Zpět do poradny
Dotaz z 25. 5. 2024

Natažený sval

Bolest
Dobrý den, v úterý při práci jsem pomáhala přesunout jednoho člověka na inv vozík, no a vím že jsem si víc stoupla na pravou nohu. A tak zatížila celou pravou část těla. Po několika hodinách , spíš k ránu mě začly bolet záda pravá část u páteře, při doteku, někdy i při nějaké činnosti. Záda nejsou oteklá, jen na dotek to bolí a teď mi to jde od té hrudní páteře, to místo vedle hrudní páteře, tak teď to spíš cítím na boku u žeber a pod žebrami. Dávám si na to léčivé náplasti Flector. Na marodce už jsem byla 2x, tak nevím co mám dělat.
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

natažený sval je běžné zranění, které může postihnout jakýkoli sval v těle, ale nejčastěji se vyskytuje v dolní části zad, krku, ramen a nohou. K natažení svalu dochází, když je sval přetížen nebo natažen nad svou kapacitu, což může způsobit drobné trhlinky ve svalových vláknech.

Odpočívejte a vyhýbejte se aktivitám, které zhoršují bolest. Aplikujte led na postižený sval po dobu 15-20 minut každé 2-3 hodiny během prvních 48 hodin, abyste snížili otok a zánět.

Užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) jako ibuprofen nebo diclofenak může pomoci zmírnit bolest a zánět. Flector náplasti jsou skvělé, určitě pomohou. Obvyklý režim dávkování je 1 nebo 2 náplasti denně (tj. jedna aplikace každých 12 nebo 24 hodin) po dobu až 14 dní. Pokud nedojde ke zlepšení během doporučované doby léčby, je třeba se poradit s lékařem.

Po prvních 48 hodinách můžete začít používat teplé obklady k uvolnění svalu a zlepšení krevního oběhu. Konzultace s fyzioterapeutem může být užitečná pro určení vhodných cvičení na posílení a protažení postiženého svalu.

Jakmile bolest ustoupí, postupně začínejte s lehkými cviky a aktivitami, abyste předešli opětovnému zranění.

Pokud bolest přetrvává déle než několik dní, zhoršuje se nebo je doprovázena dalšími příznaky, jako je výrazný otok, změna barvy kůže, měli byste navštívit lékaře. Ten může provést další vyšetření, jako je ultrazvuk nebo MRI, aby zjistil rozsah poškození a doporučil vhodnou léčbu.

S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiPéče o těloMočové cestyNervový systémMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyOmega 3-6-9Vitamin DDiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportDotaz na lékárnyOběhový systémDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy