Tasemnice: jak se projevuje?

Tasemnice je nechvalně známý parazit, který u člověka žije zpravidla ve střevech. Pouze jeden druh tasemnice se dokáže ze střev rozšířit i do svalů a orgánů, kde může způsobit vážné problémy. Obecně známou příčinou je nedostatečně upravené maso. Nakazit se však výjimečně může i úplný vegetarián, a to při nedodržení hygienických zá­sad.

pilulka

Popis a klasifikace tasemnice

Tasemnice mají dlouhé článkované tělo a jsou hermafrodité. Tělo dospělého parazita se skládá z hlavy, krku a těla.

Tasemnic existuje tisíce druhů, z toho však jen zcela nepatrný zlomek napadá také člověka. Tyto „lidské“ tasemnice se liší se zejména podle toho, z jakého zvířete původně pocházejí. Zde jsou hlavní druhy, s kterými se můžeme setkat v Česku i ve světě:

Tasemnice dlouhočlenná

Touto tasemnicí se primárně nakazíme při jezení nedostatečně upraveného vepřového masa. Ze všech druhů vyvolává ty nejzávažnější symptomy.

Tasemnice asijská

Opět ji lze infikovat s vepřovým. Jak už ale název napovídá, setkáme se s ní pouze v Asii (Korea, Thajsko, Tchaj-wan, Čína, Indonésie). Většinou je zcela bezpříznaková.

Tasemnice dětská

Vyskytuje se převážně v tropických oblastech a postihuje hlavně děti. Bývá spojována s hlodavci a dětskými kolektivy. Zpočátku je bezpříznaková, po několika letech způsobuje vážnější poruchy trávení.

Tasemnice bezbranná

Tuto tasemnici si můžeme odnést při snězení infikovaného a neupraveného hovězího masa. Nákaza je bezpříznaková nebo jen s relativně mírnými gastrointestinální symptomy. Tato tasemnice dosahuje délky 3–10 m.

Škulovec široký

Tento druh tasemnice pochází z ryb (okoun, štika, mník) a nejčastěji se s ním setkáme v severní Evropě a také v oblasti Rakouska, Německa a Švýcarska. Nákaza je většinou bez příznaků.

Většina tasemnice potřebuje jednoho nebo více mezihostitelů, aby mohla dokončit svůj vývojový cyklus. Vajíčka se stolicí opouštějí prvního hostitele a kontaminují půdu. Z půdy se dozrálá vajíčka s kontaminovanou potravou dostávají do mezihostitele, kde se z nich líhnou larvy. Tyto larvy poté pronikají do tkání a vyváří cysty. Cyklus je dokončen, když první hostitel opět pozře cystu v potravě. 

Přenos a infekce

Nejznámější příčinou infekce je pozření syrového či nedovařeného masa, do kterého předtím tasemnice nakladla vajíčka. Problémem může být i jen neopatrná manipulace se syrovým masem. V Česku je v tomto ohledu rizikové pouze hovězí a vepřové maso, v některých zemích (Skandinávie, Japonsko) jsou problémem i některé druhy ryb.

Jelikož se vajíčka tasemnic šíří také skrze stolici, může se infekce přenášet i následkem nedostatečné hygieny po použití toalety. U nás naštěstí bývají zaznamenány pouhé jednotky až desítky případů infekce tasemnicí ročně, naopak problémový je výskyt v chudých regionech Latinské Ameriky, Afriky a Asie.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Tasemnice patří mezi helminty. Tito paraziti žijí především ve střevě obratlovců. Mají složitý životní cyklus a potřebují jednoho až tři mezihostitele.

Mezi nejvýznamnější druhy tasemnic ohrožující člověka patří tasemnice dlouhočlenná a tasemnice bezbranná, které vyvolávají onemocnění tenióza. Léčí se anthelmintiky. Prevence spočívá především v dostatečně tepelné úpravě potravin a důkladnou hygienou rukou po použití toalet. V České republice je výskyt těchto infekcí velmi nízký, díky dostatečné hygieně a veterinární správě."

Příznaky tasemnice

Většina druhů tasemnic u lidí zůstává jen ve střevech, kde je nejčastěji buď zcela bez příznaků, nebo vyvolává jen mírnější symptomy spojené s trávícím traktem:
 

  • Průjem
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nevysvětlitelná ztráta váhy
  • Nutriční deficity (zejména vitamín B12) způsobené poruchou vstřebávání živin. 
  • Nevolnost
  • Únava
     

Zvláštním případem je tasemnice dlouhočlenná pocházející z prasat, která může způsobit velmi vážné příznaky. Jestliže se larvám této tasemnice podaří proniknout střevní stěnou, pak se dostávají do různých částí těla, kde se usadí a vytváří cysty – jde o onemocnění zvané cysticerkóza. S tím, jak tyto cysty rostou, mohou narušovat funkci zasažené oblasti:

Mozek a mícha (neurocysticerkóza)

Epilepsie, bolesti hlavy, psychiatrické poruchy.

Svaly

Záněty, v pokročilejší fázi atrofie.

Podkoží

Nejčastěji v oblasti hrudníku a paží se objevují tzv. noduly, malé bolestivé uzly.

Oči

Poruchy vidění až ztráta zraku. Velmi vzácné.

Diagnostika a léčba

K diagnóze tasemnice slouží primárně rozbor vzorku stolice, který identifikuje konkrétní druh tasemnice. V případě zmiňované cysticerkózy může být potřeba udělat i krevní testy a pomocí magnetické rezonance nebo CT se podívat na zasažený orgán, zvlášť pokud jde o mozek.

Pro zabití tasemnice v těle stačí jediná dávka léku ze skupiny anthelmintik, jež slouží pro usmrcení červů obecně. Zpravidla jde o lék praziquantel. Mrtvá tasemnice pak přirozeně vyjde ze střev ven skrze stolici. Následně je vhodné docházet na lékařské kontroly a prohlídky, které ověří účinnost léčby.

Komplikace mohou nastat v případě „vepřové tasemnice“, která z lidských střev proniká i do orgánů a svalů. Po jejím usmrcení může docházet k zánětlivým reakcím v daných oblastech. Pro jejich ztlumení se využívají kortikosteroidy, někdy se mrtvá tasemnice vytahuje i chirurgicky.

Prevence tasemnice

Základem prevence proti tasemnici je především dostatečná tepelná úprava masa a zamezení kontaktu syrového masa s jinými potravinami (například přes krájecí prkénko či nůž).

Neméně důležitá je ale také celková hygiena. Vajíčka tasemnice se totiž mou šířit i přes kontakt se stolicí či spodním prádlem, tudíž je zásadní důkladné mytí rukou před přípravou i konzumací jídla. Pokud si také v zahraničí nejsme stoprocentně jistí čistotou pitné vody, je jistější ji převařit. V případě podezření na tasemnici neváhejte kontaktovat lékaře.

Globální dopad a výzkum

Zatímco ve vyspělých zemích je výskyt tasemnice u lidí poměrně vzácný, v chudších regionech bez přístupu k čisté pitné vodě a v blízkém kontaktu s prasaty to je už značný problém. Vzhledem k časté bezpříznakovosti infekce se těžko odhaduje skutečná četnost výskytu tasemnice, podle odhadů WHO však může mít tasemnicí způsobovanou neurocysticerkózu 2,5 až 8,3 milionů lidí po celém světě. Většině z nich se navíc nedostane dostatečné lékařské péče, mohou tak trpět na neléčenou epilepsii, zánět mozkových blan či jiná mozková onemocnění.

Snaha o vyřešení situace je v současnosti směřována zejména na mapování endemických oblastí a zpřístupnění lékařské péče. Zásadní význam má ale také vzdělávání ohledně hygieny a potravinové bezpečnosti, sanitace a v neposlední řadě i veterinární péče o prasata, která jsou původcem nejnebezpečnějšího druhu tasemnice.

Závěr

V Česku a celkově v Evropě máme to štěstí, že se s infekcí tasemnice setkáme jen velmi vzácně. Je to především díky hygienickým zásadám a také prvotřídní lékařské i veterinární péči. Většina druhů tasemnic je navíc relativně neškodných, pouze tasemnice pocházející z prasat představují potenciální ohrožení života. Případnou nákazu lze nicméně vyřešit podáním jediné dávky léku, který tasemnici spolehlivě usmrtí. 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.who­.int/westernpa­cific/health-topics/tapewor­m#tab=tab1

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK537154/

https://www.web­md.com/digesti­ve-disorders/tapeworms-in-humans

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/170461

https://bezpec­nostpotravin.cz/ter­min/tenioza/

https://bezpec­nostpotravin.cz/ter­min/tasemnice-dlouhoclenna/

https://www.zu­ova.cz/Home/No­vinka?id=57

https://khsst­c.cz/teniazy-infekce-zpusobene-tasemnicemi/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.