Suchá kůže trápí mnoho lidí, obzvláště během chladných měsíců. Jde o nedostatek vlhkosti a lipidů v kůži, což vede k nepohodlí, svědění a někdy i k bolestivým prasklinám. Suchá kůže může být způsobena celou řadou faktorů od genetických predispozic přes environmentální vlivy až po nevhodnou životosprávu. Jak na ni vyzrát?
Suchá kůže, odborně známá také jako xeróza, je stav, kdy kůže ztrácí svou přirozenou vlhkost a stává se suchou, drsnou a někdy šupinatou. Často se jedná o důsledek snížené produkce mazových žláz, které jsou běžně odpovědné za udržování hydratace kůže.
Suchost může být někdy lokalizována jen na určitých oblastech těla, jako jsou například ruce nebo obličej vystavené vnějším vlivům jako je počasí nebo třeba mytí nádobí. Suchá kůže ve vlasech zase může být způsobena příliš častým mytím vlasů.
U někoho však může být rozšířena po celém těle vlivem genetiky, vážnějšího onemocnění, nedostatkem vitaminů nebo třeba nedostatečného příjmu tekutin.
Příznaky suché kůže zahrnují především:
Suchou kůži může způsobovat mnoho různých rizikových faktorů. Některým z nich se dá zcela vyhnout, jiné jde alespoň spravovat:
Suchý vzduch, extrémní teplotní podmínky, dlouhé koupele nebo sprchy, používání nešetrných mycích prostředků.
Někteří lidé mají přirozeně sušší kůži kvůli genetice. Zeptejte se na suchou kůži ve své rodině.
S přibývajícím věkem se snižuje produkce kožního mazu, což vede k sušší pokožce.
Typicky různé ekzémy nebo lupénka. Nebo systémová onemocnění jako je diabetes nebo hypotyreóza.
Puberta, těhotenství či menopauza mohou přispět k vysušování pokožky.
Nedostatečný příjem tekutin, nezdravé stravovací návyky, kouření.
Suchá kůže může mít řadu negativních dopadů na zdraví a pohodu jedince. Svědění často svádí k škrábání, přičemž vznik trhlinek umožňuje potenciální rozvoj infekce.
V některých případech může neřešená suchost kůže zhoršovat symptomy stávajících kožních onemocnění jako je ekzém nebo lupénka.
Nakonec bychom neměli zapomínat ani na možný vliv suché kůže, šupinatění a přidružených potíží na psychické zdraví, včetně sníženého sebevědomí a tendencím se izolovat od ostatních.
„Suchá kůže je stav, kdy pokožka ztrácí vlhkost a je náchylná k podráždění a praskání. Tento problém může být způsoben různými faktory, včetně genetické predispozice, životního prostředí a životního stylu.
Časté a dlouhé koupele v horké vodě narušují přirozenou bariéru pokožky, což vede k nadměrnému vysoušení. Také používání nešetrných mýdel nebo čisticích prostředků s vysokým obsahem chemikálií přispívá k vysušování pokožky, jelikož odstraňují přírodní oleje z pokožky. V případě chronické nebo velmi suché kůže s trhlinkami je vhodné stav konzultovat s dermatologem, který doporučí specializovanou léčbu nebo diagnostikuje základní příčinu problému.“
Pokud máte vážnější potíže se suchou kůží nebo máte podezření na nějakou kožní nemoc či podkladové onemocnění, neváhejte s návštěvou vašeho lékaře nebo přímo dermatologa. Lékař může provést kožní testy pro určení možných kožních onemocnění a stanovení efektivní léčby.
Léčba suché kůže se zaměřuje na obnovení hydratace kůže a její přirozené bariérové funkce. To může zahrnovat použití hydratačních krémů a mastí, které pomáhají udržovat vlhkost kůže. Ve vážnějších případech vám lékař může předepsat topické kortikosteroidy pro zmírnění zánětu nebo antihistaminika pro snížení svědění.
Prevence suché kůže zahrnuje řadu kroků, které mohou pomoci udržet kůži hydratovanou a zdravou. Je důležité vyhnout se příliš horkým sprchám nebo koupelím, používat jemné mycí prostředky a pravidelně aplikovat hydratační krémy nebo masti.
Důležitý je také adekvátní příjem tekutin a zdravá strava bohatá na esenciální mastné kyseliny (omega 3) a vitaminy (zejména vitamin A a zinek).
V zimních měsících může být prospěšné použití zvlhčovačů vzduchu k zajištění dostatečné vlhkosti v domácnosti nebo pracovním prostředí.
Životní styl jako takový má významný vliv na kondici kůže:
Suchá kůže je běžným stavem, který lze zvládnout s odpovídající péčí a změnami v životním stylu. Klíčem k úspěšnému zvládání suché kůže je pravidelná hydratace, šetrné mycí postupy a zdravý životní styl. Pochopení příčin a faktorů, které přispívají k suché kůži, umožňuje efektivnější prevenci a léčbu. S vhodnou péčí a pozorností je možné udržet kůži zdravou a zlepšit kvalitu života těch, kteří trpí suchostí kůže.
Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje
odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte
s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/9-ways-to-banish-dry-skin
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885
https://www.healthline.com/health/dry-skin
https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/dry/dermatologists-tips-relieve-dry-skin
https://www.medicalnewstoday.com/articles/dry-skin
https://www.aad.org/public/diseases/a-z/dry-skin-causes
https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2020/04/04.pdf
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.