Mícha: co byste měli vědět

Mícha je jedním z nejdůležitějších orgánů, často přezdívaná jako „informační dálnice“ lidského organismu. Spojuje mozek s každou částí vašeho těla, přenáší signály, které umožňují pohyb, vnímání a reakce na okolní prostředí. Její správná funkce je nezbytná pro vaše každodenní aktivity, a její poškození může mít vážné následky. V tomto článku objevíte fascinující strukturu míchy, její funkce a význam pro vaše zdraví.

Struktura a umístění míchy

Mícha (lat. medulla spinalis) je centrální nervový orgán, který tvoří důležitou součást centrální nervové soustavy (CNS) spolu s mozkem. Mícha je dlouhý trubicovitý útvar, který vybíhá ze spodní části mozku (navazuje na prodlouženou míchu) a probíhá páteřním kanálem.

Struktura míchy

Na povrchu je bílá hmota, která se skládá především z axonů – dlouhých výběžků nervových buněk. Tyto axony vedou vzruchy z různých částí těla do mozku a zpět. Uprostřed míchy se pak nachází šedá hmota, která má tvar podobný motýlu nebo písmenu H. Šedá hmota obsahuje těla nervových buněk a je místem, kde dochází ke zpracování informací. Rozděluje se na tři hlavní části: přední (vedou informace o pohybu), zadní (vedou informace ze smyslových orgánů) a boční rohy (jsou součástí autonomního nervového systému).

Délka míchy a její ochrana

Její délka se může u každého jednotlivce mírně lišit, avšak u dospělých lidí je obvykle dlouhá přibližně 40–50 cm a její šířka je v průměru 1–1,5 cm. Začíná u prodloužené míchy a končí v oblasti prvního bederního obratle, kde se zužuje do struktury zvané conus medullaris. Mícha je obklopena třemi vrstvami ochranných plen: tvrdou plenou, pavučnicovou plenou a měkkou plenou. Mezi nimi je mozkomíšní tekutina, která působí jako tlumení pro míchu a také dodává živiny nervovým buňkám.

Funkce míchy

Mícha je klíčová pro řadu základních funkcí v našem těle. Zajišťuje komunikaci mezi mozkem a zbytkem těla. Když například pociťujete bolest po úderu do prstu, jsou to nervová vlákna v míše, která tuto informaci přenášejí do mozku.

Mezi hlavní funkce míchy patří:

  • Reflexní funkce: Mícha je zodpovědná za mnoho reflexních reakcí, jako je např. stahování ruky od horkého předmětu (tzv. flexorový reflex).
  • Přepojovací funkce: Přenáší signály mezi mozkem a periferními nervy v obou směrech.
  • Integrativní funkce: Zajišťuje zpracování informací a vedení reflexních odpovědí.

Nemoci a poruchy míchy

Mícha, stejně jako ostatní části našeho těla, může být postižena různými nemocemi a poruchami. Některé z těchto stavů mohou mít vážné důsledky a mohou ovlivnit schopnost jednotlivce pohybovat se nebo vnímat různé podněty. K vážným poraněním dochází při dopravních nehodách, pádech či u bodných a střelných zranění. V důsledku toho může dojít k částečnému nebo úplnému ochrnutí. Vrozená vada jménem spina bifida (rozštěp páteře) je charakteristická nedokončeným uzavřením páteřního kanálu, což způsobuje poruchy pohyblivosti, močení a stolice. Autoimunitním onemocněním postihujícím míchu je roztroušená skleróza, jejíž příznaky zahrnují zhoršené vidění a chronickou únavu. Onemocněním postihujícím děti je dětská obrna, virové onemocnění, které může poškodit motorické neurony v míše a vést k paralýze. V České republice se proti ní úspěšně očkuje v rámci hexavakcíny.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

"Mícha je dlouhý trubicovitý útvar vycházející ze spodní části mozku. Mícha se skládá z celkem 31 míšních segmentů. Z každého míšního segmentu vychází jeden pár míšních nervů. Mícha se nachází v páteři, přesněji řečeno prochází páteřním kanálem. 


Mezi jednu z příčin poranění a poruch míchy patří zranění páteře, může se jednat o zlomeniny, bodné nebo střelné poranění, krvácení do míchy nebo ischemie míchy. Postižení míchy nebo jeho zhoršení při úrazech páteře často vzniká až při následné manipulaci s nemocným při nestabilní fraktuře, proto je potřeba si dávat pozor během první pomoci osob s poraněním páteře."

Jak je mícha chráněná?

Mícha je kritickou součástí nervového systému a vyžaduje zvláštní ochranu. Je chráněna páteřními obratli, které tvoří páteřní sloupec. Mezi jednotlivými obratli se nachází meziobratlové ploténky, které působí jako tlumiče nárazů a zabraňují poškození míchy. Ty se v důsledku vadného držení těla, chybných pohybových stereotypů nebo sedavého zaměstnání mohou opotřebovávat. Je důležité proto nezanedbávat po­silování zádových svalů.

Okolo míchy je také několik vrstev pojivových tkání zvaných meningy. Tyto vrstvy zahrnují tvrdou plenu, pavoučnicovou plenu a měkkou plenu. Meningy chrání míchu před infekcemi a poskytují další podporu a stabilitu.

Zajímavosti o míše

Mícha je fascinující a komplexní struktura. Zde je několik zajímavostí, které vám přiblíží, co vše mícha zvládá:

  • Mícha je dlouhá asi 45 cm u mužů a 43 cm u žen.
  • V dospělosti je mícha obvykle tlustá jako palec.
  • Mícha obsahuje asi 13,5 miliónu neuronů.
  • Rychlost, jakou se signály přenášejí podél míchy, může dosahovat až 120 metrů za sekundu.
  • Mícha produkuje takzvaný míšní mok, který chrání mozek a míchu před nárazy a poskytuje výživu neuronům.

Závěr

Mícha je zásadním stavebním a funkčním kamenem pro správnou funkci lidského těla a je centrem mnoha klíčových procesů, které řídí pohyb, citlivost a reflexy. Zároveň však může skrývat i různá onemocnění, od banálnějších, až po vážné. Péče o záda a míchu by měla být prioritou, protože zdravá mícha se rovná životu jako takovému.

 

Zdroje

Nováková, L. (2018). Anatomie a fyziologie člověka. Praha: Grada Publishing.

Přikrylová Zářecká, P. (2020). Neurologie v kostce. Brno: Masarykova univerzita.

WebMD. (n.d.). Spinal Cord Anatomy. WebMD. Retrieved October 12, 2023, from https://www.webmd.com/.

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/1473

https://www.nzip­.cz/clanek/1397-centralni-nervovy-system-cns-mozek-micha

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.