Parodontitida

Parodontitida (parodontóza, paradentóza), známá také jako onemocnění dásní, je soubor zánětlivých stavů, které postihují tkáně obklopující zuby. Ve své rané fázi, známé jako gingivitida, dásně nabobtnají, zčervenají a mohou krvácet. Pokud není léčena, může přerůst ve vážnější formu, nazývanou parodontitida, kdy dásně ustupují od zubů, dochází ke ztrátě kosti a zuby se mohou uvolnit nebo dokonce vypadnout.

Obsah článku

Příčiny a rizikové faktory

Parodontitida je obecně způsobena bakteriemi v ústech, které infikují tkáň kolem zubů. Faktory, které zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění, zahrnují kouření, diabetes, HIV/AIDS, rodinnou historii, vysoké hladiny homocysteinu v krvi a používání určitých léků. Diagnóza se provádí vizuální kontrolou dásňové tkáně kolem zubů a pomocí sondy a rentgenových snímků, které hledají ztrátu kosti kolem zubů.

Mezi další faktory, které mohou zvyšovat riziko vývoje parodontitidy, patří hormonální změny u žen, jako je těhotenství, u­žívání hormonální antikoncepce nebo menopauza a zdravotní stav, který způsobuje zánět v těle – například artritida, COVID-19 a kardiovaskulární onemocnění.

Symptomy a klinické znaky

  • Červené nebo krvácející dásně při čištění zubů, používání zubní nitě nebo kousání do tvrdého jídla (například jablek), což může nastat i při gingivitidě, kde nedochází k ztrátě přilnavosti dásní k zubům
  • Opakované otoky dásní
  • Plivání krve po čištění zubů
  • Zápach z úst nebo trvalá kovová chuť v ústech
  • Ústup dásní, což vede k zdánlivému prodloužení zubů (může být způsobeno i silným kartáčováním nebo používáním tvrdého zubního kartáčku)
  • Hluboké kapsy mezi zuby a dásněmi (kapsy jsou místa, kde byla přilnavost postupně ničena enzymy ničícími kolagen, známými jako kolagenázy)
  • Uvolněné zuby v pokročilejších stadiích (může nastat i z jiných důvodů)

Zánět dásní a destrukce kosti jsou většinou bezbolestné. Proto lidé mohou nesprávně předpokládat, že bezbolestné krvácení po čištění zubů je nepodstatné, ačkoliv to může být příznakem postupující parodontitidy u dané osoby.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Výživa může hrát významnou roli v prevenci a léčbě paradontitidy­. Strava bohatá na vitamíny a minerální látky, zejména vitamín C, který podporuje zdraví dásní a kolagenu, je prospěšná. Zinek a omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky a mohou přispět ke snížení zánětu v dásních. Naopak cukry a zpracované potraviny mohou přispívat k růstu škodlivých bakterií, které zánět zhoršují. Udržování zdravého jídelníčku, zahrnující čerstvé a nutričně bohaté potraviny, spolu s dobrou ústní hygienou, může významně snížit riziko vzniku paradontitidy a podpořit zdraví dásní.“

Stadia parodontitidy

Parodontální onemocnění postupuje a stává se časem problematičtějším. Existují čtyři stadia parodontálního onemocnění:

  1. Gingivitis: Jedná se o počáteční stadium onemocnění dásní a je méně vážné než parodontitida. Při gingivitidě se dásně stávají červenými a oteklými, ale zatím nedochází ke ztrátě kosti kolem zubů. Gingivitida je reverzibilní, pokud si člověk lépe čistí zuby a pravidelně navštěvuje zubaře pro čištění.
  2. Mírná parodontitida: Pokud není gingivitida léčena, přerůstá v mírnou parodontitidu. V tomto stadiu se dásně stahují od zubů a začíná docházet ke ztrátě kosti kolem nich. V důsledku toho se tvoří parodontální kapsy. Plak, zubní kámen a bakterie se ukládají v těchto kapsách, kam nedosáhne zubní kartáček a nit.
  3. Mírně pokročilá parodontitida: Jak parodontitida postupuje, dochází ke ztrátě ještě více kosti kolem zubů. Bakterie pokračují v erozi vazů a měkkých tkání, které podporují zuby a udržují je zdravé. V tomto stadiu mohou být dásně bolestivé a citlivé.
  4. Těžká parodontitida: Pokud zůstává parodontitida neléčena, onemocnění se stává vážnějším. S pokračující ztrátou kosti se zuby mohou uvolnit a potenciálně vypadnout. Kromě krvácení dásní se často objevují hnis a infekce kolem linie dásní, což může vést k chronickému zápachu z úst (halitóza).

Diagnóza a hodnocení

Diagnózu parodontitidy provádí zubař během stomatologického vyšetření. Postup zahrnuje:

  • Dotazování se na symptomy a lékařskou historii pacienta
  • Vyšetření dásní na známky zánětu
  • Použití periodontální sondy, která je podobná malému pravítku, ke zjištění, zda jsou kolem zubů kapsy
  • Provádění dentálních rentgenů k ověření ztráty kosti
  • Možné odeslání ke specialistovi na parodontální onemocnění, zvanému periodontista

Léčba a management

Léčba zahrnuje dobré ústní hygienické návyky a pravidelné profesionální čištění zubů. Doporučená ústní hygiena zahrnuje denní čištění zubů (existují speciální pasty na parodontitidu) a používání zubní nitě. V určitých případech mohou být doporučeny antibiotika nebo zubní chirurgie. Klinické studie ukazují, že ukončení kouření a změny ve stravě zlepšují zdraví dásní a zubů. Na celém světě bylo v roce 2015 odhadováno, že parodontitidou trpí 538 milionů lidí, a známo je, že postihuje 10–15 % dospělé populace. Ve Spojených státech je téměř polovina lidí ve věku nad 30 let postižena do určité míry, a asi 70 % těch, kteří jsou starší než 65 let, trpí touto nemocí. Muži jsou k tomu náchylnější než ženy.

Systémové zdravotní důsledky

Parodontitida byla spojena s nárůstem zánětu v těle, například s vyššími hladinami C-reaktivního proteinu a interleukinu-6. Je spojena s vyšším rizikem mrtvice, infarktu myokardu, aterosklerózy a hypertenze. U osob s narušenou glukózovou tolerancí a cukrovkou dochází k vyšším stupňům parodontálního zánětu a často mají potíže s udržením hladiny krevního cukru kvůli konstantnímu systémovému zánětlivému stavu způsobenému parodontálním zánětem. I když nebyla prokázána příčinná souvislost, je zde možnost, že existuje spojení mezi chronickou parodontitidou a erektilní dysfunkcí, zánětlivými onemocněními střev, srdečním onemocněním a rakovinou slinivky břišní.

Prevence a ústní hygiena

Pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a návštěvy u zubaře jsou zásadní pro prevenci parodontitidy. Dobrá ústní hygiena pomáhá odstraňovat plak a zubní kámen, což jsou hlavní příčiny vzniku parodontitidy. Kromě toho je důležité přestat kouřit a udržovat vyváženou stravu, což pomáhá snižovat riziko vzniku parodontálních onemocnění a podporuje celkové zdraví ústní dutiny.

Závěr

Parodontitida je komplexní onemocnění dásní, které může mít vážné důsledky nejen pro ústní zdraví, ale i pro celkový zdravotní stav. Její příčiny jsou různorodé, od genetických faktorů až po špatnou ústní hygienu. Symptomy se mohou lišit od mírného zánětu dásní až po vážné poškození zubů a kostí. Ranná diagnostika a účinná léčba jsou klíčové pro zvládnutí tohoto onemocnění a prevence hraje zásadní roli v udržení zdravých dásní a zubů. Zároveň je třeba si uvědomit, že účinná prevence a léčba parodontitidy vyžaduje dlouhodobý závazek k dobré ústní hygieně a pravidelným návštěvám u zubaře. S tímto přístupem může být parodontitida kontrolována a její negativní dopady na zdraví minimalizovány.

Zdroje

https://solen­.cz/pdfs/lek/2012/04/04­.pdf

https://www.nzip­.cz/clanek/662-parodontitida-zakladni-informace

https://www.med­.muni.cz/patfyz/po­werpnt/0607/in­ter07_ZL.pdf

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.