Rakovina kůže je jedním z nejčastějších typů rakoviny, přičemž se vyskytuje v různých formách – některé mají podobu skvrn, vřídků a uzlíků, jindy jde o změny mateřských znamének. Hlavní příčinou bývá nadměrné vystavování kůže UV záření, ať už ze slunce nebo ze solárií. Pokud není rakovina včas odhalena a léčena, může mít i fatální následky.
Příznaky se liší podle konkrétních typů rakoviny, na které se podrobněji podíváme za chvíli. Obecně však platí, že bychom měli být pozorní k jakýmkoli změnám na kůži, zejména na místech, která jsou pravidelně vystavena slunci.
Dáváme si pozor zejména na:
Pokud si všimnete jakýchkoli změn, je důležité navštívit lékaře co nejdříve. Včasná diagnóza a léčba jsou klíčové pro úspěšné zvládnutí rakoviny kůže.
Rakovina kůže se dělí na několik typů, přičemž každý z nich má odlišné charakteristiky, příčiny a způsoby léčby:
Bazocelulární karcinom je nejčastější typ rakoviny kůže. Vyvíjí se z tzv. bazálních buněk v nejhlubší vrstvě pokožky. Bazaliom roste pomalu a zřídka metastazuje, což znamená, že jen výjimečně se šíří do jiných částí těla.
Bazaliom se nejčastěji objevuje na místech, která jsou pravidelně vystavena slunci (obličej, krk a ruce). Typickými příznaky bazaliomu jsou růžové nebo červené skvrny, které mohou být jemně zvýšené a lesklé. Časem mohou ulcerovat (vředovatět) a tvořit otevřené rány.
Spinocelulární karcinom je druhý nejběžnější typ rakoviny kůže. Nádor se vyvíjí z dlaždicovitých buněk, které tvoří povrch pokožky. Spinaliom roste rychleji než bazaliom a má větší tendenci k metastazování.
Typickými projevy jsou červené, šupinaté nebo tvrdé uzlíky, které mohou krvácet nebo se nehojí. Rizikovými faktory pro vznik spinaliomu jsou dlouhodobé vystavování UV záření, kouření a infekce lidským papilomavirem (HPV).
Nejnebezpečnější typ rakoviny kůže. Vyvíjí se z melanocytů, což jsou buňky produkující pigment melanin. Melanom může rychle metastazovat do jiných částí těla, včetně lymfatických uzlin, plic a mozku.
Tento typ rakoviny kůže je často diagnostikován na základě změn v mateřských znaménkách. Typickými příznaky jsou asymetrická znaménka s nepravidelnými okraji, různobarevné skvrny a průměr větší než 6 mm.
Existují i vzácnější typy rakoviny kůže, jako je Kaposiho sarkom, karcinom z Merkelových buněk a dermatofibrosarcoma protuberans. Ty mohou být velmi závažné, zejména u jedinců s oslabeným imunitním systémem, například ve spojitosti s transplantací orgánů nebo AIDS.
Výskyt případů melanomu (i jiných typů rakoviny kůže) neustále
roste po celém světě.
Podle dermatoložky MUDr. Elizabeth Pavlíčkové, PhD za
tímto růstem stojí kombinace různých faktorů:
Se znaménky se pojí nejrizikovější typ rakoviny kůže – melanom. Proto by se i laici měli naučit svá znaménka pravidelně kontrolovat a všímat si změn. Používá se k tomu pomůcka ABCDE:
A = Asymmetry – Je asymetrické, nepravidelné?
B = Border – Má neostré okraje?
C = Colour – Má více barev? Mění barvu v čase?
D = Diameter – Je v průměru větší než 6 mm?
E = Evolution – Zvětšuje se v čase?
Toto samovyšetření bychom měli provádět jednou měsíčně, abychom byli schopni případné změny zaznamenat. Pokud jste na jakoukoli otázku odpověděli pozitivně, neváhejte a navštivte dermatologa.
"Rakovina kůže patří mezi nejčastější typ maligního onemocnění, které vzniká nekontrolovaným růstem kožních buněk v důsledku mutací způsobených zejména UV zářením. Melanom je nejagresivnější forma, vzniká z melanocytů a má vysoký metastatický potenciál.
Proti tomuto onemocnění je obzvlášť důležitá prevence, jedná se o ochranu před UV zářením (použití SPF 50+, nošení ochranného oděvu), pravidelné samovyšetření kůže a dermatologické kontroly a včasná diagnostika pigmentových změn. Díky zlepšující se diagnostice a inovativním terapiím se prognóza časně zachycených případů výrazně zlepšuje. Proto je na místě nechat si vyšetřit znaménka dermatologem."
Dermatolog nejdříve provede klinické vyšetření, při kterém si všímá charakteru, zbarvení, velikosti a umístění kožních změn. K diagnostice rakoviny kůže často používá dermatoskop, což je speciální lupa umožňující podrobně vyšetřit hlubší vrstvy znaménka nebo léze.
Pokud má dermatolog podezření na rakovinu kůže, může provést biopsii – odebere vzorek kůže, který je následně histologicky vyšetřen v laboratoři. To umožňuje určit, zda jsou přítomny rakovinné buňky, a případně o jaký typ rakoviny kůže se jedná.
Pokud existuje podezření, že se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin nebo jiných částí těla, používají se také zobrazovací techniky (ultrazvuk, CT, MRI).
Z rozsáhlého průzkumu Pilulka.cz a výzkumné agentury Behavio vyplynulo, že jen 4 % českých mužů a 5 % českých žen si nechává pravidelně vyšetřit znaménka. Jakékoli kontroly pak u obou pohlaví ignoruje přes 30 % Čechů.
Léčba rakoviny kůže je velmi individuální. Základním postupem je však často chirurgické odstranění nádoru i s dostatečným ochranným přesahem do zdravé tkáně. Tento postup je nejúčinnější u bazaliomů a spinaliomů, které jsou lokalizované a ještě se nerozšířily do dalších částí těla.
Pokud nádor nelze z nějakého důvodu chirurgicky odstranit nebo je již
pokročilý, lze sáhnout k nějaké jiné metodě:
Nejvýznamnějším preventivním opatřením je samozřejmě ochrana před nadměrným vystavováním ultrafialovému (UV) zářením.
Při pobytu na slunci je proto důležitá aplikace opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem (SPF), nejlépe 50+. Měly by být aplikovány rovnoměrně na všechny odkryté části těla (nezapomeňte na uši a krk) a pravidelně obnovovány, zejména po koupání, pocení nebo otírání ručníkem.
Více o zdravějším přístupu k slunění si můžete přečíst v článku o obecných zásadách opalování, případně i o specifikách opalování v těhotenství.
Pokud můžeme, vyhýbáme se přímému slunečnímu světlu v době mezi 10. a 16. hodinou, kdy je slunce nejintenzivnější. Rovněž používejte ochranné oděvy, jako jsou klobouky, sluneční brýle a dlouhé rukávy, abyste minimalizovali expozici kůže slunečnímu záření.
Vyhýbání se soláriím je dalším vhodným krokem v prevenci rakoviny kůže. Světová zdravotnická organizace (WHO) klasifikuje solária jako karcinogeny skupiny 1, což znamená, že existuje dostatek důkazů o jejich karcinogenním účinku na člověka.
Dalším důležitým aspektem v prevenci je pravidelné samovyšetření kůže jednou měsíčně pomocí zrcadla, se zaměřením na změny v mateřských znaménkách. Dermatologické preventivní vyšetření by mělo probíhat alespoň jednou ročně, u rizikových osob (světlý fototyp, rodinná anamnéza) i častěji. Včasná diagnostika výrazně zlepšuje prognózu v léčbě.
„Rakovina kůže postihuje převážně starší lidi."
Riziko vzniku rakoviny kůže se zvyšuje s věkem, ale prakticky nikdo
není imunní. Rakovina kůže může postihnout i děti a mladé dospělé.
Takový melanom
je obzvláště častý mezi mladými lidmi ve věku 25–29 let.
„Pokud nemám spáleniny od slunce, nemohu dostat rakovinu kůže."
Spáleniny
od slunce skutečně zvyšují riziko rakoviny kůže, avšak není to
jediný určující faktor. Jakékoli pravidelné a dlouhodobé vystavování UV
záření může poškozovat kůži a zvyšovat riziko.
„Solária jsou bezpečnější než přímé slunce."
Solária vyzařují UV záření, které je stejně škodlivé, ne-li
škodlivější, než přímé sluneční světlo. Používání solárií
výrazně zvyšuje riziko vzniku melanomu
i dalších typů rakoviny kůže.
„Jen lidé se světlou pletí dostávají rakovinu kůže."
Lidé se světlou pletí mají pochopitelně vyšší riziko vzniku rakoviny
kůže, avšak postiženi mohou být lidé všech ras a etnických skupin. Osoby
s tmavou pletí bývají mnohdy diagnostikovány až v pokročilejších
stadiích rakoviny, protože nejsou považovány za rizikové a mnohdy
podceňují preventivní opatření.
„Rakovina kůže je vždy viditelná a snadno rozpoznatelná."
Některé nádory mohou být naopak velmi malé, nenápadné nebo mohou
vypadat jako neškodné změny kůže. Pravidelné samovyšetření a
profesionální dermatologická vyšetření jsou proto klíčové pro včasnou
detekci.
„Rakovina kůže není vážná a je snadno léčitelná."
I když některé typy rakoviny kůže mívají při včasném odhalení dobrou prognózu, neléčená rakovina kůže může metastazovat do jiných částí těla a stát se životu nebezpečnou. Obzvláště melanom je velmi nebezpečný a život ohrožující.
Rakovina kůže je závažné onemocnění, které může mít fatální následky, pokud není včas diagnostikováno a léčeno. Prevence a včasné odhalení jsou klíčové pro úspěšnou léčbu. Pravidelné samovyšetření, ochrana před UV zářením a odborné dermatologické vyšetření mohou významně snížit riziko vzniku rakoviny kůže a zlepšit prognózu pacientů. Doufáme, že tento článek poskytl užitečné informace a povzbudil vás k aktivní péči o zdraví vaší kůže.
Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/skin-cancer/symptoms-causes/syc-20377605
https://www.aad.org/public/diseases/skin-cancer/types/common
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15818-skin-cancer
https://www.cancer.gov/types/skin
https://www.webmd.com/melanoma-skin-cancer/skin-cancer
https://www.healthline.com/health/skin-cancer
https://medlineplus.gov/skincancer.html
https://www.cancer.gov/types/skin/patient/skin-treatment-pdq
https://www.nzip.cz/clanek/1919-rakovina-kuze-co-to-je-priciny-rizikove-faktory
https://www.mou.cz/nadory-kuze/t1267
Psaní jako takovému se s přestávkami věnuji již od dětství, kdy vznikaly mé první pokusy o povídky, přičemž tvůrčí psaní patří mezi mé volnočasové aktivity dodnes. Kromě toho občas edituji českou Wikipedii a odreagování v dnešním rychlém a stresujícím světě pak nacházím především v četbě, přírodě a tvorbě asembláží. Psaním článků se zabývám už několik let, přitom právě duševní i fyzické zdraví, a s ním také úzce související lifestyle, patří mezi mé hlavní oblasti profesního zájmu. Další takovou lehce nevšední oblastí je pak i podivuhodný svět světelných technologií, jež koneckonců nemají od přímého vlivu na naše zdraví příliš daleko.