Mílie: příčiny, prevence a léčba

Mílie jsou bílé nebo žluté hrudky o velikosti 1–2 mm, které se objevují na kůži, často na obličeji. Přestože se mohou objevit prakticky v jakémkoliv věku, jsou často viditelné u novorozenců a dospívajících. V tomto článku se podíváme na jejich charakteristiku, příčiny, prevenci a vhodnou léčbu.

 

Obsah

  1. Co jsou mílie?
  2. Příčiny vzniku mílií
  3. Častá lokalizace mílií
  4. Diagnostika mílií
  5. Léčba mílií
  6. Prevence vzniku mílií
  7. Kdy navštívit lékaře
  8. Závěr
  9. Zdroje
pilulka
pilulka

Co jsou mílie?

Mílie jsou bílé nebo žlutavé cysty, které jsou naplněné keratinem – bílkovinou, která se přirozeně nachází v kůži, vlasech a nehtech. Mílie se často objevují jako izolované pupínky, ale mohou se vyskytovat i ve skupinách.

Typicky vznikají v místě drobných potních žlázek, které se ucpaly. Přestože jsou mílie neškodné a obvykle nezpůsobují bolest nebo svědění, mohou být pro některé lidi esteticky nežádoucí.

Příčiny vzniku mílií

Přesná příčina vzniku mílií není zcela jasná, nicméně předpokládá se několik faktorů, jež mohou přispívat k jejich vývoji:
 

  • Nedostatečná exfoliace kůže (peeling) vedoucí k nah­romadění mrtvých kožních buněk
  • Používání olejových nebo komedogenních krémů, které mohou blokovat póry
  • Dlouhodobé vystavení slunci bez ochrany
  • Genetické predispozice
  • Hormonální změny 
  • Jiné kožní stavy

Častá lokalizace mílií

Mílie se nejčastěji vyskytují na obličeji, zejména kolem očí, nosu a úst. Mohou se však objevit také na krku, rukou a jiných částech těla, zejména u dětí a dospívajících.

Vyšší četnost milií nacházíme u malých dětí. U dospívajících a dospělých jsou již o něco vzácnější.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Mílie jsou malé bílé tečky objevující se na obličeji a v okolí očí. Jsou pouze kosmetickým problémem a nepředstavují nebezpečí. Jedná se o shluk odumřelých a keratinizovaných kožních buněk, které se opouzdří cystou. Častější je výskyt u malých dětí, ale postihuje všechny věkové skupiny.

Odstranění mílii přenechte raději dermatologovi, hlavně v oblasti očních víček. Mílie se odstraňuji pomocí sterilní jehly vytlačením. Prevence spočívá hlavně v kvalitní a pravidelné péči o pleť."

Diagnostika mílií

Diagnostika mílií obvykle zahrnuje vizuální vyšetření kožním specialistou – dermatologem. Vzhledem k jejich charakteristickému vzhledu mílie snadno rozpozná. V některých případech ale může být vyžadováno další vyšetření k vyloučení jiných kožních stavů, které mohou mílie připomínat.

Léčba mílií

Léčba mílií vyžaduje specifický přístup, neboť běžné metody používané pro akné nejsou obvykle efektivní. Nejčastěji se používají tzv. miniinvazivní metody, jako je jemné propíchnutí mílie sterilní jehlou a následné odstranění jejího obsahu. Tato metoda vyžaduje precizní techniku a zkušenosti, proto je nejlepší ji nechat na dermatologovi nebo kvalifikovaném kosmetickém specialistovi. Pro rozsáhlejší případy mílií mohou lékaři navrhnout použití retinoidů, které pomáhají zlepšit obnovu kožních buněk a redukovat zanášení pórů.

Případně existuje několik dalších metod, které umožňují cílené odstranění mílií s minimálním rizikem vzniku jizev či jiných komplikací:
 

  • Laserová terapie
  • Elektrokoagulaci
  • Chemický peeling
  • Mikrodermabraze

Prevence vzniku mílií

Prevence mílií spočívá především v pravidelné a správné péči o pleť. Důležitou součástí je zejména pravidelná exfoliace, která pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a zabraňuje jejich nahromadění. Vhodným způsobem exfoliace je použití jemných peelingů, které jsou přizpůsobené typu pokožky. Dále je důležité vyhnout se používání příliš hutných nebo olejových krémů, které mohou zablokovat póry a podporovat tak vznik mílií.

Klíčová je rovněž ochrana pokožky před sluncem, a to i z mnoha dalších důvodů. Nadměrné vystavení slunečnímu záření bez ochrany může zpomalit proces obnovy kožních buněk a přispívat mimo jiné ke vzniku mílií. Použití širokospektrálního ochranného slunečního krému s vysokým SPF je už v dnešní době takřka nutností, zejména pokud trávíte hodně času venku nebo máte citlivější typ pleti.

Kdy navštívit lékaře

I když mílie nejsou závažným zdravotním problémem, existují situace, kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se mílie objevují často, jsou rozsáhlé nebo způsobují estetické nebo psychické nepohodlí, doporučuje se konzultace s dermatologem. Odborné léčení je také vhodné v případech, pokud se mílie vyskytují na citlivých oblastech, jako jsou víčka, kde může být domácí léčba riskantní a neefektivní.

Lékař vybere vhodnou léčbu, která může zahrnovat speciální postupy nebo použití krémů. V některých případech může být doporučen i pravidelný monitoring, zejména pokud se mílie objevují v důsledku určitého zdravotního stavu nebo léčby, jako je chemoterapie.

Závěr

Mílie, ačkoliv jsou neškodné, mohou být pro mnohé zdrojem estetických starostí. Porozumění jejich vzniku, efektivním metodám léčby a preventivním opatřením může výrazně pomoci v jejich kontrole a zlepšení vzhledu pokožky. Klíčem je pravidelná péče o pleť, včetně správného čištění, exfoliace a používání vhodných kosmetických přípravků. V případě potřeby je vždy nejlepší vyhledat odbornou pomoc, která zajistí bezpečné a efektivní řešení problému mílií.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://core.ac­.uk/download/pdf/82085­356.pdf

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC5574­071/

https://www.pro­quest.com/open­view/11c3c22b0­3b8cd1159528b37a2972de­a/1?pq-origsite=gscho­lar&cbl=43703

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK560481/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/17868-milia

https://www.he­althline.com/he­alth/milia

https://www.he­althline.com/he­alth/skin-disorders/how-to-get-rid-of-milia

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.