnění bolesti
  • zlepšení pohyblivosti
  • tejpy pomáhají při zotavení ze zranění tím, že stabilizují loket a snižují zátěž na poškozené struktury
  • v případě úrazu lokte se často dostaví také otok, který lze pomocí tejpování také vyřešit
  • U artrózy lokte, lze pomocí tejpu řešit pouze bolest, avšak samotnou příčinu tejpy nevyřeší

Tenisový loket

Tenisový loket je poměrně častým problémem, které zdaleka netrápí jen tenisty. Jedná se o zánět zevního epikondylu. To znamená, že bolest ucítíte ze zevní strany lokte, když se budete snažit používat svaly předloktí. Pokud bolest cítíte na vnitřní straně lokte, pak se naopak může jednat o tzv. golfový loket (jinak známý i jako oštěpařský loket).

Problém vzniká v důsledku opakovaného namáhání a mikrotraumat – riziková je třeba i práce na počítači nebo fyzicky náročné činnosti. Tejpování tenisového lokte může pomoci snížit bolest a podpořit hojení tím, že omezuje zátěž na postižené svaly a šlachy.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Tejpovací pásky se aplikují kolem loktu tak, aby zafixovaly oblast, kde se vyskytuje bolest či zranění, pásky by měly poskytovat podporu při ohybu a narovnání lokte. Tejp by neměl být příliš těsný, aby neomezoval krevní oběh, ale měl by poskytovat dostatečnou podporu.

Pokud máte problémy s loktem a chtěli byste si jej nechat tejpovat, je vhodné navštívit odborníka, který se věnuje kinesiotapingu.“

Typy tejpovacích pásek

Na trhu najdete několik druhů tejpů, včetně kineziologických tejpů, pevných tejpů a dalších speciálních typů, třeba voděodolného tejpu. Každý typ má své specifické vlastnosti a je vhodný pro různé typy léčby a podpory.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Techniky tejpování lokte

Existuje mnoho technik tejpování lokte, od základních aplikací, které cílí na obecnou podporu a stabilizaci, až po složitější techniky zaměřené na specifické problémy nebo zranění.

Správná technika aplikace je klíčová pro účinnost léčby. Pro každou situaci je vhodná jiná technika, proto před prvním použitím tejpu navštivte odborníka, který vám vybere řešení šité na míru.

Zásady správného tejpování lokte

Ať už používáme jakoukoli techniku, je třeba se držet obecných zásad tejpování běžným elastickým tejpem:
 

  1. Připravíme si elastický tejp a ostré nůžky.
  2. Před samotným tejpováním je nutné pečlivě omýt a osušit loket. Neměl by na něm být žádný krém, mastnota ani pot. Na odmaštění lze použít alkoholový přípravek na pokožku.
  3. Lze zvážit i oholení, aby tejp dobře přilehl.
  4. Ať už si vybereme jakoukoli techniku, vždy platí, že otejpovaný loket by měl být fixovaný, avšak stále dobře pohyblivý.
  5. Tejp nesmí nijak omezovat průtok krve
  6. V případě nepříjemných pocitů, brnění či bolesti tejp okamžitě odstraníme.
  7. Jedna aplikace tejpu na zápěstí se doporučuje na dobu maximálně 3–5 dní. Následně tejp odlepíme, očistíme pokožku a necháme ji odpočinout.
     

Správná aplikace zajistí maximální podporu a zároveň umožní přirozený rozsah pohybu. Pro první aplikaci navštivte fyzioterapeuta, který vybere metodu ušitou přímo vám na míru.

Závěr

Tejpování lokte je užitečným nástrojem v boji proti bolesti a zraněním. Ať už se jedná o sportovce nebo jedince trpící chronickými bolestmi, správně aplikovaný tejp může přinést výraznou úlevu a podporu. Minimálně tu psychickou. Je však důležité vaši situaci konzultovat s odborníkem, aby byla zajištěna správná aplikace a přístup k léčbě.
 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://edisci­plinas.usp.br/plu­ginfile.php/4685304­/mod_folder/con­tent/0/bandagen­s%20%20rev%20-%20Kalron%202013­.pdf

http://lib.pt­.cu.edu.eg/5-Lilian%20Jan.%202013­.pdf

https://www.ptko­rea.org/journal/vi­ew.html?volume=27&num­ber=2&spage=118

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.