Smíškova metoda (SM systém): zbavte se bolesti zad

Smíškovu metodu – známou i pod názvy „SM systém“ či „spirální stabilizace“ – vyvíjí již od roku 1979 MUDr. Richard Smíšek, v jehož odkazu nyní pokračují i jeho dvě dcery. Metoda slouží pro řešení rozličných problémů se zády i s celkovým pohybovým aparátem, a to za pomocí procvičování zanedbávaných svalových skupin. Ke cvikům se používá speciální elastické lano, ti pokročilejší využijí také balanční podložku a opěrné hole.

SM systém pomáhá nejen lidem se skoliózou či výhřezem ploténky

Ačkoli se to může zdát jako přehnané tvrzení, SM systém je určen prakticky pro kohokoli, kdo už na narozeninovém dortu sfoukl pět svíček. Výjimkou nejsou ani těhotné ženy.

Nějaké problémy s páteří i problémy s celkovým pohybových aparátem má v dnešní době, kdy mnoho z nás prosedí u počítače několik hodin denně, většina populace. A nejde jen o nějaké čtyřicátníky s kancelářskou nebo naopak fyzicky náročnou prací, čím dál častěji se potíže vyskytují už u malých školáků.

U některých lidí se potíže s pohybovým aparátem mohou projevovat zřetelnými bolestmi zad, u jiných to je zatím „pouze“ špatné držení těla. Vedlejšími symptomy těchto problémů mohou být také bolesti hlavy, únava nebo dokonce potíže se střevním ústrojím.

Taková vyhřezlá ploténka navíc nemusí nutně bolet a mnoho lidí se o ní dozví třeba jen náhodou při vyšetření na MRI kvůli jiným zdravotním potížím.

Zde je neúplný výčet různých aplikací SM systému:

Výhřez meziobratlové ploténky 

K tomuto problému dochází nejčastěji v oblastech krční páteře a beder. Vyhřezlá ploténka může tlačit i na nervy, což způsobuje bolesti dolních končetin, brnění nebo poruchu hybnosti. Některé fáze výhřezu mohou být ještě vratné za pomocí pravidelného cvičení Smíškovy metody, a to za dobu 3 až 6 měsíců. Zde je pochopitelně doporučeno spolupracovat s terapeutem.

Skolióza

Skoliotické vybočení páteře se dnes hojně vyskytuje už u malých dětí, kde jim delší sezení v lavicích příliš neprospívá. Při lehčím vychýlení se pacientovi předepisuje korzet, při vážnějším operace. SM systém se nicméně osvědčil jako účinná konzervativní léčba skoliózy, zejména při včasném záchytu potíží. Cviky přispívají ke zlepšení skoliotické křivky a snižují dopady skoliózy na tělo.

Funkční poruchy pohybového aparátu 

Ačkoli je Smíškova metoda v obecném povědomí spojena především s léčbou problémů se zády, její potenciál je přece jen o něco širší. Ve velké míře pomáhá i problémům s dolními končetinami, jako jsou problémy s koleny, artróza kyčle, plochá noha či vbočený palec. U některých z těchto potíž může metoda sloužit i jako příprava na operaci či pooperační péče.

Ploché nohy

Tento specifický problém má negativní vliv na celý pohybový aparát. Pokud se s plochýma nohama už rovnou nenarodíme, pak mohou vzniknout kdykoli v životě jako důsledek vadného držení těla, nesprávné chůze či dlouhého stání. Plochá noha pak zase zpětně ovlivňuje problémy s páteří, kyčlemi a nohama. SM cviky zde mohou pomoci ve zlepšení držení těla, což pak přispívá i ke zlepšení stavu klenby.

Těhotenské cvičení

těhotenstvím se zejména v pozdějších měsících mohou pojit potíže v oblasti pánve a kyčlí a také bolest zad či oteklé nohy. Existují proto různé těhotenské cvičební metody pro předcházení a řešení těchto potíží, mezi něž patří i SM systém. Každá z žen může vyžadovat trochu jiné cviky spirální stabilizace v závislosti na typu postavy a dalších okolnostech, proto je opět vhodné se poradit s terapeutem.

Kondiční trénink a aktivní relaxace

SM systém může také posloužit vrcholovým i nevrcholovým sportovcům. U mnohých typů sportů bývá problémem jednostranné zatěžování určitých svalových skupin na úkor jiných, které je proto potřeba kompenzovat. I k tomuto účelu se ukázala jako vhodná Smíškova metoda, stejně jako k relaxaci bolestivých zad.

Prevence

Metoda spirální stabilizace samozřejmě neslouží pouze k léčbě již vzniklých potíží, ale také k jejich prevenci. Jak už navíc bylo zmíněno, některé problémy se mohou tiše rozvíjet bez bolesti i jakýchkoli viditelných příznaků, až dokud nedosáhnou určité pokročilejší fáze, kdy už je ale obtížnější je zvládnout.

Komplikace po operaci páteře

Metoda se používá také po operacích páteře. Pomáhá zmírnit případné zdravotní komplikace a urychluje regeneraci a vrácení páteře do původního stavu.

Jak vám může spirální stabilizace pomoci?

Za zkratkou SM se skrývá stabili­zace a mobilita, tedy dva základní principy, na kterých metoda stojí. Myslí se tím především stabilizace středu těla, která napomáhá zlepšení špatné chůze i jiných pohybových neduhů. Systému SM se také nověji říká spirální stabilizace. Název pochází z toho, že při Smíškově cvicích s elastickým lanem se procvičují dlouhé svalové řetězce, které se pnou kolem trupu ve tvaru spirál. Cílem je posílit svalový korzet, protáhnout páteř vzhůru a uvolnit svaly.

Existuje několik způsobů, jak se s metodou seznámit. Nejlepší je samozřejmě osobní kontakt s terapeutem, který případně vychytá nesprávnou techniku cviků hned v zárodku, případně také může efektivně pracovat s vaším konkrétním zdravotním problémem. Certifikovaného terapeuta SM systému lze často najít už i v menších městech. Po správném osvojení cviků můžete pokračovat sami, nebo se pro lepší motivaci zapojit do skupinového cvičení.

Další možností je pak samostudium. K sehnání jsou různé knihy a DVD od samotného MUDr. Smíška, případně lze dohledat i volně dostupná online videa.

Také existuje oficiální mobilní aplikace Spiralista, k jejímuž zrodu původně přispěla pandemie covidu a omezení osobních setkání. V ní si lze zvolit problémovou oblast těla, na kterou aplikace poskytne vhodné cviky s podrobným návodem. Cvičit lze s hlasovým průvodcem dle vlastního individuálního plá­nu.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Potíže se zády a všeobecně s celou páteří se vyskytují u velkého procenta lidí. Během života se s těmito obtížemi setká každý minimálně jednou. Jednostranné přetěžování, práce ve vynucených statických polohách a malá pohybová kompenzace jsou jen některé faktory našeho životního stylu přispívající k daným obtížím. Vertebrogenní bolesti patří mezi jedny z nejčastějších příčin omezení pracovní schopnosti a fyzické aktivity jedince.

Spirální stabilizace je pro všechny, kteří se chtějí o své tělo a zdraví aktivně starat. Rehabilitační metoda je založená na procvičení svalových řetězců, jež napomohou stabilizovat držení těla a upevnit jeho střed. Své uplatnění však nalézá i u některých dechových obtíží, pro zlepšení sportovních výkonů a funguje také jako prevence.“

Kolik Smíškova metoda zabere času?

Smíškova metoda se cvičí denně. Jakmile si však konkrétní cviky už jednou osvojíte a začleníte do denní rutiny, zjistíte, že nejsou nijak časově náročné. Základní sestava, kdy má každý jednotlivý cvik 6–10 opakování, se dá zvládnout za 15 až 20 minut.

Délka fyzioterapie se pak samozřejmě liší dle konkrétních cílů a požadavků jednotlivce. Obecně lze říct, že za 3 měsíce jsou již vidět znatelné změny na držení těla. U dětí se skoliózou páteře se kontrolní rentgeny provádějí po 6 měsících. A třeba u diagnózy výhřezu ploténky může terapie zabrat i celý jeden rok.

Potřebné pomůcky pro cvičení dle SM systému

Nepostradatelným základem SM systému je elastické lano. MUDr. Smíšek ještě před svým studiem na lékařské fakultě používal obyčejný gumicuk, který mu pomohl při potížích v atletickém tréninku. Později vyvinul speciální lano s poutky na zápěstí a koncovkami pro úchyt lana k pevnému bodu. Koncovky jsou dvě – jedna silnější, druhá slabší – pro rozličnou náročnost cviků a záměr cvičícího. Jedná se tedy o výrazně odlišnou cvičební pomůcku, než jsou běžné odporové gumy na cvičení.

Jak uchytit elastické lano?

V domácích podmínkách může být někdy náročné nalézt vhodný pevný bod, za které lano uchytit. Posloužit může například zábradlí či topení, kde lano jednoduše provlékneme přes smyčku. Pokud to konstrukce stěny (a případně i pronajímatel) dovolí, využít lze i navrtané očko připevněné silnější hmoždinkou. V každém případě se ujistěte, že se smyčka nebude moci uvolnit a vystřelit po vás.

Také můžete při hezkém počasí vyrazit na zahradu či někam do parku, kde už se nejspíš nějaká šikovná větev najde.

K pokročilejšímu cvičení se požívá speciální balanční podložka na SM systém. Ta je vyrobena z odolné pěny a je podobně jako elastické lano navržena s určitými specifickými vlastnostmi. Podložka je vysoká 6 cm a používá se pro různé nákroky, cviky v kleče a samozřejmě balanční cviky. Používá se zásadně bosky.

Do třetice jsou zde ještě opěrné hole z lehkého materiálu. Používají se jen při některých cvicích k vyrovnání těla do osy, pro zlepšení pohybu horních končetin a k výuce spirálně stabilizované chů­ze.

MUDr. Zuzana Smíšková dodává k balanční podložce:

„Balanční podložky, které používáme ke cvičení, mají určitou měkkost. Ta je ideální pro klek na podložce, tak akorát měkká pro koleno. Dokonce i pacienti po operacích kolene klek na podložce tolerují.

Zároveň podložku používáme jako stupínek, na který nakračujeme při cvičeni, svojí pružností je ideální právě pro stabilitu. Jiné podložky jsou až moc měkké a pacient na nich neudrží stabilitu, což nemusí být příznivé při bolestech zad.

Také výška podložky je důležitá, naše podložka má 6 cm. Někdy je nahrazována například tenkými karimatkami, což při cvičeni mění úhel v kyčli.“

Základní cviky podle MUDr. Smíška

Jak už bylo naznačeno, žádné cviky SM systému se neobejdou bez speciálního elastického SM systém lana s poutky a koncovkami. Běžné cvičební gumy zde bohužel nelze uplatnit. Toto lano se za jednu koncovou smyčku (úplný začátečník nejspíš zvolí černou) uchytí k nějakému pevnému bodu, nejlépe ve výšce loktů.

Zde jsou pak další obecné zásady:
 

  • Poutka na ruce jednoduše navlékneme na zápěstí, zbytek poutka vždy prochází mezi palcem a ukazováčkem. Dle potřeby si nastavíme plastový kroužek tak, aby nám celé poutko bezpečně a pohodlně drželo na rukách.
  • Poutka někdy slouží také k připevnění na nohy. V takovém případě se jen navléknou na chodidla a opět zajistí černým stahovacím kroužkem.
  • Základní cviky se doporučuje vykonávat pravidelně každý den, stačit může i jen 10 minut denně, ideálem pak bývá 20–30 minut. Záleží na konkrétním jedinci, na jeho zdravotním stavu a na účelu, za jakým cvičení vykonává.
  • Jako u každého cvičení, i zde platí, že cviky nejprve vykonáváme pomalu a vědomě, abychom si osvojili správnou techniku, teprve poté můžeme zrychlit. Každý ze cviků SM systému se opakuje 10 až 15krát.
  • Elastické lano při cvičení slouží k tomu, aby vytvářelo určitý odpor, nikdy by tak nemělo být zcela prověšené. Sílu tahu nastavujeme jednoduše vzdáleností odstupu podle vlastních potřeb a preferencí.
     

S vědomím těchto zásad se lze vrhnout na cvičení. Ve videu níže si můžete prohlédnou základní cvik na stabilizaci páteře i s důrazem na možné začátečnické chyby.

Spirální stabilizace
Spirální Stabilizace

Také si můžete pustit názornou ukázku několika cviků včetně vysvětlení základních principů s doktorem Smíškem:

cvičení s doktorem Smíškem
Několik cviků s MUDr. Smíškem

Zdroje

Vytvořeno na základě komunikace s dcerou autora metody
fyzioklinika.cz/po­radna/clanky-o-zdravi/433-metoda-sm-system-funkcni-stabilizace-a-mobilizace-patere
spiralista.com/cz
spiralstabili­zation.com/pou­ziti/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.