Opalovací přípravky s ochranným faktorem 25 (SPF 25) poskytují střední ochranu proti slunečnímu záření. Jsou určeny především pro dospělé s pokožkou fototypu III a IV.
Opalovací přípravky s ochranným faktorem 25 (SPF 25) poskytují střední ochranu proti slunečnímu záření. Jsou určeny především pro dospělé s pokožkou fototypu III a IV.
Lidskou pokožku podle její ciltivosti na sluneční záření dělíme do několika skupin (hovoříme o tzv. fototypech). Přípravky s ochranným faktorem 25 by měli používat zejména lidé, jejichž pokožka patří k fototypu III a IV (mají světle hnědou pokožku, která dobře a bez problémů tmavne, světle nebo tmavě hnědé vlasy – podrobnější popis jednotlivých fototypů naleznete zde).
UV faktor udává, o kolik déle času můžeme strávit vystaveni slunečním paprskům (bez toho aniž by se naše kůže spálila), oproti tomu kolik času bychom mohli na slunci strávit nenamazaní.
Pro lepší pochopení uveďme příklad: Máme-li člověka s velmi citlivou světlou kůží, který patří k fototypu I, pak víme, že na slunci může bez použití opalovacích přípravků pobývat přibližně 10 minut. Pokud se takový člověk namaže opalovacím krémem s ochranným faktorem 20, pak se tato doba prodlouží na 200 minut (vypočítáno jako 10x20).
Ale pozor: Tento výpočet vznikl na základě laboratorních výzkumů. A nastolit takové podmínky jaké jsou v laboratoři se povede jen málokomu. Především bývá problém v množství opalovacího krému, který nanášíme (zpravidla používáme méně než by bylo vhodné). Proto je nutné vypočtené číslo ještě ponížit a počítat pouze se zhruba 60% z původně vypočtené doby, tedy 120 minutami.
Obecně se doporučuje používat pro dospělé alespoň SPF 20 a pro větší děti alespoň SPF 30, pro velmi malé děti nejméně SPF 50, ale kojence a batolata je lepší slunci vůbec nevystavovat.
Na obalu zkoumejte nejen ochranný faktor, ale i to, zda opalovací prstředek poskytuje ochranu proti UVA i UVB záření.
Dětská pokožka je mnohem citlivější než pokožka dospělých. Její přirozené ochranné mechanismy nejsou u dětí ještě zcela vyvinuty. Je tedy nutné ji více chránit, proto doporučujeme vždy používat speicální dětské opalovací prostředky.
Ano. Vždy bychom měli dodržovat několik základních zásad:
Daylong je dlouhodobě jednou z nejpopulárnějších značek v segmentu opalovacích prostředků. Tato švýcarská značka si získala oblibu zákazníků především vlastnostmi svých výrobků – dobře se roztírají, nelepí, nezanechávají stopy. Navíc nabízí péči pro celou rodinu, včetně přípravků pro kojence. Doporučujeme zkusit Daylong ultra SPF 25. Jedná se o lipozomální locio, které je extrémně odolné proti vodě. K moři tedy ideální.
V rodinném balení zakoupíte ochranné mléko od Vichy (Idéal Soleil SPF 20). Jeho hlavní výhodou je, že jej lze používat jak na tělo, tak na citlivou pokožku obličeje a nepotřebujete tedy žádný další opalovací prostředek.
V segmentu opalovacích prostředků se střední ochranou jsou velmi populární oleje na opalování, které se snadno nanášejí a pokožku navíc promastí. Tím napomáhají v boji proti stárnutí. Zkusit můžete třeba Garnier Ambre Solaire Golden Protect nebo Astrid SUN, který je navíc obohacen i o vzácné oleje (arganový, mrkvový a jiné).
Protože vzácný arganový olej (nazývaný také marocké zlato) skvěle hydratuje pokožku, doporučujeme zkusit i opalovací mléko s arganovým olejem v praktickém balení s pumpičkou.
Značku Piz Buin založil v roce 1975 student chemie, který si na stejnojmenné hoře bolestivě spálil obličej. Možná i kvůli sportovním aktivitám zakladatele jsou opalovací přípravky této značky odolné nejen proti vodě, ale i vůči vašemu vlastnímu potu. Vyzkoušejte hydratační krém na opalování.
V kategorii Opalovací krémy SPF 25 jste si nejvíc oblíbili značky Sun Vital, Alteya Organics a Eveline. Máte zálusk na něco konkrétního z kategorie Opalovací krémy SPF 25?
Podívejte se na produkty z kategorie Opalovací krémy SPF 25 seřazené od těch nejlépe hodnocených. Podívejte se na produkty z kategorie Opalovací krémy SPF 25 seřazené od těch nejlevnějších. V kategorii Opalovací krémy SPF 25 najdete zboží poskládané od nejkvalitnějších kousků.