Šestá nemoc je virové onemocnění známé také pod název třídenní horečka nebo roseola, které postihuje zejména děti do 3 let věku. Projevuje se horečkou, která trvá většinou tři dny a růžovou vyrážkou. Jedná se o onemocnění, které je velmi infekční, ale naštěstí není vážné a má lehký průběh. 96 % našich čtenářů sahá po lécích na horečku, jaké jsou další možnosti léčby?
Název šesté nemoci je odvozen od sedmi dětských nemocí, které postihují především kojence a děti předškolního věku. Setkalo se s ní přes 90 % našich čtenářů. Původcem infekce jsou DNA viry z čeledi lidských herpesvirů (HHV-6 a méně často HHV-7). Exanthema subitum patří k častým infekčním exantémovým onemocněním. Infekce se přenáší kapénkově, proto je přenos mezi dětmi snadný. Virus v organizmu po nákaze trvale přetrvává stejně jako jiné herpesviry.
„Když dítě náhle onemocní, každý rodič se o něj bojí a
přeje si brzké uzdravení. U kojenců a malých dětí (věk mezi 28. dnem a
2. rokem života) dochází k nárůstu kontaktu s infekčními původci
především virových onemocnění, což je dáno jejich objevováním světa a
již větším stykem s okolím. Vyrážka je důležitým příznakem celé
řady infekčních (ale i neinfekčních) onemocnění. Přidá-li se horečka,
je infekční původ onemocnění velmi pravděpodobný.
Roseola patří k nekomplikovaným onemocněním, kterým si projde většina dětí. Vyrážka je nesvědivá a nepůsobí dítěti žádnou bolest a zároveň je dobrým signálem, že onemocnění bude pravděpodobně do dvou dnů pryč. Je dobré se informovat o febrilních křečích a při jejich výskytu zachovat klid a přivolat odbornou pomoc.“
Mezi nejčastější příznaky, se kterým se potýkalo 94 % našich čtenářů s šestou nemocí, patří velmi vysoká horečka, která stoupne náhle a může dosahovat až 40°C. Trvá většinou tři dny a potom co odezní se objeví narůžovělá vyrážka (u 87 % našich čtenářů), která nesvědí ani není nepříjemná a zpravidla se šíří od trupu ke končetinám. Obličej naopak zůstává nezasažený. Vyrážka většinou netrvá dlouho a často odezní již po několika hodinách nebo do druhého dne. Mohou se objevit také doprovodné příznaky, které již nejsou tolik typické pro toto onemocnění, 64 % pacientů se potýká s únavou (výsledky z dotazníku mezi našimi čtenáři), mohou se vyskytovat febrilní křeče, zažívací potíže, ztráta chuti k jídlu, neklid, podrážděnost, zvracení, průjem, zvětšené uzliny nebo zánět hrtanu. V případě, že se objeví febrilní křeče, je zapotřebí ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Ačkoli ji obvykle nedoprovází vážné komplikace, je šestá nemoc zrádná pro svou vysokou infekčnost a delší inkubační dobu. Dítě je infekční už často v průběhu inkubační doby, kdy ještě nemá žádné příznaky. Inkubační doba trvá většinou 5 až 12 dní. Přenos nemoci probíhá kapénkově prostřednictvím slin vzduchem a šíří se tak velmi rychle na ostatní děti, zejména pak v dětských kolektivech. Dítě není infekční v momentě, kdy dojde k úplnému vymizení příznaků.
Šestá nemoc se jako první projeví rychlým vznikem vysoké horečky bez výraznějších katarálních příznaků a po 3 dnech se s poklesem horečky někdy vyvíjí diskrétní makulózní nebo makulopapulózní exantém lokalizovaný převážně na trupu. Exantém regreduje během několika hodin až 2 dnů. Komplikací mohou být febrilní křeče. Léčba je symptomatická.
Pokud teplota stoupne nad 38°C je vhodné snižovat teplotu vlažnými zábaly a vlažnou sprchou. Dále je důležité dodržovat pitný režim a mohou se podávat antipyretika pro snížení horečky. Po poklesu teploty se začíná vyskytovat narůžovělá vyrážka, nejdříve na trupu a potom směrem od trupu ke končetinám. Vyrážku není potřeba mazat, nesvědí a většinou odezní sama během několika hodin nebo do druhého dne.
Diagnózu stanovujeme na základě klinických příznaků, prokázáním specifických protilátek (laboratorní metody). Toto onemocnění může být zaměňováno se závažnějšími spalničkami či zarděnkami, které lze je potvrdit sérologicky. Pokud lékař nepomyslí na šestou nemoc a předepíše na léčbu horečky antibiotika, která při virovém onemocnění nemají význam, může pak být následný výsev vyrážky zaměněn s alergií na antibiotika. Šestá dětská nemoc je někdy chybně považována za alergickou reakci na penicilin, který je pro podezření na streptokokovou tonsilofaryngitidu s lymfadenitidou některým dětem podán.
Léčba tohoto onemocnění je symptomatická, příznaky obvykle vymizí samy a spočívá tedy v podávání léků ke zmírnění příznaků a horečky (paracetamol nebo ibuprofen), jako to dělá 96 % našich čtenářů. Během nástupu horečky není doporučeno dítě koupat, spíše zvolit vlažné sprchy a obklady jako prostředek ke sražení teploty. Vyrážka se ničím nemaže. Důležité je také dodržovat klidový režim a dbát na dostatečnou hydrataci.
Ujistěte se, že nepřekračujete doporučené dávky léků a frekvenci. Správným dávkováním je prevencí poškození/selhání jater nebo poškození ledvin/žaludečních problémů.
Neexistuje očkování ani ATB (kvůli virovému původu), jediná možnost prevence je posílení imunitního systému – dostatek ovoce, zeleniny, pravidelná pohybová aktivita, osvojení správné hygieny rukou, případně doplňky stravy pro děti. Polovina našich čtenářů to zvládá levou zadní. Po prodělání nemoci vzniká doživotní imunita a nelze se jí tedy nakazit znovu, protože virus zůstává v těle stejně jako jiné herpetické viry.
Rizikovou skupinou pro toto onemocnění jsou zejména těhotné ženy, jelikož nemoc může ovlivnit zdraví plodu nebo může dokonce vyvolat potrat. V případě, že se onemocněním nakazí těhotná žena, je tedy namístě, aby se ihned svěřila do rukou ošetřujícího lékaře.
Dalším rizikem jsou febrilní svalové křeče. Febrilní křeče se vyskytují hlavně u malých dětí. Objeví se během infekčního onemocnění, během něhož dojde k prudkému zvýšení tělesné teploty, ztuhnutí a napětí svalů (prohnutí do luku), oči mohou být otočené „v sloup“, fáze napětí, záškubů, může být i porucha vědomí. Obecná opatření – snížení teploty chladivými zábaly, dostatek tekutin, antipyretika (paracetamol, ibuprofen), při křečích zabráníme poranění dítěte a po jejich ukončení dítě sledujeme v poloze na boku (prevence aspirace). Je zapotřebí zachovat klid a křečím nebránit. Při prvních záchvatech volat okamžitě lékařskou pomoc a poté nahlásit ošetřujícímu pediatrovi. Na doporučení se mohou podávat antipyretika nebo diazepam, pokud křeče trvají déle než 2–3 minuty.
Zeptali jsme se čtenářů tohoto článku na otázky týkající se jejich zkušenosti se šestou nemocí. Mezi nejčastější příznaky popisují vysoké horečky (94 %), vyrážku (87 %), únavu (64 %) a zažívací potíže (28 %). Obvyklý průběh šesté nemoci je náhlá vysoká horečka a následně světlá vyrážka na trupu, která se může šířit na krk, obličej a končetiny. Pro zmírnění příznaků tohoto onemocnění čtenáři nejčastěji volí léky na snížení horečky (96 %), zvýšený příjem tekutin (84 %), dostatečný odpočinek (68 %) a obklady (33 %).
Téměř polovina čtenářů nebo jejich děti neužívají doplňky stravy na podporu imunity. I když neexistuje specifický doplněk stravy, který by zabránil šesté nemoci, některé mohou podpořit imunitní systém dítěte a snížit riziko těžšího průběhu. Mezi doporučené doplňky stravy se řadí vitamín D, vitamín C, probiotika a beta-glukany.
Šestá nemoc se vyskytuje především u dětí a po prodělání nemoci se vytvoří doživotní imunita. Vzácně se však může objevit toto onemocnění i u dospělých, a to u těch, kteří onemocnění v dětství neprodělali a zároveň mají oslabenou imunitu. Příznaky jsou podobné jako u dětí a léčba může trvat i déle než týden. Často se navíc objevuje značná únava, bolest v krku a zduřelé uzliny a příznaky tak připomínají spíše chřipku. Šestá nemoc je nezávažné onemocnění s mírným průběhem, to však neplatí pro těhotné ženy. Vysoká horečka může ohrozit plod, tudíž je nutné bezodkladně navštívit lékaře.
Onemocnění začíná náhlým vzestupem teploty, která může dosahovat až 40°C. Po odeznění horečky se začne objevovat vyrážka.
Typický je drobně skvrnitý růžový exantém, který se objevuje po třech dnech trvání horečky. Objevuje se zejména na trupu směrem ke končetinám. Obličej naopak nebývá zasažen.
Dítě se šestou nemocí je infekční od inkubační doby do odeznění příznaků a vymizení vyrážky.
Číslování nemocí pochází z doby, kdy se ještě neznala jejich příčina. Jedná se především o dětské nemoci, které postihují zejména kojence a děti předškolního věku, ale mohou se jimi nakazit i dospělí. U spalniček, příušnic, zarděnek, páté a šesté nemoci většinou vzniká doživotní imunita. Není tomu tak však u spály a sedmé nemoci, při které se vytvoří imunita pouze na daný kmen, který onemocnění vyvolal a v případě kontaktu s jiným patogenem, může dojít k onemocnění znovu. Mezi sedm dětských nemocí patří:
Spalničky se projevují jako nachlazení (rýma, kašel, horečka, zánět spojivek), po pár dnech se objeví v obličeji a dále níže na těle červená vyrážka. Běžně spalničky ustupují do 2 týdnů.
Spála je vysoce nakažlivé infekční onemocnění, jehož původcem je bakterie Streptococcus pyogenes. Spála se obvykle projevuje bolestí v krku, kožní vyrážkou a horečkou. Spála postihuje především děti ve věku od čtyř do deseti let, může se však vyskytnout v jakémkoli věku. Člověk může onemocnět spálou i vícekrát za život. Spála se léčí antibiotiky, obvykle penicilinem. Jazyk má zpočátku bělavý povlak, od třetího až čtvrtého dne nemoci je silně zarudlý s malými tečkami (tzv. malinový jazyk).
Zarděnky
jsou vysoce nakažlivým onemocněním, jehož původcem je virus. Šíří se
vzdušnou cestou (prostřednictvím respiračních kapének) při mluvení,
kašlání a kýchání nemocného jedince, dále kontaktem se znečistěnými
předměty, a také během těhotenství z matky na dítě.
Projevují se drobně skvrnitou, růžovou, nesplývající vyrážkou
(exantémem), která začíná na obličeji a šíří se na trup, vyrážka na
končetinách je méně nápadná. Teplota je jen mírně zvýšená. Vznik
exantému doprovází zvětšení lymfatických uzlin zejména na šíji a
za ušima.
Pseudospála již dnes není označována za samostatné onemocnění, jelikož viry, které ji způsobují, jsou stejné jako v případě sedmé nemoci.
Pátá nemoc je infekční onemocnění způsobené parvovirem B19. Vyrážku nedoprovázejí žádné zvláštní obtíže, nejdříve je postižen obličej. Tváře intenzivně zčervenají a lehce otečou, přičemž oblast od brady až po nos (tvořící trojúhelník kolem úst) je vynechán. Vyrážka tak na obličeji vytváří tvar motýla. Nemoc zpravidla ustoupí i bez léčby a její průběh je bez komplikací. Zhruba po 8 dnech vyrážka na kůži sama od sebe zmizí.
Syndrom ruka, noha, ústa je velmi rozšířené, silně nakažlivé, ale v drtivé většině případů neškodné infekční onemocnění, které je vyvoláno viry Coxsackie. Nejčastěji se vyskytuje v letních a podzimních měsících, a to zejména u dětí ve věku do 10 let. Infekce se u dítěte může vyskytnout i opakovaně. Na začátku lze většinou pozorovat červenou vyrážku na rukou a na nohou, která později přechází v bílošedé puchýřky. Zároveň se tvoří puchýřky a bolestivé vřídky i v ústech. Často se v téže době objeví i horečka. Dítě může být dočasně malátné a zchvácené. U starších dětí se příznaky většinou rozvinou jen velmi slabě. Puchýřky zpravidla zmizí po 8–12 dnech, aniž by se tvořily strupy.
Šestá nemoc známá také pod název třídenní horečka nebo růžovka je časté virové onemocnění, které se šíří zejména mezi dětmi do 3 let věku. Po prodělání nemoci totiž vzniká celoživotní imunita. Většinou ji doprovází mírný průběh, který nevyžaduje přítomnost pediatra. Lze očekávat především vysokou horečku a narůžovělou vyrážku. Lékaře je vhodné vyhledat v případě, kdy dojde k febrilním křečím, které jsou způsobené rychlým vzestupem tělesné teploty. Dítě bývá infekční ještě než se objeví první příznaky do doby než příznaky úplně vymizí, poté se může vrátit do dětského kolektivu. Onemocnění většinou nezanechává žádné následky a děti se s ním snadno vyrovnají.
Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy (své, či u svých dětí) se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/09.pdf
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/06/03.pdf
https://www.nzip.cz/kategorie/82-bakterialni-a-virove-infekce-u-deti
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15785-roseola-infantumsixth-disease
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/roseola/symptoms-causes/syc-20377283
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448190/
https://www.nhs.uk/conditions/roseola/
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2001/04/05.pdf
Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.