Neuropatie: Přehled, příčiny a léčba

Neuropatie je obecný termín označující poruchu funkce nebo onemocnění jednoho nebo více nervů, převážně těch periferních. Při neuropatii má tělo problém přenášet nervové vzruchy z jedné nebo i více části těla do mozku. Pokud jsou nervy poškozeny nebo nefungují správně, může to vést k různým symptomům. 50 % našich čtenářů nezkoušelo žádnou léčbu, to ale neznamená, že příznaky nelze vhodným postupem zmírnit.

 

Obsah

  1. Druhy neuropatií
  2. Příčiny neuropatie
  3. Příznaky neuropatie
  4. Diagnostika neuropatie
  5. Léčba neuropatie
  6. Prevence neuropatie
  7. Život s neuropatií
  8. Závěr
pilulka

Druhy neuropatií

Existuje několik druhů neuropatií, které lze klasifikovat podle příčiny, postižené oblasti nebo typu postižených nervových vláken. Hlavní druhy zahrnují:

Periferní neuropatie

Periferní neuropatie

Nejčastější forma neuropatie. Ovlivňuje nervy mimo mozek a míchu, zejména v rukou a nohou.

Autonomní neuropatie

Autonomní neuropatie

Postihuje nervy, které řídí funkce vnitřních orgánů, jako jsou srdeční frekvence, trávení a močový měchýř.

Mononeuropatie

Mononeuropatie

Ovlivňuje pouze jeden nerv.

Polyneuropatie

Polyneuropatie

Ovlivňuje více nervů v různých částech těla.

Z ankety mezi našimi čtenáři vyplývá

Zeptali jsme se čtenářů našeho blogu na jejich zkušenosti s neuropatií. Mezi nejčastější příznaky, které čtenáři popisují patří brnění nebo mravenčení končetin (42 %), problémy s koordinací a udržení rovnováhy (18 %), bolest (15 %) a nadměrné pocení (10 %). Neuropatie se projevuje různě podle toho, které nervy jsou postiženy. Nejčastěji se objevuje periferní neuropatie, která ovlivňuje nervy v končetinách. Na brnění a mravenčení může pomoci jemná masáž, protahování a cvičení a teplé koupele pro zlepšení cirkulace. U diabetiků je důležitá kontrola krevního cukru. 

 

50 % našich čtenářů nezkoušelo žádnou specifickou léčbu, 39 % volí léky na bolest nebo zlepšení nervové funkce 17 % čtenářů pravidelně cvičí a 9 % čtenářů změnilo stravu. Pouze 3 % čtenářů muselo přistoupit k chirurgické léčbě. Bylo možné zvolit více odpovědí. Léčba neuropatie závisí na její příčině a závažnosti. Obecně se zaměřuje na léčbu základní příčiny, symptomatické léčby bolesti, fyzioterapii a alternativní metody, jako je akupunktura. 

Příčiny neuropatie

Neuropatie může mít mnoho různých příčin. Některé z nejčastějších zahrnují:

  • Diabetes: Jedná se o hlavní příčinu periferní neuropatie, u 22 % našich čtenářů za neuropatií stojí právě diabetes. Vysoké hladiny cukru v krvi mohou totiž poškodit nervy.
  • Infekce a viry: Některé viry a bakterie mohou způsobit neuropatii, včetně viru HIV a Lymské boreliózy. Tato příčina se vyskytuje u 18 % našich čtenářů.
  • Trauma: Zranění může nervy přerušit nebo je stlačit a přesně to se stalo 20 % našich čtenářů.
  • Léky: Některé léky, zejména léky proti rakovině, mohou poškodit nervy.

Diabetická neuropatie

Periferní neuropatie je jedna z nejčastějších komplikací cukrovky. Proto je důležité se zaměřit na její včasnou diagnostiku, která by měla být součásti pravidelného screeningu u osob s diabetem. Pos­tihuje přibližně 40–50 % diabetiků, a to u obou typů cukrovky.

Příznaky neuropatie

Symptomy neuropatie se mohou lišit v závislosti na typech a umístění postižených nervů. Některé z nejběžnějších zahrnují:

Symptomy při periferní neuropatii

Příznaky při periferní neuropatii

  • Pocit brnění nebo mravenčení: často se objevuje v končetinách, zejména v nohách a rukou, mezi našimi čtenáři to v anketě skončilo na prvním místě
  • Problémy s koordinací, s chů­zí a udržením rovnováhy: zvyšuje se riziko pádu, tyto problémy trápí 18 % našich čtenářů
  • Bolest: může být ostrá, bodavá nebo pulzující
  • Slabost svalů: mohou nastat obtíže při chůzi nebo při manipulaci s předměty
  • Změny v citlivosti na dotek, teplotu nebo tlak

Příznaky při autonomní neuropatii

Symptomy při autonomní neuropatii

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Neuropatie je onemocnění, které způsobuje poruchy nervových přenosů. Převážná většina neuropatií je periferních a velmi často způsobená onemocněním Diabetes mellitus. I když ne vždy je možné tomuto onemocnění předejít, prevence je velmi důležitá. Pokud už k tomuto onemocnění dojde, je důležité přizpůsobit domácnost, pravidelně navštěvovat lékaře a pokud lékař doporučí a schválí je velmi vhodné pravidelné cvičení.“

Diagnostika neuropatie

Pro diagnostikování neuropatie může lékař provádět řadu testů. Diagnostika začíná důkladným lékařským vyšetřením a zhodnocením historie pacienta. Následně mohou být provedeny:
 

  • Neurologické vyšetření: Hodnocení reflexů, síly svalů, citlivosti a dalších aspektů nervové funkce.
  • Krevní testy: Mohou odhalit příčiny neuropatie, jako je diabetes nebo nedostatek vitamínů.
  • Elektromyografie (EMG): Zkoumá schopnost přenášet nervové vzruchy.
  • Měření nervů: Testuje rychlost a sílu nervových signálů.
  • Biopsie nervu: Malý vzorek nervu může být vyšetřen pod mikroskopem.

    Léčba neuropatie

    Léčba neuropatie závisí na její příčině a na symptomatologii pacienta. Cílem léčby je řešit příčinu, snížit bolest a zlepšit kvalitu života. Léčebné metody zahrnují:

      • Medikamenty: Léky proti bolesti, antidepresiva nebo antikonvulziva používá téměř 40 % našich čtenářů k léčbě symptomů neuropatie.
      • Chirurgický zákrok: U něk­terých neuropatií se přistupuje k chirurgickému zákroku. Převážně u „skřípnutých nervů“, kdy se jedná o vyčnívající disky, které stlačují nervové kořeny. Tímto ošetřením se nerv uvolní a a umožní se jeho hojení.
      • Akupunktura: Mohou být užitečné pro některé osoby s neuropatií k řešení bolesti.
      • Změny životního stylu: Správná strava, pravidelné cvičení a správná péče o nohy může pomoci předcházet komplikacím a zlepšit kvalitu života.

      Jak se léčí neuropatie?

      Jak se léčí neuropatie medikamenty

      Medikamenty

      Jak se léčí neuropatie chirurgický zákrok

      Chirurgický zákrok

      Jak se léčí neuropatie akupunktura

      Akupunktura

      Jak se léčí neuropatie změna životního stylu

      Změna životního stylu

      Prevence neuropatie

      Prevence je klíčová, protože mnoho případů neuropatie může být výsledkem léčitelných onemocnění a onemocnění, kterým se dá předejít. Několik doporučení pro prevenci zahrnuje:

      • Kontrola krevního cukru: Udržování stabilní hladiny cukru v krvi může předcházet neuropatii spojenou s diabetem.
      • Zdravý životní styl: Vyvážená strava bohatá na vitamíny, především BB12 a K, minerály, bílkoviny a vlákninu, pra­videlné cvičení a vyhýbání se kouření mohou snížit riziko vzniku neuropatie. 35 % našich čtenářů v rámci prevenci zařadilo užívání vitaminů a minerálů, 25 % se zaměřilo na zdravý životní styl.
      • Omezení alkoholu: Nadměrná konzumace alkoholu může poškodit nervy a způsobit neuropatii.
      • Bezpečné chování: Bezpečností a ochranou těla před úrazy a traumaty se může předejít mononeuropatii způsobenou fyzickým poškozením nervu.

      Život s neuropatií

      Život s neuropatií může být náročný, ale správný přístup a podpora mohou značně pomoci. Doporučení pro ty, kteří žijí s touto poruchou:

      • Přizpůsobení domácnosti: Učinit domácnost bezpečnější, například odstraněním koberců se může snížit riziko pádů.
      • Podpora: Podpůrné skupiny nebo terapie mohou pomoci lidem vyrovnat se s emocionálními a fyzickými výzvami neuropatie.
      • Pravidelná lékařská kontrola: Kontroly u lékaře a dodržování léčby mohou pomoci včas odhalit a řešit komplikace.
      • Vzdělávání: Vědomosti o svém onemocnění mohou pomoci pacientům lépe se vyrovnat s jejich stavem a aktivně se podílet na rozhodování o léčbě.

       

      Je důležité si uvědomit, že i když neuropatie může být bolestivá a náročná, mnoho lidí s touto diagnózou vede plnohodnotný život díky vhodné léčbě a péči.

      Závěr

      Neuropatie je porucha funkce nebo onemocnění jednoho či více periferních nervů, které spojují mozek a míchu s ostatními částmi těla. Mezi hlavní příčiny patří diabetes, infekce (např. HIV, Lymská borelióza), některé léky (zejména chemoterapeutika) a fyzická zranění. Příznaky zahrnují brnění, bolest, svalovou slabost a změny citlivosti, zejména v končetinách. Léčba závisí na identifikaci a řešení základní příčiny, zmírnění symptomů a podpoře nervové regenerace, často za použití vysokých dávek vitamínů skupiny B. Včasná diagnóza a správná léčba jsou klíčové pro zlepšení kvality života postižených.


      Zdroje

      https://www.wi­kiskripta.eu/w/Ne­uropatie_a_ner­vosvalová_one­mocnění/PGS

      https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/1341

      https://www.ne­urologiepropra­xi.cz/pdfs/ne­u/2009/06/12.pdf

      https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2011/06/08­.pdf

      Autor článku

      Bc. Marie Siatka

      Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

      Všechny články od autora

      Zeptejte se lékárníka

      Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.