Porodní plán

Porodní plán není nezbytností, ale může být skvělým nástrojem, který vám pomůže připravit se na porod a cítit se při něm jistěji. Tento plán vám umožňuje předem promyslet a sdělit své preference a přání týkající se různých aspektů porodu – od výběru místa, přes metody úlevy od bolesti, až po specifika poporodní péče. Vytvoření porodního plánu vám poskytne možnost aktivně se podílet na jednom z nejdůležitějších okamžiků vašeho života. Jak sestavit efektivní porodní plán, který vám přinese klid a jistotu v průběhu celého procesu porodu?

 

Obsah

cara

Co je porodní plán?

Porodní plán je dokument, který obsahuje podrobné preference a přání rodičky týkající se průběhu porodu. Přestože nemůže garantovat konkrétní průběh porodu, pomáhá lékařům, porodním asistentkám a dalšímu zdravotnickému personálu pochopit vaše očekávání a touhy. Umožňuje také budoucím matkám projevit své obavy a klást otázky. Ideální je, jeho obsah probrat se svojí porodní asistentkou a/nebo lékařem. Promluvte si s nimi o tom, co je pro vás důležité a jakou péči si přejete. Nezapomínejte na to, že porodní plán je orientační, pokud se změní váš zdravotní stav nebo něco jiného, lze se od plánu odklonit. Porodní plán není nezbytný, takže jej nemusíte mít.

Výhody porodního plánu

Porodní plán má mnoho výhod. Především umožňuje ženám cítit se připraveně na porod. Díky tomu, že se seznámí s různými možnostmi péče, která jí může být poskytnuta, se zároveň informuje i o nejčastějších zákrocích, které u porodu probíhají. Pomáhá také usnadnit komunikaci s lékařským týmem. Mnoho žen cítí, že proces vytváření plánu jim poskytuje klid a jistotu.

Základní prvky porodního plánu

Neexistuje jednotná šablona na porodní plán. Plán si můžete napsat sama ve větách, v bodech, může být krátký i dlouhý. Mnoho porodnic už má předpřipravenou šablonu s dotazy a informacemi.

Některé ženy mohou mít specifická přání týkající se náboženských nebo kulturních praktik, například ohledně prvního kontaktu s miminkem, způsobu odříznutí pupeční šňůry nebo koupání dítěte. To vše lze do porodního plánu zahrnout.

  • Místo porodu: nemocnice, doma?
  • Metody tlumení bolesti: epidu­rální anestezie, inhalační anestezie (rajský plyn), homeopatické čípky?
  • Preference nefarmakologických pomůcek: vana, napářka, aromaterapie, muzikoterapie, hammock? 
  • Přítomnost partnera či duly: kdo bude u porodu přítomen?
  • Polohy během porodu: na porodním lůžku, stoličce, ve stoje, ve vodě?
  • Jiné: klystýr, holení, přestřihnutí pupečníku, ošetření miminka na těle matky, bonding, vážení a koupání miminka? 

Zpříjemněte si prostředí hezkou vůní

Komunikace s lékaři a porodní asistentkou

Komunikace s lékaři a asistentkou je klíčová. Je důležité diskutovat o svém porodním plánu s lékařem a porodní asistentkou včas, aby byly všechny strany informovány o vašich přáních a očekáváních. Zároveň vám bude doporučeno to, co je vhodné pro vás a vaše děťátko.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Porodní plán, přesněji porodní přání je dokument, který popisuje ideální představy ženy o porodu. Obsahuje co je pro ženu při porodu důležité a jakou péči o sebe a své dítě preferuje. Výhoda napsání porodního přání spočívá v přípravě těhotné na blížící se porod a v následné komunikaci s personálem. Během psaní porodního plánu se připravte i na neočekávané situace jako je akutní císařský řez aj. Je důležité se na porodní plán neupínat, vždy mohou nastat situace, kdy nelze některé z přání splnit pro zachování zdraví miminka i ženy.“

Praktické tipy pro tvorbu plánu

  • Sepište ho nejlépe mezi 34. – 36. týdnem těhotenství
  • Prozkoumejte různé možnosti a metody porodu
  • Vytvořte si seznam priorit
  • Konzultujte situaci s lékařem a porodní asistentkou
  • Ujistěte se, že jsou vaše přání realistická
  • Na porodní plán se neupínejte, je možné, že nebude možné vše splnit vlivem akutních situací, které během porodu mohou nastat. Také se může stát, že si vyberete porodní polohu, ale během rozjetého porodu vám nakonec nebude vyhovovat

Závěr a doporučení

Porodní plán je vynikající nástroj pro přípravu na porod. I když nemůže předpovědět, jak se věci vyvinou, dává ženám pocit kontroly a klidu. Doporučujeme kontaktovat lékaře a porodní asistentku a být otevřeni změnám.

 

Zdroje

https://www.web­md.com/baby/how-to-create-a-birth-plan

https://www.nhs­.uk/pregnancy/la­bour-and-birth/preparing-for-the-birth/how-to-make-a-birth-plan/

https://www.up­md.cz/documen­ts/porodni-plan-vzor-upmd.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.