Peritonitida

Peritonitida je závažný stav, který začíná v břišní dutině. Peritonitida nastává, když se tenká vrstva tkáně uvnitř břicha zanítí. Peritonitida je obvykle způsobena infekcí bakterie nebo plísní.

Definice peritonitidy

Peritonitida je zánět pobřišnice, což je výstelka vnitřní stěny břicha a obal břišních orgánů. Symptomy mohou zahrnovat silnou bolest, otok břicha, horečku nebo úbytek hmotnosti. Jedna část nebo celé břicho může být citlivé na dotek. Komplikace mohou zahrnovat šok a akutní respirační syndrom.

 

Příčiny peritonitidy

Bakteriální infekce jsou nejběžnější příčinou peritonitidy, zejména sekundární infekce šířící se z jednoho z orgánů. K tomu může dojít, pokud je v žaludku nebo střevech díra (prasklý vřed, divertikulitida), která umožňuje bakteriím z gastrointes­tinálního traktu vstoupit do peritoneální dutiny. Prasklé slepé střevo způsobené apendicitidou je další běžnou příčinou. Peritonitida může vzniknout jako komplikace imunitních střev­ních zánětů, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Méně častěji může bakteriální peritonitida začít přímo v peritoneu samotném.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Peritonitida je zánět pobřišnice nejčastěji způsobený bakteriální infekcí. Jedná se o stav označovaný jako náhlá příhoda břišní. Mezi časté příčiny vzniku infekce patří poranění břicha jako je prasknutí střeva či jiné části trávícího traktu (prasklý vřed, divertikulitida, zánět tlustého střeva). Peritonitida může být život ohrožující stav, pokud nedostanete rychlou léčbu. Navštivte lékaře pokud se u vás objeví silná bolest břicha, nadýmání spolu s horečkou.“

 

Typy peritonitidy

Peritonitida může být buď primární nebo sekundární.

Primární infekční peritonitida je způsobena infekcí, která vzniká přímo v peritoneu. Sekundární bakteriální peritonitida se šíří do peritonea z jiných částí těla. Primární infekce je méně běžná než sekundární a obvykle se vyskytuje u lidí s ascitem, což je stav nadměrné tekutiny z unikajících žil, která se hromadí v peritoneu.

 

Symptomy peritonitidy

Hlavními projevy peritonitidy jsou akutní bolest břicha, citlivost břicha a ztuhlost břišních svalů, které jsou namáhány pohybem peritonea, například kašlem. Tuhost je vysoce specifická pro diagnostiku peritonitidy. Přítomnost těchto příznaků u osoby se někdy označuje jako peritonismus. Lokalizace těchto projevů závisí na tom, zda je peritonitida lokalizovaná (např. apendicitida nebo divertikulitida před perforací) nebo generalizovaná do celého břicha. 

Mezi další projevy patří nadýmání, horečka, průjem, ztráta chuti k jídlu, únava aj. 

 

Komplikace peritonitidy

Komplikace peritonitidy mohou zahrnovat zadržování tekutin a elektrolytů, což může vést k elektrolytovým poruchám rovnováhy a významné hypovolémii, eventuálně vedoucí k šoku a akutnímu selhání ledvin. Může se také tvořit peritoneální absces, například nad nebo pod játry. Může se rozvinout sepse, proto by měly být odebrány krevní kultury k diagnostice­. Sepse je velmi nebezpečná, může způsobit šok, selhání orgánů a smrt.

 

Diagnostika peritonitidy

Diagnostika peritonitidy zahrnuje hodnocení klinických příznaků, laboratorní testy a někdy zobrazovacích metody. Podezření na peritonitidu je často založeno na přítomnosti bolesti břicha, citlivosti, ztuhlosti a horečky. Laboratorní testy obvykle zahrnují kompletní krevní obraz, testy funkce ledvin a jater a krevní kultury pro identifikaci přítomnosti infekce. Zobrazovací vyšetření, jako je ultrazvuk nebo CT břicha, mohou být provedena k identifikaci příčiny peritonitidy, jako je prasklé slepé střevo, perforovaný žaludeční vřed nebo jiné abnormality.

Léčba peritonitidy

Léčba peritonitidy závisí na její příčině a závažnosti. V případě bakteriální peritonitidy jsou hlavní léčbou antibiotika po­dávána nitrožilně ve vysokých dávkách. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok k odstranění zdroje infekce, například prasklého slepého střeva nebo perforovaného žaludečního vředu. Při léčbě je také důležité udržovat dostatečnou hydrataci a podporovat správnou funkci ledvin. V případě těžké peritonitidy může být pacient hospitalizován pro intenzivní péči, včetně podpory vitálních funkcí a monitorování.

 

Prevence peritonitidy

Prevence peritonitidy zahrnuje minimalizaci rizika infekce a poškození břišních orgánů. To zahrnuje správnou péči o střevní zdraví, prevenci apendicitidy a dalších gastrointesti­nálních onemocnění. V případě pacientů podstupujících peritoneální dialýzu je důležité dodržování hygienických postupů při manipulaci s katétrem. Pravidelné lékařské kontroly a včasná léčba jakýchkoliv břišních potíží mohou také pomoci předcházet rozvoji peritonitidy.

 

Závěr

Peritonitida je závažný zdravotní stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost. Rychlá diagnóza a efektivní léčba jsou klíčové pro prevenci komplikací, které mohou být život ohrožující. Pochopení různých příčin a symptomů peritonitidy může pomoci v jejím včasném rozpoznání a správné léčbě. Zatímco některé případy peritonitidy mohou být řešeny konzervativními metodami, jako je antibiotická terapie, jiné vyžadují chirurgický zákrok. Prevence peritonitidy zahrnuje udržování zdravého životního stylu, správnou péči o gastrointes­tinální zdraví a dodržování hygienických postupů v případě rizikových procedur, jako je peritoneální dialýza.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/3846

https://www.ste­fajir.cz/peri­tonitida-zanet-pobrisnice

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/medicine-and-dentistry/peri­tonitis

https://www.he­althdirect.gov­.au/peritonitis

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/pe­ritonitis/sym­ptoms-causes/syc-20376247

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.