Progesteron je jedním z nejznámějších ženských hormonů, málokdo však ví, že se nachází i u mužů. Hraje roli jak v reprodukci a při těhotenství, tak v ovlivnění nervového systému, psychiky a mnoha dalších aspektů. Jak se projevuje nadbytek progesteronu a jak doplnit jeho nízkou hladinu?
Progesteron je steroidní hormon produkovaný kůrou nadledvin, vaječníky a varlaty. V ženském těle značně ovlivňuje proces reprodukce a těhotenství, jeho účinky jsou ale vidět neustále: na náladě, kognitivních funkcích (jak rychle vám to přemýšlí a co si pamatujete) a libidu. Zastává také spoustu skrytých funkcí, které zajišťují plynulý chod mnoha procesů v těle. Progesteron podporuje normální vývoj neuronů v mozku, pomáhá chránit nervové buňky, snižuje riziko vzniku záchvatů a riziko deprese a úzkosti. Jeho zázračná funkce dokonce sahá tak daleko, že dokáže předcházet poškození mozku a může pomáhat ke znovuobnovení nervových vláken.
Progesteron a estrogen toho mají mnoho společného, ale ještě více odlišného. Pro správné fungování je třeba, aby tyto hormony byly v rovnováze. Estrogen dosahuje nejvyšších hodnot těsně před ovulací, ovlivňuje metabolismus, spalování tuků a růst svalů, zatímco progesteron je na vrcholu v luteální fázi (fázi předcházející menstruaci) a většinou s sebou přináší nechvalně známé symptomy.
Progesteron stimuluje růst a prokrvení sliznice, která se připravuje na uhnízdění vajíčka. Dále stimuluje mléčné žlázy a zvyšuje bazální teplotu až o 0,5°C (to je důležité vědět pokud používáte symptotermální metodu a používáte ovulační teploměry).
Progesteron má neuroprotektivní vlastnosti (chrání neurony), podporuje kognitivní funkce (myšlení, paměť, koncentrace…) a ve správných hladinách pomáhá k udržení psychické pohody.
Progesteron pomáhá snižovat krevní tlak, přispívá k normální srážlivosti krve a stimuluje tvorbu nových cév. Pomáhá snižovat „zlý“ LDL cholesterol, zvyšovat „hodný“ HDL cholesterol a tím přispívá ke zdravým hodnotám celkového cholesterolu.
Jelikož má progesteron antioxidační vlastnosti, zlepšuje průběh autoimunitních onemocnění. Proto některé ženy v těhotenství (kdy je hladina progesteronu vysoká) pozorují zlepšení svého stavu, co se týče kožních potíží, astmatu, potravinových intolerancí apod.
Progesteron stimuluje tvorbu kostních buněk, což je důležité hlavně pro ženy s rizikem osteoporózy a v období přechodu.
Díky progesteronu je práh bolesti snížený až o 25 %. To znamená, že v luteální fázi a v těhotenství toho ženy vydrží více.
Progesteron, jehož hladina je nejvyšší v luteální fázi menstruačního cyklu, je spojován s PMS, u žen s psychickými onemocněními (deprese, hraniční porucha osobnosti) se zhoršením stavu. Zajímavé ale je, že v těhotenství, kdy je hladina progesteronu vysoká, nebývá zvykem abnormální rozvoj depresí a úzkostí.
Hladinu progesteronu lze zjistit z krve nebo ze slin při laboratorním vyšetření. Pokud máte následující příznaky, může se jednat o nízké nebo naopak vysoké hladiny progesteronu.
Progesteron se produkuje při ovulaci, jeho hladina je proto nejvyšší v poslední fázi menstruačního cyklu – v období luteálním. Přináší s sebou pár nepříjemných věcí:
Nelze ale zapomenout na pozitivní účinky progesteronu, jako je vyšší bazální metabolismus (tělo spotřebovává více energie díky vyšší tělesné teplotě, což se hodí při snaze snížit hmotnost) a zvýšený práh bolesti.
V poslední době se často diskutuje nad tzv. anovulačními cykly. Ačkoliv žena pravidelně menstruuje, nemusí to znamenat, že také pravidelně ovuluje. Některé cykly jsou anovulační (bez ovulace) a to má dopad nejen na početí potomka, ale i na produkci progesteronu, která je přímo vázána na ovulaci. Zvýšené riziko anovulačních cyklů může souviset mimo jiné s obezitou.
Hladina progesteronu při užívání hormonální antikoncepce je stabilní, takže nedochází k běžným procesům menstruačního cyklu. Vzhledem k tomu, že úkolem antikoncepce je zabránit ovulaci a početí (tudíž je progesteron v nižších hladinách), některé ženy mohou při jejím užívání pozorovat problémy spojované s nedostatkem progesteronu.
Progesteron bývá nazýván hormonem těhotenství, jaká je ale jeho konkrétní úloha? Připravuje děložní sliznici na uhnízdění plodu, stimuluje růst krevních cév, které zásobují děložní sliznici a ta poté dodává to, co je potřeba pro vývoj plodu. Progesteron také posiluje svaly pánevního dna a má na svědomí růst prsní tkáně. Když je progesteronu málo, může to ovlivnit všechny vyjmenované procesy a mnoho dalšího.
Ženy, které pravidelně cvičí, mohou pociťovat rozdíly ve svých výkonech a motivaci v průběhu menstruačního cyklu právě kvůli fluktuaci hormonů. Progesteron zadržuje vodu v buňkách, takže je pak k dispozici méně vody pro svalovou kontrakci. To může způsobit horší silové výkony. Také je obtížné využívat glykogen ze svalů jako energii, proto je potřeba doplnit glukózu alespoň do krve pomocí sacharidů před tréninkem (ovoce, pečivo, ovesná kaše, rýžové chlebíčky…). Při náročných trénincích v luteální fázi tělo spotřebovává spíše tuky než sacharidy, proto se tréninky o velké intenzitě zdají náročnější a mohou vám trvat déle než v jiných fázích cyklu. Kvůli vyššímu bazálnímu metabolismu byste měly sníst o trochu více než v jiných fázích cyklu, abyste měly dost energie na trénink a regeneraci. Protože lidské tělo funguje skvěle, většinou budete mít i vyšší apetit, takže s konzumací těch několika kalorií navíc nebudete mít problém.
Nedostatek progesteronu se projevuje nepravidelnými menstruačními cykly, zhoršeným spánkem, potažmo přibíráním na váze.
Ano, ačkoliv je progesteron většinou považovaný za ženský hormon, u mužů je produkován varlaty a kůrou nadledvin.
V pubertě je hladina progesteronu nižší než v dospělosti (v produktivním věku). Nejvyšší hladiny jsou během těhotenství, nejnižší po menopauze.
Progesteron je hormon důležitý hlavně pro ženské zdraví, ale ovlivňuje i spoustu jiných procesů kromě těhotenství. Pomáhá kardiovaskulárnímu zdraví, lepším kognitivním funkcím a zdraví kostí. Nízká hladina progesteronu způsobuje poruchy nálad, špatný spánek, dokonce i neplodnost. Nadbytek progesteronu nebývá tak častý, příznaky jsou špatná nálada, pocit nafouknutí a citlivá ňadra. Hladiny progesteronu v normě pomáhá udržovat zdravý životní styl, strava bohatá na vlákninu a co nejméně zpracované potraviny, pravidelný pohyb a práce se stresem.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33107110/
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/anovulation
https://drbrighten.com/boost-low-progesterone/
https://www.verywellhealth.com/high-progesterone-symptoms-5185751
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091302220300479#s0065
Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.