Zpět do poradny
Dotaz z 31. 5. 2024

Otěhotnění při menstruaci

Ženské zdraví
Dobrý den, jsem žena kolem 20 let a chtěla bych zkusit, jaké je mít sex bez ochrany. Neberu antikoncepci a nemám přesně pravidelnou menstruaci. Zajímá mě, zda je možné otěhotnět, pokud bych měla nechráněný sex mezi prvním až třetím dnem menstruace. Má menstruace trvá většinou 5-6 dní a můj cyklus se pohybuje kolem 29 dní, ale ten poslední jsem měla posunutý na 34. Jaká je tedy šance otěhotnět v tomto případě a jaká by byla, kdybych měla dlouhodobě pravidelný cyklus. Předem děkuji za odpověď.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

přestože je během menstruace menší pravděpodobnost otěhotnění, stále otěhotnění hrozí. To je obzvláště pravděpodobně u žen, které mají nepravidelný anebo kratší cyklus, kdy se nedá přesně stanovit období ovulace.

Pokud nechcete otěhotnět, je vhodné se chránit vždy, když máte pohlavní styk. Spermie totiž při ideálních podmínkách mohou přežít až 5 dní v těle ženy, což zvyšuje šanci na otěhotnění i po skončení menstruace.

Existují různé druhy ochrany, ne však tak účinné jako je prezervativ anebo antikoncepční pilulky, které svou spolehlivostí, při správném dávkování, nemají konkurenci.

Ale i tak lze vyzkoušet pohlavní styk bez prezervativu a s ochranou zvanou Pharmatex krém či Pharmatex vaginální globule.

Je nutné si dobře nastudovat aplikaci. Musí být dodržen časový interval zavedení před pohlavním stykem účinek nastává po pěti minutách, ale doporučeno počkat minimálně 15 minut. Ochrana pak zůstává nejméně 4 hodiny. Po sexuálním styku nesmí být použita žádná mýdla na zevní pohlavní orgány ženy! Jinak se celý účinek ruší.

I přestože přípravek Pharmatex některé ženy používají, protože ze zdravotních důvodů nemohou brát hormonální antikoncepci, je i v tomto případě doporučeno přidat jako ochranu prezervativ.

Doporučit pohlavní styk v období menstruace, aniž by bylo zajištěno, že žena neotěhotní, nelze. přípravek Pharmatex zdaleka není tak spolehlivý jako antikoncepční pilulky. Jestli že je těhotenství nechtěné, je vhodné uvažovat o návštěvě gynekologa a zvážit předepsání hormonální antikoncepce.

Je dobré si uvědomit, že hormonální antikoncepce zabraňuje nechtěným těhotenstvím, které s sebou přináší mnohem větší rizika v podobě potratů a dopadů na psychickou stránku mladých dívek, něž užívání jí samotné.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy