Mezoteliom: rakovina mezotelu

Mezoteliom neboli rakovina mezotelu je jednou z těch vzácnějších forem rakoviny. Souvisí hlavně s expozicí azbestu, což byl materiál hojně využívaný ve stavebnictví. Diagnostika bývá ztížená tím, že symptomy se mohou projevit až po několika desítkách let a nejsou příliš specifické.

Co je mezoteliom?

Mezoteliom je vzácný, leč agresivní typ rakoviny, který se vyvíjí z tzv. mezotelu, což je ochranná membrána pokrývající většinu vnitřních orgánů těla. Mezoteliom je často spojován s vystavením azbestu a může se rozvinout v pleurální (pohrudnice), peritoneální (pobřišnice) nebo perikardiální (osrdečník) formě. Vzhledem k dlouhé latenci může trvat i desítky let, než se po expozici azbestu objeví první příznaky, což komplikuje diagnostiku a léčbu.

Příčiny a rizikové faktory

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro mezoteliom je vystavení azbestu. Azbestová vlákna mohou při vdechnutí nebo spolknutí dráždit a poškozovat tkáně, což vede k zánětlivým procesům a následně i k mutacím buněk. K dalším rizikovým faktorům patří genetická predispozice, radiace a chronické zánětlivé procesy. Riziko se zvyšuje s délkou a intenzitou expozice azbestu.

Existují případy, že mezoteliomem onemocněli i rodinní příslušníci osob pracujících s azbestem, vlivem praní prádla s nanesenými azbestovými vlákny.

Typy mezoteliomu

Epiteloidní mezoteliom

Epiteloidní mezoteliom se týká tzv. epiteloidních buněk, jež vznikají v místech zánětů. Je nejčastější a má relativně lepší prognózu.

Sarkomatoidní mezoteliom

Sarkomatoidní mezoteliom je vzácnější a jeho prognóza je obvykle horší. Sarkomatoidní buňky se podobají buňkám sarkomu, což je vzácnější druh rakoviny. 

Symptomy mezoteliomu

Symptomy mezoteliomu se mohou významně lišit v závislosti na umístění nádoru. Mezi společné projevy patří hubnutí, ztráta chuti k jídlu, zvýšené teploty a noční pocení. Příznaky se často objevují pozdě až 20–50 let po expozici azbestem a mohou být zaměněny za běžné nemoci, což ztěžuje včasnou diagnózu.

Pleurální mezoteliom

(postihuje výstelku plic)

Peritoneální mezoteliom

(postihuje břišní dutinu)

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Mezoteliom je vzácná forma rakoviny, která se vyvíjí z mezotelu, což jsou ochranné tkáně vnitřních orgánu těla. Nejčastěji se jedná o obaly poplicnice, pohrudnice, pobřišnice a osrdečníku. Mezoteliom se objevuje u osob, které pracovali v podmínkách, kde vdechovali či požili azbestová vlákna nebo byli jinak vystaveni jejich přítomnosti ve vzduchu. 

 

Příznaky se začínají objevovat přibližně za 20 až 50 let po expozici azbestu. Prognóza je pro nemocné bohužel nepříznivá, avšak včasné zachycení tohoto nádorů může šance na přežití zvýšit, a proto by se neměla odkládat návštěva u lékaře.“

Diagnostika mezoteliomu

Diagnostika mezoteliomu je komplexní proces, který zahrnuje fyzikální vyšetření, zobrazovací metody jako jsou rentgen hrudníku nebo CT sken, a biopsii pro histologické vyšetření tkáně. Kvůli podobnosti příznaků s jinými onemocněními a obtížnosti rozlišení typů mezoteliomových buněk může být přesná diagnóza náročná. Novější metody jako je imunohistochemie pomáhají lépe identifikovat charakteristické markery rakoviny.

Možnosti léčby

Léčba mezoteliomu závisí na několika faktorech, včetně typu a stadia onemocnění, celkového zdravotního stavu pacienta a jeho preferencí. Standardními léčebnými metodami jsou:

  • Chirurgie: odstranění nádoru a přilehlé části zdravé tkáně, pokud lze odstranit celý nádor, pacient má vysokou šanci na uzdravení
  • Radioterapie
  • Chemoterapie
  • Imunoterapie a cílená terapie pro pacienty s pokročilým mezoteliomem

Závěr

Závěrem je důležité zdůraznit, že mezoteliom je sice vzácné, ale velmi vážné onemocnění, které vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost jakmile jsou rozpoznány jeho symptomy. Přes pokroky v diagnostice a léčbě zůstává prognóza pro většinu pacientů s mezoteliomem nepříznivá, což zdůrazňuje potřebu dalšího výzkumu a vývoje nových terapeutických strategií. Prevence expozice azbestu a včasná diagnostika jsou klíčové pro zlepšení výsledků u této nemoci.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3307­510/

https://www.cdc­.gov/cancer/me­sothelioma/in­dex.htm

https://www.can­cerresearchuk­.org/about-cancer/mesothelioma

https://www.lun­g.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/mesothelioma

https://www.can­cer.gov/types/me­sothelioma

https://www.can­cer.org.au/can­cer-information/types-of-cancer/mesothelioma

https://medli­neplus.gov/me­sothelioma.html

https://www.web­md.com/lung/me­sothelioma-causes-and-symptoms

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/me­sothelioma/sym­ptoms-causes/syc-20375022#:~:t­ext=Overview,an­d%20deadly%20for­m%20of%20cancer.

https://www.me­sothelioma.com/me­sothelioma/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.