Myčka nádobí už je neodmyslitelnou součástí mnoha moderních domácností, přesto jsou chvíle, kdy potřebujeme umýt nádobí ihned a nečekat, až zaplníme myčku. Pak je tu nádobí, které do myčky nepatří a není zbytí, nebo zkrátka jen na myčku není prostor či využití a nádobí myjeme klasicky ručně ve dřezu. Děláte to ale správně?
Myčka nádobí už je neodmyslitelnou součástí mnoha moderních domácností, přesto jsou chvíle, kdy potřebujeme umýt nádobí ihned a nečekat, až zaplníme myčku. Pak je tu nádobí, které do myčky nepatří a není zbytí, nebo zkrátka jen na myčku není prostor či využití a nádobí myjeme klasicky ručně ve dřezu. Děláte to ale správně?
Mytí nádobí patří k denní rutině a umýt špinavé nádobí dokáže každý. Někdo myje nádobí průběžně po každém použití, jiní čekají, až se jim ve dřezu nakupí větší množství a pak ho umyjí naráz. V takovém případě je dobré ho vždy nechat alespoň odmočit, abyste pak nemuseli pracně drhnout zaschlé zbytky jídla či připáleniny na dně hrnce.
A co teprve mýt nádobí tak, aby bylo čisté, lesklé a přitom jste neplýtvali vodou, saponáty ani energiemi a časem? Co je tedy lepší? Mýt nádobí pod tekoucí vodou, nebo v napuštěném dřezu?
Podle výzkumů odborníků nelze říci, jaký typ mytí nádobí preferují lidé více, každému vyhovuje něco jiného a asi tušíte, že čím déle myjete nádobí pod tekoucí vodou, tím méně ekonomické to je.
Spotřeba vody při mytí pod tekoucí vodou činí průměrně cca 20 - 70 litrů, dle délky mytí.
Pokud patříte k zastáncům mytí v napuštěném dřezu, ideální je, pokud máte dřezy dva. Jeden na mytí, druhý k oplachování. Nemáte-li dva dřezy, pomůže lavor (škopek). Jeden dřez napusťte teplou vodou a poté přidejte saponát. Do druhého dřezu/lavoru na oplachování postačí studená voda případně vlažná. Dřezy nemusí být plné až po okraj, stačí do poloviny.
Začněte křehkým nádobím jako je sklo, porcelán, talíře… potom plastové či dřevěné nádobí, příbory a na konec si nechte hrnce a pánve. Zkrátka od toho nejkřehčího a nejméně zašpiněného po to nejrobustnější a nejšpinavější. Jakmile je voda špinavá, plná plovoucích zbytků či hodně mastná, vyměňte ji. Skvělým ukazatelem může být zmizelá pěna, vzniklá při mytí.
Spotřeba vody při mytí v napuštěném dřezu činí průměrně cca 15 - 40 litrů, dle počtu vyměněné vody.
Ještě než se vrhnete na samotný proces mytí, veškeré zbytky jídla shrňte do koše. Ne do záchoda! Případně do bio odpadu (na kompost atd.). Při umývání v napuštěném dřezu buďte v odstraňování zbytků co nejdůkladnější, jinak vše, co zůstane na talíři, vykoupete ve vodě a o to dřív ji zaneřádíte.
Když nádobí na chvíli ponoříte do vody bez saponátu, případně napustíte vodou, umývání pak půjde snáz a rychleji. Pozor však na nože a dřevěné náčiní. To by se máčením ve vodě mohlo znehodnotit a ostří ztupit.
Rozhodně vybírejte ty kvalitnější, které vydrží déle, takže ve finále ušetříte. Kvalitní mycí prostředky jsou koncentrovanější, tudíž stačí menší množství. Stejně jako např. u pracích prášků, i saponáty se liší svou účinností a specifikací. Některé jsou účinnější v boji proti připáleninám, jiné vás okouzlí svou vůní, další jsou zase šetrné k pokožce. Některé mají dokonce i funkce navíc, jako třeba péči o odtokové trubky.
Taková čistá a kvalitní houbička, to je základ. Neboli čistá houbička nade vše. Houbička je jedním z nejšpinavějších předmětů v naší domácnosti a díky své pórovitosti je ideálním hnízdištěm bakterií. Proto byste ji měli měnit nejdéle jednou za dva týdny. Samozřejmě záleží jak často a na co houbičku používáte… pokud je houbička “jetá”, vyměňte ji dříve.
Oblíbené jsou houbičky i hadříky od značky Vileda, která nabízí i jiné úklidové pomůcky pro vaši domácnost.
Stejně jako houbička, je s mytím nádobí neodmyslitelně spjat i hadr na nádobí, který je nepostradatelným doplňkem každé kuchyně a každodenním pomocníkem. Pomáhá udržet povrchy dokonale čisté a suché. Aby vaše kuchyň byla vždy perfektně uklizená, bez mastnot a nepořádku, vybavte se potřebnými čisticími prostředky.
V nejteplejší, jak jen snesete. Protože teplá voda prostě myje lépe a snáz si poradí s mastnotou.
Připálený hrnec, kastrol, pánev či zapékací mísa? Napusťte trochu teplé vody, přidejte mycí prostředek a nechte odmočit. Pokud ani to nepomůže, nechte připáleniny v daném nádobí lehce povařit i se saponátem na mírném plameni, případně využijte zbytkové teplo (sklokeramické) plotny a ještě přidejte kávovou lžičku soli nebo octa.
Uživatelé si nejvíc oblíbili řady Ecogenic. Nejlépe hodnoceným produktem je Ecogenic Baby Přípravek na mytí dětských lahví a nádobí BIO 500 ml.
Kategorii Ruční mytí jsme pro vás seřadili podle hodnocení uživatelů od nejlépe hodnocených. V kategorii Ruční mytí najdete zboží poskládané od nejkvalitnějších kousků. Ty nejprodávanějších kousky v kategorii Ruční mytí najdete mezi prvními.