Přeslička: využití a sběr

Přeslička je starobylá rostlina se všestranným využitím. Tato bylina bohatá na křemík a další minerální látky má široké spektrum účinků, včetně podpory normálního stavu pokožky, zpevnění nehtů či vlasů a mimo jiné pomáhá i na vylučování. Tento článek prozkoumá botanické rysy a účinky přesličky rolní, stejně jako zásady jak ji správně sbírat a nesplést si ji s jedovatým dvojníkem.

 

Obsah

  1. Botanická charakteristika
  2. Účinky přesličky
  3. Nežádoucí účinky přesličky
  4. Kdy, kde a jak sbírat přesličku 
  5. Příprava a využití – čaj z přesličky
  6. Závěr
  7. Zdroje
pilulka

Botanická charakteristika

Přeslička patří do rodiny Equisetaceae a je jedním z nejstarších druhů rostlin, které se dochovaly až do současnosti. Tento rod kapraďorostů zahrnuje různé druhy, v České republice je nejznámější přeslička rolní, přeslička lesní  a přeslička poříční. Kromě toho u nás roste i jedovatá přeslička bahenní, se kterou při sběru hrozí záměna. Přesličky se vyznačují svým charakteristickým vzhledem s přímými, článkovanými lodyhami, které mohou být nevětvené nebo přeslenitě větvené. 

 

Rostliny mají podzemní oddenky a reprodukují se pomocí spor. Unikátní je jejich schopnost akumulovat křemík, což přispívá k jejich využití v doplňcích stravy. Výška a vzhled přesliček se mohou značně lišit v závislosti na druhu a prostředí – od malých, téměř nenápadných rostlin, až po impozantní exempláře dorůstající výšky několika metrů v případě tropických druhů, jako je druh Equisetum giganteum.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Ve výživě se přeslička cení především kvůli svému vysokému obsahu minerálních látek, zejména křemíku. Křemík je důležitý pro zdravý vývoj a udržení kostí, vlasů a nehtů. Tato rostlina je také zdrojem dalších minerálních látek, jako je draslík, který je nezbytný pro správnou funkci svalů a nervů. Kromě toho přeslička obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci chránit buňky před poškozením volnými radikály.“

Účinky přesličky

Přeslička rolní je ceněna především pro svůj vysoký obsah křemíku, který podporuje normální stav pokožky, vlasů a nehtů. Kromě toho:

 

  • Má diuretické účinky, tedy zvyšuje vylučování
  • Podporuje normální funkci močové soustavy
  • Podílí se na uchování zdraví kostí a kloubů
  • Přispívá k normální činnosti jater
  • Podporuje odolnost těla a zdravé dýchání

Nežádoucí účinky přesličky

Přestože přeslička nabízí řadu potenciálních přínosů, je důležité být si vědom možných nežádoucích účinků. Dlouhodobé užívání nebo nadměrné dávkování může vést k nedostatku vitamínu B1 (thiaminu) v důsledku obsahu enzymu thiaminázy. Dále může při nadměrném užívání dojít k podráždění ledvin a gastrointesti­nálního traktu. Těhotné a kojící ženy by měly užívání přesličky konzultovat s lékařem, stejně jako jedinci s onemocněním ledvin nebo ti, kteří užívají diuretika.

 

Kdy, kde a jak sbírat přesličku

Sběr přesličky vyžaduje znalost jejích různých druhů a stanovišť. Přeslička rolní, která je nejčastěji využívána na čaje, se obvykle sbírá v období od května do září, kdy jsou rostliny nejsilnější a nejbohatší na účinné látky.

 

V Česku je přeslička rolní velmi rozšířená. Jak už její název napovídá, setkat se s ní lze na poli, dále také u cest i na loukách. Doporučuje se sbírat rostlinu na místech vzdálených od znečištěného prostředí, tedy především od silnic a průmyslových oblastí. Je důležité sbírat pouze zelené části rostliny. Plodné, hnědě zbarvené lodyhy obsahující spory se obvykle nevyužívají.

Pozor na nebezpečnou záměnu

Přesličce rolní se podobá přeslička bahenní, která je však jedovatá. Ta má sice nejradši vlhká místa jako jsou rašeliniště, přesto na ni lze občas narazit i na poli – nikdy se tedy při sběru nespoléhejme výhradně na lokalitu.

 

Spolehlivým rozlišovacím prvkem je délka prvního článku větví, jež vyrůstají ze stonku. Pokud jsou tyto články znatelně kratší než zubatá pochva stonku (nad místem, odkud větve vyrůstají), pak se jedná o přesličku bahenní. U přesličky rolní jsou naopak první články větví výrazně delší. Jestliže si při sběru nejste stoprocentně jisti druhem přesličky, raději ji nesbírejte.

Příprava a využití – čaj z přesličky

Přesličku lze použít v mnoha formách, včetně čajů, odvarů, tinktur nebo také externě jako obklady a koupele. Pro přípravu čaje z přesličky se obvykle používají sušené nebo čerstvé lodyhy, které se zalijí horkou vodou a nechají louhovat 10–15 minut. Důležité je dbát na správné dávkování (1–2 čajové lžičky) a dobu užívání, aby se předešlo možným nežádoucím účinkům. Po scezení čaje jej pijeme vždy čerstvý, maximálně dvakrát denně.

 

Závěr

Díky svým pozitivním vlastnostem je přeslička polní významným přírodním zdrojem pro podpoření některých tělesných funkcí.  Ačkoliv je důležité přistupovat k užívání přesličky s jistou opatrností, její správné využití může nabídnout širokou škálu přínosů od podpory močové soustavy po uchování normálního stavu vlasů a kostí. V případě zdravotních potíží nebo užívání jiných léků je doporučeno konzultovat použití jakýchkoli bylin s kvalifikovaným zdravotním odborníkem.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S2667031323000404

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/24723963/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC4132­922/

https://www.e­ma.europa.eu/en/do­cuments/herbal-report/final-assessment-report-equisetum-arvense-l-herba_en.pdf

https://www.re­searchgate.net/pu­blication/338282848­_Equisetum_ar­vense_New_Evi­dences_Suppor­ts_Medical_use_in_Da­ily_Clinic

https://www.phco­grev.com/sites/de­fault/files/Phar­macognRev-13–26–50.pdf

https://www.ar­chivesofmedical­science.com/-Equisetum-arvense-L-aqueous-extract-a-novel-chemotherapeutic-supplement-for-treatment,138146,0,2­.html

https://www.he­althline.com/nu­trition/horse­tail

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.