Svědění kůže

Svědění kůže, odborně známé jako pruritus, je symptom, který může mít širokou škálu příčin a významně ovlivnit kvalitu života. Tento stav může být jen přechodný, například po styku s alergenem, nebo indikovat závažnější zdravotní problém. Mnohdy ale vyžaduje pečlivou pozornost a návštěvu lékaře.

 

Obsah článku

  1. Příčiny svědění
  2. Typy kožních onemocnění
  3. Diagnostika
  4. Domácí léčba
  5. Lékařská péče
  6. Prevence
  7. Závěr
  8. Zdroje
pilulka
pilulka

Příčiny svědění

  • Kožní onemocnění, jako jsou ekzémy, lupénka nebo dermatitida.
  • Alergické reakce na potraviny, léky, zvířata, kosmetiku nebo jiné látky.
  • Infekční onemocnění, včetně virových, bakteriálních a houbových infekcí.
  • Suchá kůže, často zhoršená v zimních měsících nebo u starších osob.
  • Interní onemocnění, jako jsou poruchy jater, ledvin nebo štítné žlázy.
  • Psychologické faktory, včetně stresu a úzkostných poruch.

Typy kožních onemocnění

Kožní onemocnění jsou častou příčinou svědění a mohou se lišit svou povahou a závažností:

  • Ekzémy, charakteristické svým zánětlivým procesem, vedou nejčastěji k suché, šupinaté a svědivé kůži.
  • Lupénka, běžné autoimunitní onemocnění, způsobuje zarudnutí a šupinaté skvrny, které mohou být svědivé nebo bolestivé.
  • Dermatitida může být kontaktní, vyvolaná alergií nebo podrážděním, nebo atopická, související s chronickým zánětlivým onemocněním.
  • Infekční kožní onemocnění, jako je plísňová či bakteriální infekce nebo parazitární infestace, jako jsou svrab a vši, také vedou k intenzivnímu svědění.

Diagnostika

Diagnostika svědění kůže začíná podrobným lékařským vyšetřením a zohledněním anamnézy pacienta. Lékař může provést kožní testy, aby identifikoval možné alergeny nebo zánětlivé stavy. Krevní testy mohou pomoci zjistit systémové onemocnění, jako jsou problémy s ledvinami nebo jaterní onemocnění. V některých případech může být nutná biopsie kůže pro detailnější analýzu.

U pacientů s chronickým svěděním může lékař zvážit i další vyšetření, například testy štítné žlázy, pro vyhledání potenciálních příčin.
 

Domácí léčba

Pro řízení lehkého až středně těžkého svědění kůže mohou být účinné domácí léčebné metody. Základem je udržování dobré hydratace kůže použitím hydratačních krémů a mastí, zejména po koupeli, kdy je kůže nejvíce náchylná k vysychání. Důležité je také vyhýbat se dráždivým látkám, jako jsou agresivní mýdla, parfémy a určité tkaniny, které mohou podráždění zhoršovat.

Chladné obklady mohou poskytnout dočasnou úlevu od svědění. Pro pacienty s alergickými reakcemi mohou být zase účinná antihistaminika, které pomáhají snižovat alergickou reakci a zmírnit svědění.

Lékařská péče

V případě, že domácí léčba není dostatečně účinná nebo pokud svědění kůže přetrvává, je důležité vyhledat lékařskou péči. Lékař může například předepsat silnější topické kortikosteroidy pro redukci zánětu a svědění. V závislosti na zjištěné příčině svědění mohou být také indikovány specifické léčebné metody, jako jsou antifungální nebo antibakteriální přípravky.

U pacientů s chronickým svěděním, které není přímo spojeno s kožním onemocněním, může být potřeba komplexního přístupu včetně léčby potenciálních systémových onemocnění nebo psychologické podpory.

Prevence

Prevence svědění kůže zahrnuje několik klíčových kroků. Důležitá je pravidelná péče o kůži, což znamená používání jemných mycích prostředků a hydratačních krémů či olejů. Vyhýbání se extrémním teplotám, suchému vzduchu a nadměrnému slunění může pomoci chránit kůži.

Důležitá je také vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály podporující zdraví kůže. V případě alergií je klíčové identifikovat a omezit expozici alergenům. Vhodný je také dostatek spánku a zdravý životní styl, včetně pravidelného cvičení a snížení stresu, který může přispívat k exacerbaci kožních problémů.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Životní styl má významný dopad na zdraví kůže. Stres, úzkost a nedostatek spánku jsou častými spouštěči svědění kůže a mohou zhoršovat již existující kožní problémy. Fyzická aktivita a relaxační techniky, jako je jóga a meditace, mohou pomoci snížit stres a zlepšit celkové zdraví kůže.

Významnou roli hraje také vyvážená strava bohatá především na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a antioxidanty. Pokud trpíte svěděním kůže na rukou po kontaktu s určitými potravinami, snažte se kontakt zamezit nebo při práci s potravinou používat ochranné rukavice.“

Kdy navštívit lékaře

Lékařskou konzultaci je vhodné vyhledat, pokud svědění kůže přetrvává, zhoršuje se, nebo je doprovázeno dalšími příznaky, jako jsou vyrážky, zarudnutí, nebo bolest. Důležité je také obrátit se na lékaře, pokud svědění zasahuje do běžných denních aktivit nebo spánku, nebo pokud jsou přítomny příznaky, které naznačují systémové onemocnění, jako je únava, ztráta hmotnosti nebo změny v moči.

Lékařská pohotovost může být nezbytná v případě náhlého a intenzivního svědění, zvláště pokud je spojeno s anafylaktickou reakcí nebo jiným vážným zdravotním stavem.
 

Závěr

Svědění kůže je častým příznakem, který může být způsoben řadou kožních i systémových onemocnění. Správná diagnostika a léčba jsou klíčové pro účinnou kontrolu a zmírnění svědění. Péče o zdraví kůže, včetně vhodné hydratace, ochrany před škodlivými faktory a udržování zdravého životního stylu, hrají významnou roli v prevenci. V případě, že svědění přetrvává nebo je doprovázeno dalšími příznaky, je důležité vyhledat odbornou lékařskou pomoc pro zajištění správné léčby a péče.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
 

Zdroje

https://www.a­ad.org/public/e­veryday-care/itchy-skin/itch-relief/relieve-uncontrollably-itchy-skin

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/itchy-skin/symptoms-causes/syc-20355006

https://www.a­ad.org/public/e­veryday-care/itchy-skin/itch-relief/relieve-itchy-skin

https://www.web­md.com/skin-problems-and-treatments/why-so-itchy

https://www.he­althdirect.gov­.au/itchy-skin

https://medli­neplus.gov/it­ching.html

https://www.he­althline.com/he­alth/itching

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.