Myopatie

Myopatie je odvozeno od řeckých slov ‚myo‘ pro sval, a ‚pathy‘ pro utrpení. Mezi nejběžnější příznaky myopatií patří slabost, ztuhlost a křeče. Obvykle se projevuje svalovou slabostí a bolestí, která narušuje každodenní aktivity.

Úvod

Myopatie je termín používaný k popisu poruch svalů, které jsou dědičné nebo získané a vedou k oslabení svalů. Primární myopatie zahrnují dědičné poruchy struktur podílejících se na svalové práci. Druhou skupinu tvoří sekundární myopatie, kdy svaly mohou trpět záněty (především autoimunitními), vlivem toxinů, či v průběhu metabolických a endokrinních chorob. Pochopení myopatie může pomoci v diagnostice, léčbě a prevenci tohoto onemocnění.

 

Definice myopatie

Myopatie označuje skupinu svalových onemocnění, u nichž hlavním symptomem je svalová slabost způsobená poškozením svalových vláken. Myopatie postihují kosterní svalstvo a některé se objevují ihned po narození, jiné až v průběhu let v dospělosti.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Myopatie je porucha svalů vedoucí ke svalové slabosti. Souvisí s poškozením svalových vláken, které doprovází slabost a únava. Mohou být způsobeny různými faktory a projevit se kdykoliv během života. Dostupným a jednoduchým diagnostickým znakem probíhající svalové léze je sérová hladina kreatinkinázy. K dalšímu rozlišení je pak zapotřebí genetických vyšetření a svalové biopsie. Komplikace nastávají především u postižení hltanových svalů a jícnu, které mohou vést až k zavedení gastrostomií, dále postižení dýchacích svalů a nejzávažnější důsledek je zasažení svaloviny srdce.“

 

Příčiny myopatie

Existuje mnoho faktorů, které vedou k vývoji myopatie:

Dědičné faktory

Některé myopatie jsou genetické a mohou být děděny od rodičů (dystrofinopatie, pletencové svalové dystrofie ad.).

Endokrinní poruchy

Hormonální nerovnováha v těle může způsobit myopatii. Například u poruch nadledvin či dlouhodobé užívání kortikosteroidů vede ke steroidní myopatii.

Metabolické poruchy

Poruchy metabolismu, jako je nedostatek vitaminů a minerálů, mohou poškodit svaly a vést k myopatii. Například nízká a vysoká hladina kalia může poškodit stav myofibril.

Toxiny a léky

Některé léky a toxiny mohou mít vedlejší účinky, které poškodí svalová vlákna a způsobí myopatii (statiny a glukokortikoidy).

Symptomy myopatie

Nejčastějším symptomem myopatie je svalová slabost. Ta se často objevuje symetricky, což znamená, že postihuje obě strany těla stejně. Slabost může být více výrazná v určitých oblastech, například okolo ramenního pletence či na dolních končetinách. Další symptomy zahrnují:

  • Bolestivé křeče
  • Mravenčení nebo necitlivost
  • Svalové ztuhnutí nebo zkrácení (kontraktury)
  • Snížená tolerance fyzické zátěže, únavnost
  • Ztráta svalové hmoty (atrofie)

 

Diagnostika myopatie

Diagnostika myopatie začíná podrobným lékařským vyšetřením a anamnézou. Lékař může požádat o svalový test, genetické testy, krevní test, elektromyografii (EMG) nebo biopsii svalu. EMG měří elektrickou aktivitu svalů, zatímco biopsie svalu pomůže odhalit abnormality ve svalových vláknech. Z dalších zobrazovacích technik se může využít ultrazvuk a magnetická rezonance (MRI).

 

Léčba myopatie

Léčba myopatie závisí na příčině onemocnění. U dědičných forem se zaměřujeme na mírnění projevů (nelze vyléčit) a  sekundárních myopatií odstraňujeme příčinu. U některých lidí může léčba spočívat v odstranění léku nebo toxinu, který způsobuje problém. V jiných případech může léčba zahrnovat:

  • Terapii a fyzioterapii
  • Léky k potlačení nepřiměřených imunitních reakcí (imunosupresiva, kortikosteroidy)
  • Ortopedické a rehabilitační pomůcky, ortézy a bandáže
  • Operativní zákroky pro kontraktury

 

Prevence a život s myopatií

Prevence závisí na konkrétní příčině myopatie. V případě myopatií způsobených léky nebo toxiny je nejlepší prevencí vyvarování se těchto látek. Pro genetické formy myopatie může pomoci genetické poradenství rodinám pochopit rizika a možnosti léčby. Zároveň je důležité dodržovat zdravý životná styl, zahrnující pestrou, vyváženou stravu a dostatek pohybu.

 

Závěr

Myopatie je skupina onemocnění charakterizovaná svalovou slabostí. Ačkoli příčiny a symptomy se mohou lišit, léčba často spočívá v řešení příčiny onemocnění a ve zlepšení kvality života jednotlivců s touto poruchou. Pokud máte podezření na myopatii, je důležité kontaktovat odborníka, aby byla zajištěna správná diagnóza a léčba.

 

Zdroje

https://www.ne­urologiepropra­xi.cz/pdfs/ne­u/2004/03/02.pdf

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK562290/

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2022/04/02­.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2005/11/03­.pdf

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/17256-myopathy

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.