Zpět do poradny
Dotaz z 17. 2. 2024

Použití pilulky po později

Antikoncepce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na účinnost pilulky po nechráněném styku i po uplynutí daných 72 hodin
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

pokud uplynulo od nechráněného styku více jak 72 hodin, doporučuji použít druhý typ antikoncepce na bázi ulipristalu - EllaOne, která se může podat do 5dnů t.j. 120 hodin po nechráněném pohlavním styku. Jedná se pouze o nouzové řešení a neměla by se tato antikoncepce používat častěji než jednou během jednoho menstruačního cyklu.

Pokud již došlo k uhnízdění vajíčka a těhotná už jste (tzn. pokud se tato metoda použije až po uplynutí 72/120 hodin od styku), postkoitální antikoncepce těhotenství nezabrání – nevyvolá potrat.

Postkoitální antikoncepce může často vyvolat bolesti hlavy, břicha, nevolnost či zvracení, tyto nežádoucí účinky většinou odezní v průběhu dalšího dne. Zvýšená dávka hormonů v nouzových tabletkách může u některých žen zapříčinit neočekávané krvácení. Toto krvácení není nebezpečné a obvykle vymizí do příští periody. Pokud je však krvácení neobvykle silné, nebo ho doprovází příznaky jako silná bolest břicha nebo malátnost, je třeba kontaktovat gynekologa.

Po užití postkoitální antikoncepce může docházet ke změnám menstruačního cyklu – změna délky krvácení, zpožďování nebo předčasný nástup menstruace (až o 1 týden). Pokud se Vaše očekávaná menstruace zpozdí o více než 7 dní nebo se v době očekávané menstruace dostaví neobvyklé krvácení, je doporučováno provést si pro jistotu těhotenský test či navštívit gynekologa.

Antikoncepci není vhodné použít, pokud máte vážné onemocnění jater, těžké astma, nevysvětlitelné záchvaty migrén, pokud jste prodělala v minulosti mimoděložní těhotenství.

S přáním pěkného dne Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíDoplňky stravyZažíváníKůžeBylinkyDermokosmetikaDuševní zdravíVitamíny a minerályInfekceVýživaLékové interakceDětiImunitaAntikoncepceVztahy a sexAlergieKloubyTěhotenstvíMužské zdravíIntimní problémyPéče o těloNervový systémOči a ušiMočové cestyProbiotikaLaktobacilyMenstruaceAntibiotikaÚsta a zubyŽíly a cévyHomeopatieChřipka a nachlazeníErekcePohybový systémIntimní hygienaPéče o pleťHubnutíCholesterol a krevní tlakEkzémKojeníMagnesiumVlasy a nehtyDiabetesSpánekDýchací soustavaDětské nemociVitamin DKašelRegeneraceMateřství a rodinaCestování a výletyOběhový systémVitamin CSportMazlíčciKřečové žílyOmega 3-6-9ReceptyZácpaHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníKrásaDotaz na lékárnyBolest v krkuDezinfekceOpalováníNespavostVaginální infekcePrvní pomocŘedění krveDetoxikaceDomácí cvičeníDětská výživaOparSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiOstropestřecKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataSuperpotravinyRýmaAlkohol

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy