Trápí vás časté zažívací obtíže nebo si děláte starosti o celkové zdraví vašeho zažívacího traktu? Probiotika– přátelské bakterie mohou být řešením! Nejenom že pomáhají udržovat rovnováhu ve střevech, ale podle vědců mohou mít pozitivní vliv i na vaše játra a celkovou imunitu. Jak mohou probiotika pomoci předcházet některým zdravotním obtížím a jak je to s užíváním probiotik v těhotenství a při kojení? Čtěte dál a získané informace můžete hned využít v praxi!
Probiotika jsou živé mikroorganismy (nejčastěji bakterie mléčného kvašení), které ve správném množství příznivě ovlivňují naše zdraví. Laicky řečeno – jsou to ty „hodné bakterie“, které podporují zdravou střevní mikroflóru. Probiotika se přirozeně vyskytují v některých potravinách: třeba v jogurtech, kefíru, kysaném zelí, nakládané zelenině nebo v nápoji kombucha. Pokud nejste fanoušci těchto fermentovaných dobrot, nezoufejte. Dnes je na trhu i spousta doplňků stravy s probiotiky (kapsle, prášky, kapky), díky kterým můžete prospěšné bakterie jednoduše doplnit. Tato probiotika se dále liší dle jejich použití u dospělých, případně u dětí.
Krátké shrnutí:
Jedny z nejběžnějších probiotických bakterií, často obsažené v jogurtu, některých sýrech a ve fermentovaných potravinách. Pomáhají při trávení laktózy a produkci kyseliny mléčné.
Tato skupina bakterií je jedním z prvních typů, které kolonizují naše střeva krátce po narození. Podporují zdravou střevní mikroflóru a pomáhají při trávení některých složitějších cukrů. Najdete je v kvašených mléčných výrobcích a fermentovaných potravinách.
Tyto probiotické kvasinkové kultury jsou méně časté než výše uvedené typy, ale jsou účinné při léčbě některých střevních onemocnění. Nejčastěji se vyskytují v doplňcích stravy, méně pak v běžném jídelníčku.
Probiotika jsou živé organismy podporující zdravou střevní mikroflóru. Prebiotika jsou nestravitelná vláknina, která slouží jako potrava pro probiotika. Skvělými zdroji je ovoce, zelenina a luštěniny. Probiotika bez prebiotik nedokážou plně fungovat, proto se zaměřte nejen na příjem probiotik, ale i prebiotik. Některá léčiva obsahují pouze prebiotika (např. Hylak Forte) a přesto mají široké spektrum použití od potíží typu meteorismus, průjem, obstipace, dyspepsie, střevní záněty až po potíže vyvolané užíváním antibiotik
Proč se zabývat střevní mikroflórou, když vás na první pohled trápí např. únava nebo jiný problém? Lidské tělo je to totiž složitý systém, kde jevšechno propojené. Střevům se někdy přezdívá “druhý mozek” těla a střevní zdraví zásadně ovlivňuje ostatní procesy v těle (zánět, náladu, stres, přibývání na váze a další). Zdravá střeva rovněž pomáhají správnému fungování jater – filtrují toxiny, podporují metabolismus a imunitu. Probiotika v tom hrají klíčovou roli, protože udržují střeva zdravá a v rovnováze. Jak konkrétně mohou probiotika pomáhat?
Vaše tělo má spoustu práce se zažívacími a metabolickými procesy (jinými slovy tělo musí řešit vše, co je do něj podáno zejména potravou: musí odbourávat škodliviny, trávit tuky, ukládat energii… Pokud je ale tělo přetěžováno (nezdravým jídlem, alkoholem, léky), mohou se objevit problémy jako je ztučnění jater, obezita, nemoci, dokonce i psychické obtíže typu úzkosti a deprese. A tady nastupují probiotika. Výzkumy naznačují, že užívání probiotik může mít příznivý vliv na funkci jater – zejména při nealkoholovém ztučnění jater (NAFLD). Vědecká meta-analýza několika studií s více než 5 tisíci pacienty ukázala, že podávání probiotik vedlo ke snížení hladin jaterních enzymů (ALT, AST, GGT) u lidí s tukovou chorobou jater. Mezi dobře prokázané přínosy patří dále zmírnění příznaků laktózové intolerance, zkrácení průjmu způsobeného rotaviry a dokonce i léčba alergií. Navíc některé systematické recenze naznačují, že probiotika mohou pomáhat snižovat riziko deprese. Objevují se i důkazy o jejich účinnosti při zvládání úzkostí.
Jednoduše řečeno, užívání probiotik sebou nese zajímavé benefity. Probiotika tak mohou být užitečná jako doplněk (nikoli náhrada) při léčbě různých zdravotních problémů
Probiotika nejsou všemocná kouzelná pilulka. Rozhodně nenahrazují zdravou stravu ani léky předepsané lékařem. Mohou však být užitečnou součástí prevence a péče o celkové zdraví organismu v rámci zdravého životního stylu.
Kromě podpory jater ocení probiotika i ti, kdo chtějí předcházet běžným zdravotním trablům. Pokud užíváte antibiotika, možná víte, že mohou způsobit nepříjemný průjem. Probiotika dokáží obnovit ve střevech rovnováhu a výrazně snížit riziko průjmů při léčbě antibiotiky – některé studie uvádějí snížení rizika až o 60 %.
Lékaři proto často doporučují užívat s antibiotiky i probiotika, aby se předešlo kolitidě spojené s užíváním antibiotik (zánět tlustého střeva v důsledku narušení střevní mikroflóry).
Další preventivní benefity probiotik:
Díky posílení střevní bariéry a komunikaci střev s imunitním systémem mohou probiotika přispět ke snížení rizika některých infekcí (např. průdušek či močových cest). Mnoho maminek také ocení, že užívání probiotik v těhotenství může snížit riziko ekzému a alergií u dětí.
Probiotika pomáhají udržet pravidelné a pohodové trávení. Kdo někdy bojoval se zácpou, nadýmáním nebo syndromem dráždivého tračníku, ten ví, jak dokáží střevní potíže znepříjemnit den. Udržováním správné skladby bakterií lze tyto obtíže mírnit – živé bakterie produkují například kyseliny, které zlepšují pohyb střev.
Probíhá výzkum, zda probiotika mohou pomoci třeba při vysokém cholesterolu, obezitě Některé první výsledky jsou slibné, ale aby bylo možné to prohlásit s jistotou, je potřeba dalších studií. Co však už víme jistě – neublíží, a mohou jedině prospět.
Pamatujte, že každý jsme originál – co funguje jednomu, nemusí zabrat druhému. Proto naslouchejte svému tělu a v případě vážnějších obtíží se vždy obraťte na lékaře.
„Jak poznat kvalitní probiotika? V první řadě se zaměřte na složení. Kvalitní probiotika by neměla obsahovat žádné přídavné látky neboli aditiva ani alergeny. Jedná se o čistý preparát, který obsahuje jen probiotika a případně prebiotika. Obsah probiotik se vyjadřuje pomocí jednotek CFU. Jedna jednotka CFU představuje počet aktivních bakterií na jednu dávku (gram nebo kapsli).
Za účinné jsou považovány ty, co obsahují 100 milionů až 50 miliard CFU/dávka. Doporučují volit probiotika s dostatečným množstvím CFU, což nám zaručuje jejich efektivitu. V neposlední řadě doporučuji při výběru volit prověřené výrobce. Výroba probiotik je velmi složitá a technologie výroby je velkým faktorem, který ovlivňuje jejich kvalitu."
Období těhotenství a kojení je pro ženu jedinečné – tělo prochází mnoha změnami a na místě je opatrnost, co do něj budoucí maminka přijímá. Dobrá zpráva je, že probiotika jsou zpravidla bezpečná i v těhotenství a při kojení. Bezpečnost potvrzuje řada odborných studií: nezjistily žádné závažné nežádoucí účinky probiotik u maminek ani miminek. Jen vzácně se objevily lehké trávicí potíže (např. přechodné nadýmání). Samozřejmě vždy platí – poradit se se svým lékařem, zvlášť pokud máte nějaké zdravotní komplikace.
Některé výzkumy naznačují, že užívání probiotik v těhotenství může snížit riziko vzniku těhotenské cukrovky (gestačního diabetu) a zánětů prsu (mastitidy) při kojení. Také pomáhají udržet střevní pohodu – těhotné často trápí zácpa a probiotika mohou podpořit pravidelné vyprazdňování. Nemluvě o tom, že zdravá mikroflóra matky se při porodu a kojení předává dítěti, což může podpořit imunitu a trávení miminka.
Shrnutí pro maminky:
Ne všechna probiotika jsou stejná. Při výběru probiotického doplňku stravy se zaměřte na pár klíčových věcí:
Vybrali jsme pro vás osvědčená probiotika pro různé situace – od těch vhodných při užívání antibiotik až po probiotika určená speciálně pro těhotné a kojící ženy. Prohlédněte si nabídku a sáhněte po probiotikách, které splňují vaše požadavky.
Nafouknutí, plynatost nebo průjem mohou být dočasnými vedlejšími účinky, zvláště pokud začnete užívat probiotika ve velkém množství. Může také chvíli trvat, než najdete kmeny probiotik, které vašemu bříšku vyhovují a jsou pro něj přirozené.
U lidí s oslabeným imunitním systémem může užívání probiotik zvýšit riziko bakteriálních nebo kvasinkových infekcí.
Probiotika mohou být ovlivněna některými léky, což může snížit jejich účinnost (např. antibiotiky). Stejně tak může jejich účinnost být změněna horkými nápoji a jídlem, které je podáváno současně s probiotiky.
Probiotika možná nejsou kouzelný všelék, ale představují jednoduchý a přirozený způsob, jak podpořit své zdraví. Zejména pro maminky (a nejen ty!), mohou být cenným pomocníkem – ať už chcete ulehčit játrům, posílit imunitu rodiny, nebo si jen udržet bříško v pohodě. Přátelské baktérie ve střevech pracují často tiše a nenápadně, ale o to důležitější práci odvádějí.
Pointa? Naslouchejte svému tělu. Zařaďte fermentované potraviny do jídelníčku, a když je potřeba, sáhněte po kvalitních probiotikách. Naše játra, střeva i celková pohoda vám poděkují. A spokojené bříško = spokojená máma = spokojená rodina. Tak na zdraví – i to střevní!
https://doi.org/10.3389/fnut.2022.844242
https://doi.org/10.1101/2021.01.19.21250133
https://doi.org/10.1002/14651858.CD006095.pub4
https://doi.org/10.3390/nu8080483
https://doi.org/10.1007/978–94–017–2029–8_18
https://www.osel.cz/10465-bereme-je-na-prujem-zacpu-nadymani-a-mnohdy-jen-tak-preventivne.html
https://www.osel.cz/5953-probiotika-strevni-mikrofloru-neovlivnuji.html
Probiotika jako pomocník při léčbě různých zdravotních obtíží je velmi časté téma, na které se dotazují zákazníci v naší poradně. Velmi často hledají efektivní způsoby, jakými si pomoci od různých drobných, ale velmi často obtěžujících, zdravotních obtíží typu průjem, zácpa, časté a opakované infekce močových cest (s tím související svědění, pálení, výtok). Dále se objevují velmi často dotazy týkající se intolerance laktózy, doplňků stravy v případě histaminové intoleracnce, Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy, kožních obtíží a dalších témat. U všech těchto potíží hrají postupně více a více důležitou roli právě probiotika. V současné době existují nejen střevní probiotika, ale rovněž probiotika vaginální (Gyntima Vaginální čípky Probiotica Forte 10 ks), dále pak probiotika, která cíleně posilují mikrobiom kůže (Bactodermal 30 pastilek), mikrobiom a imunitu dutiny ústní (Bactoral nebo Bactoral Baby s vitamínem D 30 sáčků) a další. Ve všech těchto případech se postupně objevují nové pozitivní důkazy a zejm. pozitivní zkušenosti od zákazníku, kterým probiotika usnadnila léčbu různých příznaků.
Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.