Plané neštovice známe jako typicky dětské onemocnění, jehož hlavním rysem jsou nepříjemné svědivé pupínky. Nemoc se ale nevyhýbá ani dospělým, u kterých mívá zpravidla horší průběh. Pouze 12 % našich čtenářů se při léčbě obešlo bez léků proti svědění. Na pozoru by se před neštovicemi měly mít zejména těhotné ženy a osoby s oslabenou imunitou.
Neštovice jsou vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění. Způsobují vyrážku s drobnými puchýřky po celém těle, které postupně praskají a překrývají se strupem. Šíří se kapénkovou cestou a přenášením tekutiny z puchýřků na jiné osoby nebo předměty, se kterými ostatní přijdou do kontaktu.
Virus varicella zoster, který způsobuje plané neštovice, má na svědomí také pásový opar. Takže ten, kdo prodělal neštovice v dětství, si může v dospělosti projít pásovým oparem (např. při zvýšeném stresu, oslabené imunitě nebo kvůli pokročilému věku). Virus je totiž i po vyléčení neštovic v těle přítomný nadále v „uspané“ formě.
Ještě předtím, než se objeví charakteristická vyrážka, mají nemocní většinou teplotu, jsou unavení, mohou je trápit zažívací problémy nebo nechutenství.
Začínající neštovice se na kůži projevují nejdříve jako začervenalá skvrna, poté pupínek vystouplý nad pokožku. Ten se naplní tekutinou, během 4–6 hodin praskne a pokryje se strupem.
U některých nemocných proběhnou neštovice bez teplot a pouze s vyrážkou čítající pár pupínků omezených na část těla (hlava, krk, záda, končetiny). Jiní to schytají naplno, s vyrážkou po celém těle, s teplotou a ostatními příznaky. Obzvlášť nepříjemné jsou neštovice v ústech, na pohlavních orgánech nebo na očních víčkách, kde se mohou objevit u těžších případů.
Komplikace hrozí především tehdy, pokud si dítě škrábáním zanese do vyrážky infekci, která se léčí většinou antibiotiky. Pokud má dítě neštovice v ústech, může odmítat jídlo i pití. Je tak nutné hlídat především pitný režim, aby nebylo dehydrované. Výjimečně může dojít k neurologickému poškození mozečku (část mozku, která má na starosti pohyb a rovnováhu), k zánětu srdce či zápalu plic. Protože příznakem neštovic bývá často horečka, hrozí zde jako komplikace febrilní křeče.
Pravé neštovice, někdy nazývány černé neštovice, mají s planými neštovicemi společný pouze název a typickou vyrážku (která však bývala v případě pravých neštovic mnohem výraznější a horší). Jedná se totiž o dvě různé skupiny virů. Pravé neštovice jsou velice nebezpečná nemoc s vysokou úmrtností, nicméně se ji podařilo ke konci 20. století díky celosvětovému rozsáhlému očkovacímu programu zcela vymýtit.
Neštovice se přenáší kapénkami (vzduchem), ale také kontaminovanými předměty nebo tekutinou uvnitř puchýřků – například pokud si nemocné dítě rozškrábe puchýřky a má blízký kontakt s jinou osobou. Proto přes 70 % našich čtenářů uvedlo, že by zabránili šíření neštovic izolací nemocného. Jedinec není infekční poté, co všechny puchýřky prasknou a pokryjí se strupem, nemoc tak může trvat i 3 týdny.
Zeptali jsme čtenářů našeho blogu na otázky týkající se planých neštovic. 73 % našich čtenářů by k zamezení šíření volilo izolaci nemocného, 15 % čtenářů volí očkování. Izolace nemocného pomůže zabránit dalšímu šíření infekce, avšak nemocný je nakažlivý ještě před propuknutím prvních příznaků. Tato raná infekčnost je jedním z důvodů proč je šíření planých neštovic v kolektivech tak rychlé a obtížně kontrolovatelné. Nejefektivnější prevencí je očkování, které poskytuje vysokou ochranu proti infekci a vážným komplikacím.
Naši čtenáři pro zmírnění příznaku nejčastěji volí masti proti svědění, léky proti horečce a dostatečný odpočinek. U zdravých jedinců je léčba obvykle symptomatická (snižuje se horečka a zmírňuje se svědění).
Inkubační doba, tedy doba mezi tím, kdy byl člověk v kontaktu s nakaženým a kdy se u něj projevily první příznaky, je u planých neštovic nezvykle dlouhá, trvá totiž 2–3 týdny. Tato informace však není pro naše čtenáře nová, téměř tři čtvrtiny správně odpověděly v dotazníku. Nemocný je nakažlivý již 2 dny před vytvořením prvních pupínků, proto se jedná o vysoce nakažlivé onemocnění a probíhá často v lokálních vlnách (nakažené děti v rámci jedné třídy apod.).
Na samotnou nemoc léky neexistují, léčba planých neštovic probíhá jen tlumením příznaků.
V případě horečky je vhodné podávat léky s paracetamolem, například Paralen nebo Panadol apod. (léky s obsahem ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové se při planých neštovicích nedoporučují). Pokud nemocného trápí úporné svědění, je možné užívat antihistaminika – oblíbené jsou Fenistil kapky nebo masti proti svědění, které volí 85 % našich čtenářů. Od svědění může také lehce ulevit vlažná sprcha. Rozhodně není vhodné se během nemoci koupat, pupínky by se příliš rozmáčely a prodloužilo se tak jejich hojení. Po sprše se doporučuje osušit jen lehkým přikládáním ručníku. Více než polovina našich čtenářů při léčbě planých neštovic dbá na podporu imunity a dostatečný odpočinek, aby se tělo s virem úspěšně popralo.
„Jakkoliv jsou plané neštovice vnímány jako běžné dětské onemocnění, je třeba zdůraznit, že nejen pro svou frekvenci výskytu, ale i pro možné komplikace je třeba jim věnovat pozornost. Rozhodnutí o eventuálním očkování je vždy na rodičích nebo v dospělosti na zájemci s tím, že po objasnění možných rizik zvolí variantu očkovat či neočkovat. Jistě by ale neměly váhat osoby s poruchou imunity, u nichž je očkování možné, a dívky přicházející do fertilního věku, které jsou séronegativní.“
Na vyrážku doprovázející plané neštovice se doporučuje nespočet různých produktů, mastiček a gelů. Jaký účinek mají jednotlivé doporučované přípravky?
Ačkoliv o této nemoci mnozí z nás nikdy předtím neslyšeli, opičí neštovice nejsou novým objevem. Dostaly se však do povědomí veřejnosti v květnu 2022, kdy bylo zaznamenáno první větší komunitní šíření v Evropě. Podle odborníků není důvod k obavám z další pandemie, především kvůli pomalejšímu přenosu z člověka na člověka. Přečtěte si, jaké máme v současné době o opičích neštovicích dostupné informace.
Plané neštovice se velice často vyskytují v dětských kolektivech, většina dětí si nemocí projde v předškolním a mladším školním věku (mezi 3 a 10 lety).
Říká se, že čím je dítě starší, tím horší průběh neštovic ho pravděpodobně čeká. Někteří rodiče na tomto základě nechávají své děti v mladším věku raději cíleně nakazit. To ale lékaři rozhodně nedoporučují, nikdy totiž dopředu nemůžeme vědět, jak těžký průběh dítě čeká a zda nemoc nebudou doprovázet vážnější komplikace.
U novorozenců hrozí v případě nakažení neštovicemi vážné komplikace v podobě zápalu plic nebo zánětu mozku.
U dospělých většinou dochází k horšímu průběhu neštovic a komplikace jsou častější než u dětí. Neštovice u dospělých zahrnují kromě horečky a vyrážky také bolesti kloubů a svalů, žaludeční nevolnost a malátnost. Nejčastější komplikací je zánět středního ucha, dále zápal plic a různé záněty (mozku, mozkových blan, kloubů nebo jater).
Na pozoru se před neštovicemi musí mít zejména osoby s poruchami imunity a těhotné ženy. Neštovice v těhotenství mohou skončit těžkými vrozenými vadami dítěte, výjimečně jeho smrtí. Pokud ale matka před těhotenstvím prodělala neštovice, je možné, že se na dítě přenesly její protilátky.
Očkování proti neštovicím (Varilix) se řadí do nepovinných, zájemci si ho musí zaplatit, ale některé pojišťovny na něj poskytují příspěvek. 15 % našich čtenářů v dotazníku uvedlo očkování jako hlavní způsob jak zabránit šíření neštovic. Podávají se 2 dávky látky v odstupu 2 měsíců a očkovat je možné již kojence od 9 měsíců. Pokud si jako dospělí nejste jistí, zda jste nemoc prodělali, můžete se nechat vyšetřit na protilátky a nechat se očkovat i v dospělosti. Toto se doporučuje především před plánovaným těhotenstvím, vakcínu můžete absolvovat nejpozději tři měsíce předtím, než otěhotníte, v těhotenství už vakcína není možná.
Existuje také tzv. postexpoziční vakcína, která se může podat do tří dnů od kontaktu s nakaženým, aby se nemoc plně nerozvinula.
Plané neštovice jsou běžnou nemocí, což ale neznamená, že nemůže mít žádné komplikace. Léčba proti planým neštovicím neexistuje, řeší se pouze symptomy, ale lze se nechat očkovat (vakcína je vhodná i pro děti), abyste předešli nepříjemným chvílím. Dávejte si pozor na dlouhou inkubační dobu a nevystavujte vaše dítě viru záměrně.
https://www.nzip.cz/clanek/43-plane-nestovice
https://www.internimedicina.cz/…16/02/01.pdf
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.