Myom: Komplexní průvodce

pilulka

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Myomy jsou nezhoubné nádory, které vznikají v orgánech tvořených hladkou svalovinou. Nejčastěji se objevují v děloze. Postihují 20–35 % žen ve věku nad 35 let. Pravidelné kontroly u gynekologa mohou včas odhalit myomy a tím zajistit mírný průběh onemocnění a její léčbu.“

Co je myom?

Myom, často označovaný jako fibroidní tumor nebo fibrom, je benigní hladký svalový nádor, který se vyvíjí z děložní stěny. Ačkoli je většina myomů neškodná a často zůstává bez příznaků, některé mohou způsobit bolest a krvácení a posléze komplikace, jako je třeba anémie. Je důležité si uvědomit, že myomy nezvyšují riziko vzniku rakoviny dělohy a zřídka se mění na rakovinu.

 

Příčiny vzniku myomu

Přesné příčiny vzniku myomů nejsou zcela známy. Vědci však věří, že v tom má prsty kombinace genetických, hormonálních a environmentálních faktorů. Estrogen a progesteron mohou také stimulovat růst myomů.

 

Symptomy myomu

  • Bolest v podbřišku nebo dolní části zad
  • Těžká nebo bolestivá menstruace
  • Prodloužená menstruace
  • Nepravidelné krvácení
  • Bolest při pohlavním styku
  • Pocit tlaku v pánvi a oblasti močového měchýře

 

Diagnostika myomu

Diagnostika myomu obvykle zahrnuje fyzické vyšetření, ultrazvuk a použití dalších zobrazovacích metod. Lékař může také doporučit hysteroskopii (en­doskopická metoda, při které se prohlíží děložní dutina) nebo laparoskopii (pou­žití speciální jehly k odebrání vzorku z dělohy) k podrobnějšímu vyšetření ženských pohlavních orgánů.

 

Léčba myomu

Léčba myomu závisí na velikosti, umístění a jejich počtu, stejně jako na věku pacientky a jejím zdravotním stavu. V některých případech není zahájena žádná léčba, stačí jen myomy sledovat a být pod dozorem gynekologa.

  • Léky: Hormonální léky mohou pomoci zmenšit myomy a zmírnit symptomy.
  • Myomektomie: Chirurgický zákrok k odstranění myomů. Metoda je vhodná pro ženy, které chtějí mít v budoucnu ještě děti, protože neporušuje dělohu.
  • Embolizace děložních tepen: Postup, který zastavuje průtok krve k myomu, což vede k jeho odumření a k vymizení symptomů.
  • Hysterektomie: Chirurgické odstranění dělohy. Zbavíte se tak myomů jednou provždy, počítejte ale s tím, že tato metoda je vhodná jen pokud už nechcete mít děti. 

 

Prevence myomu

Ačkoli neexistuje zaručený způsob, jak předejít vzniku myomů, některé životní návyky mohou snížit riziko jejich vývoje. Mezi ně patří:

  • Udržování zdravé tělesné hmotnosti
  • Pravidelné cvičení
  • Konzumace dostatečného množství zeleniny a ovoce

 

Život s myomem

Mnoho žen s myomy žije bez jakýchkoli příznaků a nepotřebují léčbu. Je důležité pravidelně konzultovat svůj stav s lékařem a sledovat případné změny. Pokud vnímáte nepříjemné symptomy, jako doplněk k léčbě vyzkoušejte třeba meditaci, jógu nebo jiné cvičení, které vás uklidní a zvedne náladu.

 

Dopad myomu na život ženy

Myomy mohou mít vliv na život ženy v závislosti na jejich velikosti, umístění a počtu. Některé ženy zaznamenávají bolest a nepohodlí, zatímco jiné nemají žádné příznaky. Myomy mohou také ovlivnit plodnost a být spojeny s komplikacemi během těhotenství.

 

Budoucí výzkum v oblasti myomů

Vědci pokračují ve výzkumu myomů, aby lépe porozuměli tomu jak vznikají a vyvinuli nové a efektivnější léčebné metody. Aktuální výzkum se zaměřuje na genetické faktory, které přispívají k vývoji myomů, stejně jako na nové léčebné postupy, které by mohly nabídnout alternativy k chirurgickým zákrokům.

 

Doporučení pro pacienty

Pokud máte podezření, že máte myom, bez váhání se obraťte na svého lékaře. Pravidelné lékařské prohlídky mohou pomoci identifikovat a léčit myomy dříve, což snižuje riziko komplikací. Nezapomeňte ale, že ne vždy musí myom znamenat velké potíže, přibližně 1/3 žen s nimi žije v symbióze a bez nepříjemných projevů.

 

Závěr

Myomy jsou běžným zdravotním problémem mnoha žen. Ačkoli většina myomů je benigní a nemusí způsobovat žádné příznaky, je důležité pravidelně konzultovat svůj zdravotní stav s gynekologem. Včasná diagnostika a léčba pomáhají předcházet komplikacím, postarají se o bezpečné těhotenství a zlepší kvalitu života žen s myomy.

 

Zdroje

https://myomlec­ba.cz/index.html

Michal Mára, Zdeněk Holub a kolektiv – Děložní myomy

https://www.wo­menshealth.gov/a-z-topics/uterine-fibroids

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.